Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Της ίδια άποψης είμαι και εγώ. :)

Και στο συγκεκριμένο θεωρώ πως δεν μπορείς να επιβάλεις πρόστιμο, ίδιο με το πρόστιμο ενός εκμεταλλεύσιμου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχω κατοικία με οικοδομική άδεια του 1969 η οποία εκδόθηκε πριν τη διανομή των οικοπέδων.

Η κατοικία κατασκευάστηκε <ως καθρέφτης> εκείνης που φαίνεται στην άδεια (και 5τ.μ. μικρότερη) και φυσικά το οικόπεδο είναι τελείως διαφορετικό σήμερα.

Τι θεωρείται πιο σωστό :να δηλώσω όλη την κατοικία αυθαίρετη αλλά τσεκάροντας ναι στην οικοδομική άδεια ή να δηλώσω 1 πολεοδομική παράβαση για τη θέση;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος εκανε την αιτηση τακτοποίησης και εβαλε λάθος στοιχεία και το πρόστιμο βγήκε μεγαλύτερο. Μας εστειλε με pdf τον κωδικό πληρωμής του τέλους υπαγωγής και τη δήλωση. Τι γίνεται τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανει αιτηση για να του ανοιξουν στο συστημα και να κανει τις διορθωσεις.πλα αυτο δεν γινετε για "ψυλου πηδημα" αλλα στην δικη σας περιπτωση ειναι απαραιτητο.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια:

Δεν εχω ξεκαθαρισει αν στις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ καθε διαφορετικη παραβαση = διαφορετικο 500αρικο...

Αν καποιος το εχει λυσει το θεμα, θα με βοηθουσε και αναφορα σε αντιστοιχη εγκυκλιο, εγγραφο, ερωτοαπαντηση κλπ... :sad:

Η περιπτωση μου ειναι:

 

- Ξεμπαζωμα

- Δημιουργια εξωστη (δεν υπηρχε στην αδεια)

- ΚΑτασκευη περγκολας στον εξωστη που δημιουργηθηκε

 

Σκεφτομαι να βαλω 2 ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ:

1) Το ξεμπαζωμα

2) Εξωστη+περγκολα

Link to comment
Share on other sites

Οχι κάθε παράβαση και 500άρικο... Αθροίζεις τους αναλυτικούς ομοειδών κατασκευών... π.χ. αν έχεις μάντρα από μπετά και δημιουργία εξώστη, τότε έχεις κατασκευή ωπλ. σκυροδέματος.άρα αν και τα δύο τα εκτιμάς κάτω από 5000 τότε 1Χ500

 

Αυτά όμως που αναφέρεις δεν συνδιάζονται οπότε 3Χ500

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

JTB,

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, συμφωνω μαζι σου.

Και κατι αλλο:

 

Υπαρχει μια ερωτοαπαντηση που λεει οτι οταν μια ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ παραβιαζει και καποια απο τα πολεοδομικα μεγεθη (πρασια, υψος, καλυψη κλπ.), τοτε πρεπει να συμπληρωνουμε και τους αντιστοιχους συντελεστες επιβαρυνσης, πραγμα το οποιο, αυτη τη στιγμη, δεν ειναι δυνατο στο συστημα του ΤΕΕ...

Αν υποθεσουμε οτι το σημειωνω αυτο στα σχολια της Τεχνικης μου εκθεσης, τοτε, αν και οταν δοθει η δυνατοτητα συμπληρωσης αυτων των συντελεστων, θα βγει προσθετο προστιμο?...

Αν ναι, αντε να το εξηγησεις αυτο στον πελατη...

Link to comment
Share on other sites

@clemenza, θα συμφωνήσω με JTB. Προσωπικά σε δύο διαφορετικές πέργκολες (μπροστά και πίσω από το σπίτι) έβαλα μια παράβαση.

Ποιά ε/α είναι αυτή;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.