Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Oι υπερβάσεις συγκρίνονται με τα συνολικά επιτρεπόμενα του οικοπέδου, όχι της ιδιοκτησίας. Είναι απόλυτα λογικό, αφού το πνεύμα του νόμου είναι να τιμωρήσει τις υπερβάσεις που βλάπτουν το οικιστικό-πολεοδομικό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσα ίσα τότε, που με τον τρόπο που προτείνεις μεγαλύτερες παραβάσεις πληρώνουν μικρότερα πρόστιμα. Πως αυτό μπορεί να είναι το πνεύμα του νόμου?

 

Ως προς την παράβαση σε δώμα (χωρίς χιλιοστά όμως) τότε αυτή ίσως θα μπορούσε να συγκριθεί με τη δόμηση του οικοπέδου, εφόσον βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο που ανήκει σε όλους και άρα συγκρίνεται με τη δόμηση όλων, ήτοι τον συνολικό σ.δ. για το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω οι απόψεις διίστανται και ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Επίσήμα υπάρχει κάποια απάντηση, έχει διευκρινιστεί δλδ το θέμα? Κάνοντας μία αναζήτηση παλαιότερων απαντήσεων βλέπω ότι οι περισσότεροι συγκρίνουν με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου και δεν μπλέκουν καθόλου με τα χιλιοστά της κάθε ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τη βοήθειά σας.

 

Το 1980 εκδίδεται οικοδομική άδεια για πενταώροφη οικοδομή διαμερισμάτων και καταστημάτων με υπόγειο. Το θέμα που με απασχολεί αφορά σε ένα από τα καταστήματα ισογείου, επιφάνειας 79 τ.μ. Αυτό σύμφωνα με την άδεια διαθέτει υπόγειο, επίσης, 79 τ.μ. και πατάρι 42 τ.μ. Κάποια στιγμή το πατάρι επεκτάθηκε κατά 27 τ.μ., ενώ κατασκευάστηκε σ' αυτό και W.C. επιφάνειας 2,30 τ.μ. Το 1995 έγινε αυτοψία και επιβλήθηκαν πρόστιμα, τα οποία πληρώνονται μέχρι σήμερα. Στη συνέχεια η προσθήκη κατ' επέκταση του παταριού αποκαταστάθηκε στο μεγαλύτερο μέρος της. Το 2009 βγήκε άδεια λειτουργίας για πιτσαρία - εστιατόριο (χωρίς τραπεζοκαθίσματα), διανομή φαγητού σε πακέτο. Στις κατόψεις υπογείου, ισογείου και παταριού όλα συμφωνούν με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας και υπάρχει η υπογραφή του υπαλλήλου της πολεοδομίας, ο οποίος βεβαιώνει τη νομιμότητα του κτιρίου και ότι ο χώρος του καταστήματος είναι ΚΧ προοριζόμενος για κατάστημα. Σήμερα η επέκταση του παταριού σε σχέση με την άδεια είναι περίπου 7 τ.μ. και το εσωτερικό ύψος του είναι 2,5 μ. Το W.C. έχει κλειστεί με γυψοσανίδα. Ο χώρος του παταριού λειτουργεί σαν κουζίνα-παρασκευαστήριο.

 

Ο πελάτης μου θέλει να τακτοποιήσει την αυθαιρεσία, η οποία πλέον είναι μια υπέρβαση δόμησης 7 τ.μ. και όχι 27 τ.μ. της έκθεσης αυτοψίας.

1)Πώς θα υπολογιστεί το παράβολο και το πρόστιμο; Πώς θα γίνει να μπει στη ρύθμιση του 4014 για τα 7 τ.μ. μόνο, ενώ η έκθεση αυτοψίας μιλάει για περισσότερα και για τα οποία έχουν ήδη πληρωθεί πρόστιμα; Θα συμψηφιστούν αυτά; Θα χρειαστεί να γίνει εκ νέου αυτοψία για να διαπιστωθεί ότι το μεγαλύτερο μέρος της παλιάς προσθήκης παταριού έχει αποκατασταθεί και πλέον η ΥΔ αφορά σε 7 τ.μ.;

2)Υπάρχει εκτός της ΥΔ 7 τ.μ. και Υ.Κ.;

3)Θα πρέπει να ελέγξω ως προς τη νομιμότητα-διαστάσεις τόσο το ισόγειο, όσο και το υπόγειο, πέρα από το πατάρι;

4)Το ποσοστό της ΥΔ (ή και της ΥΚ) ως προς ποια επιφάνεια θα το υπολογίσω; Ως προς αυτήν μόνο του παταριού ή ως προς το σύνολο υπόγειο+ισόγειο+πατάρι;

5)Με το W.C. τι πρέπει να γίνει; Παίζει να χρειάζεται να δηλωθεί κάτι ως αλλαγή χρήσης; Θεωρείται η σημερινή χρήση του παταριού ΚΧ;

6)Τι έξτρα μελέτες θα χρειαστούν; Θα χρειαστεί μελέτη στατικής επάρκειας όλης της οικοδομής, γιατί αφορά σε κατάστημα; Μόνο και μόνο για μια μικρή επέκταση παταριού; Η/Μ μελέτη;

7)Αλλαγές στη θέση των ανοιγμάτων ή και στις διαστάσεις τους χρειάζεται να συνυπολογιστούν στο πρόστιμο; Επίσης, στις κατόψεις της άδειας σε κάποια σημεία δε φαίνονται κολώνες που στην πραγματικότητα υπάρχουν. Θεωρείται αυτό παράβαση;

 

Και τέλος, μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε το νέο νόμο που θα νομιμοποιεί παραβάσεις εντός του όγκου, όπως αυτή;

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα, γιατί έχω μπερδευτεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Πριν από κάποιες μέρες πόσταρα το παραπάνω και ευχαριστώ τον Pavlos33 για τις απαντήσεις του.

 

Επανέρχομαι τώρα με κάποια επιπλέον στοιχεία που ίσως να αλλάζουν τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου, όπως τον σκέφτηκε και πρότεινε ο Pavlos33.

 

Λοιπόν απ' ότι έχω καταλάβει (χωρίς να είμαι σίγουρος) σύμφωνα με το ΓΟΚ του 73, στον οποίο βασίστηκε η εν λόγω οικοδομή, δε μετρούσαν στη δόμηση τα ανοιχτά πατάρια. Αυτό ίσχυε για ανοιχτό πατάρι επιφάνειας έως το 50% της υποκείμενης επιφάνειας (εδώ το ισόγειο του καταστήματος); Εδώ το κατάστημα σύμφωνα με την άδεια έχει επιφάνεια 79 τ.μ., ενώ το πατάρι 42 τ.μ. δηλ. πάνω από 50% της υποκείμενης επιφάνειας.

Στην περίπτωση μου το ανοιχτό πατάρι (στην κάτοψη ημιορόφου φαίνονται 2 γραμμές πολύ κοντά, που λογικά αποτελούν το κάγκελο του ανοιχτού παταριού και όχι τοίχο - θα ψάξω και την τομή για να χω μια πλήρη εικόνα) έχει επεκταθεί 7 τ.μ. και έχει κλειστεί με τοίχο. Άρα πλέον μιλάμε για κλειστό πατάρι 49 τ.μ., ύψους 2,5 μ.

 

Στην πολεοδομία απ' αυτά που μου είπαν μπερδεύτηκα λίγο. Μου σύστησαν να τακτοποιήσω όλο το πατάρι 49 τ.μ., αφού πλέον είναι κλειστός χώρος που μετράει στη δόμηση. Και μ' αυτόν τον τρόπο, πέραν των άλλων, μου είπαν ότι θα είμαι καλυμμένος και για την κουζίνα-παρασκευαστήριο του παταριού, καθώς και το W.C.

 

Από την άλλη, σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ, ο κύριος που μιλήσαμε μου σύστησε να τακτοποιήσω ως υπέρβαση μόνο την επέκταση του παταριού που υφίσταται τώρα, τα 7 τ.μ. δηλαδή, και να κάνω αναλυτικό υπολογισμό για τη σιδηροκατασκευή της επέκτασης, τον τοίχο, το W.C. και την κουζίνα.

 

Τι λέτε; Στη περίπτωση που υπολογιστεί όλο το κλειστό πατάρι ως υπέρβαση δόμησης, θα πάρω μειωτικό συντελεστή 0,5 (πατάρι) και όχι αλλαγή χρήσης (αφού η χρήση παραμένει κατάστημα). Συμφωνείτε;

 

Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας γι' αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

konstantine μεγαλύτερες από ποιές;

Τι νόημα έχει ο νομοθέτης να χρεώνει το αυθαίρετο ανάλογα με τον ιδιοκτήτη και την υπόλοιπη ιδιοκτησία του; Ένα πατάρι ή μία σοφίτα 50μ2 συνέχεια ενός διαμερίσματος 50 μ2 σε μια πολυκατοικία, να θεωρείται μεγαλύτερη παράβαση από την ίδια σοφίτα στην ίδια πολυκατοικία αν το υπόλοιπο διαμέρισμα είναι 100 μ2.

 

Πρόσεξε όμως την εξής διαφορά: μία σοφίτα = ένας παραπάνω όροφος σε ένα (επιτρεπόμενο) διώροφο ή πενταόροφο. Αυτό θέλει να ξεχωρίσει ο συντελ.

 

Όπως και να χει, δεν έχω υπόψιν μου κανένα σημείο, καμία οδηγία, οτιδήποτε που να υπονοεί ότι ρυθμίζουμε με βάση τα χιλιοστά. Έχω ξεχάσει κάτι...;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάποιες μέρες πόσταρα το παραπάνω και ευχαριστώ τον Pavlos33 για τις απαντήσεις του.

 

Επανέρχομαι τώρα με κάποια επιπλέον στοιχεία που ίσως να αλλάζουν τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου, όπως τον σκέφτηκε και πρότεινε ο Pavlos33.

 

Λοιπόν απ' ότι έχω καταλάβει (χωρίς να είμαι σίγουρος) σύμφωνα με το ΓΟΚ του 73, στον οποίο βασίστηκε η εν λόγω οικοδομή, δε μετρούσαν στη δόμηση τα ανοιχτά πατάρια. Αυτό ίσχυε για ανοιχτό πατάρι επιφάνειας έως το 50% της υποκείμενης επιφάνειας (εδώ το ισόγειο του καταστήματος); Εδώ το κατάστημα σύμφωνα με την άδεια έχει επιφάνεια 79 τ.μ., ενώ το πατάρι 42 τ.μ. δηλ. πάνω από 50% της υποκείμενης επιφάνειας.

Στην περίπτωση μου το ανοιχτό πατάρι (στην κάτοψη ημιορόφου φαίνονται 2 γραμμές πολύ κοντά, που λογικά αποτελούν το κάγκελο του ανοιχτού παταριού και όχι τοίχο - θα ψάξω και την τομή για να χω μια πλήρη εικόνα) έχει επεκταθεί 7 τ.μ. και έχει κλειστεί με τοίχο. Άρα πλέον μιλάμε για κλειστό πατάρι 49 τ.μ., ύψους 2,5 μ.

 

Στην πολεοδομία απ' αυτά που μου είπαν μπερδεύτηκα λίγο. Μου σύστησαν να τακτοποιήσω όλο το πατάρι 49 τ.μ., αφού πλέον είναι κλειστός χώρος που μετράει στη δόμηση. Και μ' αυτόν τον τρόπο, πέραν των άλλων, μου είπαν ότι θα είμαι καλυμμένος και για την κουζίνα-παρασκευαστήριο του παταριού, καθώς και το W.C.

 

Από την άλλη, σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ, ο κύριος που μιλήσαμε μου σύστησε να τακτοποιήσω ως υπέρβαση μόνο την επέκταση του παταριού που υφίσταται τώρα, τα 7 τ.μ. δηλαδή, και να κάνω αναλυτικό υπολογισμό για τη σιδηροκατασκευή της επέκτασης, τον τοίχο, το W.C. και την κουζίνα.

 

Τι λέτε; Στη περίπτωση που υπολογιστεί όλο το κλειστό πατάρι ως υπέρβαση δόμησης, θα πάρω μειωτικό συντελεστή 0,5 (πατάρι) και όχι αλλαγή χρήσης (αφού η χρήση παραμένει κατάστημα). Συμφωνείτε;

 

Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας γι' αυτό το θέμα. Ευχαριστώ.

 

 

Εγώ θεωρώ πως αρκει να τακτοποιήσεις την επέκταση του παταριού με μειωτικό συντελεστή 0.5. Ισως και με αναλυτικό υπολογισμό κάποιες εργασίες ( π.χ.w.c.) .

Εγώ

Link to comment
Share on other sites

Σε παλαιότερο αυθαίρετο που κτίσθηκε χωρίς άδεια και το οποίο σήμερα είναι εντός σχεδίου,και υποβάλλεται με την πρόθεση να εκδοθεί Ο.Α.,η υπάρχουσα υπέρβαση κάλυψης πως εντοπίζεται ? Επιλέγουμε ένα τμήμα αντίστοιχης επιφάνειας σε όποια θέση του κτιρίου θέλουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον πηγαίνεις για νομιμοποίηση, δεν δηλώνεις συντελ και πρόστιμο.

Αλλά και ρύθμιση, απλώς, να κάνεις, εφόσον δεν υπάρχει άδεια, δεν ενεργοποιούνται οι συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι συντελεστές δεν ενεργοποιούνται, αλλά τά τμήματα που υπερβαίνουν τους όρους δόμησης ( Δ, Κάλυψη κλπ.) νομίζω πρέπει να τακτοποιηθουν, ώστε να εκδόσεις άδεια για τα τμήματα που είναι εντός νομίμου περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

konstantine, πολλές φορές η αναλογία επί του οικοπέδου που έχει το διαμέρισμα δεν ανταποκρίνεται ακριβως και στην αναλογία της δόμησης με κίνδυνο να υπάρχουν αδικίες με τον υπολογισμό που λες.Οπότε καταλήγουμε στο να υπολογίζουμε με τα μέγιστα του οικοπέδου και ας είναι λιγότερα τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.