Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

'Ενας πελάτης θέλει να κάνει διαγραφεί προστίμου στην εφορία. Για να γίνει αυτό απαιτείται η ΥΔ (υπόδειγμα1) στην οποία εκτός των άλλων αναφέρει ότι ο Μηχανικός δηλώνει αν υπάρχουν διαφορές των τ.μ. μεταξύ έκθεσης αυτοψίας και αποτύπωση μηχανικού. Η έκθεση αυτοψίας βγάζει: 127,29 τ.μ. και εγώ 131,24 τ.μ. Ερώτηση:

άρα υπάρχουν μικρές διαφορές εντός των ορίων ανοχής κατά τις κείμενες διατάξεις; (131,24-127,29=3,95τ.μ.)

Όρια ανοχής είναι τα 8 τ.μ. ή κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αντίστοιχο πρόβλημα πάντως εγώ το ..."έβγαλα" όσο ακριβώς η έκθεση αυτοψίας!!!

Για την ουσία του ερωτήματος, δεν ξέρω...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο πρόβλημα πάντως εγώ το ..."έβγαλα" όσο ακριβώς η έκθεση αυτοψίας!!!

Για την ουσία του ερωτήματος, δεν ξέρω...

Δεν ξέρεις να μου πεις τα όρια ανοχής; Στη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα κάπου αναφέρει μέχρι απόκλιση 8 τμ και γι'αυτό θεωρώ ως όριο ανοχής τα 8 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε αυτό.

Αλλά κυρίως στη διαφορά της έκθεσης αυτοψίας και στις δικές σου μετρήσεις και βασικώς στο ΠΩΣ ΑΥΤΟ θα το αντιμετωπίσει η πολεοδομία και η εφορία.....

 

Υ.Γ. Όταν φοβόμαστε ότι, η ..."σούπα" που φτιάχνουμε μπορεί να μην βγει καλή, βάζουμε λίγο παραπάνω "αλάτι" κι έτσι ...."μαγειρεύεται" μια χαρά. Η ..."σούπα" εεεε....

Link to comment
Share on other sites

Θέτω την ερώτηση και εδώ μιας και δε βρήκα απάντηση.

 

Σε διώροφη κατοικία με ημιυπόγειο (με Ο.Α) έγινε αλλαγή χρήσης της ημιυπόγειας αποθήκης σε γκαράζ. Πώς δηλώνω την αυθαιρεσία αυτή;

Ευχαριστώ.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε αυτό.

Αλλά κυρίως στη διαφορά της έκθεσης αυτοψίας και στις δικές σου μετρήσεις και βασικώς στο ΠΩΣ ΑΥΤΟ θα το αντιμετωπίσει η πολεοδομία και η εφορία.....

 

Υ.Γ. Όταν φοβόμαστε ότι, η ..."σούπα" που φτιάχνουμε μπορεί να μην βγει καλή, βάζουμε λίγο παραπάνω "αλάτι" κι έτσι ...."μαγειρεύεται" μια χαρά. Η ..."σούπα" εεεε....

 

Η διαφορά είναι δικαιολογημένη γιατί μετέφεραν την εξωτερική πόρτα 3,5 τμ. προς τα έξω. Όταν έγινε η έκθεση αυτοψίας δεν είχε μάλλον ολοκληρωθεί όλη η κατασκευή. Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Στην ΥΔ αναφέρει ότι μετά την αποτύπωση του μηχανικού

α) Δεν υπάρχει διαφορά σε σχέση με την έκθεση αυτοψίας

β)Υπάρχουν μικρές διαφορές στις διαστάσεις τους από αυτές που αναγράφονται στην έκθεση αυτοψίας οι οποίες είναι εντός των ορίων ανοχής κατά τις κείμενες διατάξεις.

γ) Υπάρχουν διαφορές μεγαλύτερες των ορίων ανοχής και υποβάλλεται συνημμένα υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού

Ερώτηση:

πιστεύω ότι είμαι στην περίπτωση β) και ότι η διαφορά 3,95τμ. είναι μέσα στα όρια ανοχής. (εφόσον τα όρια ανοχής είναι 8τμ.);

Ισχύει το 8 τμ αυτό δεν ξέρω.

Διαφορετικά επιλέγω το γ) και επισυνάπτω ΥΔ.

Για τις μετρήσεις μου είμαι σίγουρη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέτω την ερώτηση και εδώ μιας και δε βρήκα απάντηση.

 

Σε διώροφη κατοικία με ημιυπόγειο (με Ο.Α) έγινε αλλαγή χρήσης της ημιυπόγειας αποθήκης σε γκαράζ. Πώς δηλώνω την αυθαιρεσία αυτή;

Ευχαριστώ.

Με μια πολεοδομική παράβαση αν δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Το αυτοκίνητο πως μπαίνει μέσα αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Με μια πολεοδομική παράβαση αν δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Το αυτοκίνητο πως μπαίνει μέσα αν επιτρέπεται;

Έχει ξεμπαζώθει το υπόγειο κι έχει δημιουργηθεί ράμπα εισοδου. Αυτό σημαίνει κι άλλη παράβαση ή θα πάει όλο μαζί σαν μία;

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν υπάρχει διαφορά σε σχέση με την έκθεση αυτοψίας

β)Υπάρχουν μικρές διαφορές στις διαστάσεις τους από αυτές που αναγράφονται στην έκθεση αυτοψίας οι οποίες είναι εντός των ορίων ανοχής κατά τις κείμενες διατάξεις.

γ) Υπάρχουν διαφορές μεγαλύτερες των ορίων ανοχής και υποβάλλεται συνημμένα υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού

Ερώτηση:

πιστεύω ότι είμαι στην περίπτωση β) και ότι η διαφορά 3,95τμ. είναι μέσα στα όρια ανοχής. (εφόσον τα όρια ανοχής είναι 8τμ.);

Ισχύει το 8 τμ αυτό δεν ξέρω.

Διαφορετικά επιλέγω το γ) και επισυνάπτω ΥΔ.

....

Ποια ειναι τα ορια ανοχης? αυτο ακριβως...ποιος το ξερει και που το λεει. εγω στη θεση σου θα ελεγα να αναφερεις την διαφορα που προκυπτει απο τις μετρησεις σου και να τσεκαρει την Β περιπτωση. πιστευω οτι εισαι ενταξει.

 

κοιτα εδω: http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hPlGDjBtX%2fQ%3d&tabid=762&language=el-GR εχει τα ορια.

Δηλαδη σε ενα σημειο λεει για το οριο των 8τμ αρα εισαι οκ

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.