Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
1. Έχω μία κατοικία. Στην οικοδομική άδεια, στο ισόγειο υπάρχουν αποθήκες. Η στάθμη του ισογείου είναι περίπου 1μ κάτω απο τη στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους. Τώρα, θέλω να νομιμοποιήσω το ισόγειο για κύρια χρήση. Χρησιμοποιώ μειωτικό συντελεστή 0.5 ή όχι?

2.Στην οικοδομική άδεια στο ισόγειο είχα pilotis, και εχω σημερα α)αποθήκες και β)κύριο χώρο. Σε ποια περίπτωση θα χρησιμοποιούσα τον μειωτικό συντελεστή?

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

1. Κάπου έχω δει στις ερωταπαντήσεις ότι θεωρείται υπόγειο όταν το μεγαλύτερο μέρος είναι κάτω από την στάθμη του εδάφους. Ψάξε λίγο, ιδικά στις τελευταίες (ΣΤ, Ζ, Η, Θ νομίζω...)

 

2. Εικάζω στις αποθήκες συντελεστής 0,5

Link to comment
Share on other sites

1. Κάπου έχω δει στις ερωταπαντήσεις ότι θεωρείται υπόγειο όταν το μεγαλύτερο μέρος είναι κάτω από την στάθμη του εδάφους. Ψάξε λίγο, ιδικά στις τελευταίες (ΣΤ, Ζ, Η, Θ νομίζω...)

 

2. Εικάζω στις αποθήκες συντελεστής 0,5

Στο 1: μειωτικό

Στο 2α: μειωτικό

Στο 2β: μειωτικό

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με απασχολεί και μένα μια υπόθεση υπογείου με αλλαγή χρήσης σε κατοικία την οποία έχω μεταφέρει από τον 3843 στον 4014.Θέλω να την κλείσω έως 30/5 στην Πολεοδομία για τα πρόστιμα του 3843 αλλά με απασχολεί το θέμα του ύψους.Η οικοδομική άδεια είναι του 1971 εμφανίζει ύψος υπογείου 3,40μ με 1μ κάτω από το διαμ. έδαφος και 2,40μ πάνω (φαίνεται και στην όψη του σχεδίου).Το υπόγειο είναι μπαζωμένο στις 3 πλευρές και η 1 πλευρά προς τον δρόμο είναι ανοιχτή λόγω εισόδου της οικοδομής.Κατά την αυτοψία βρέθηκε μπαζωμένη όλη η επιφάνεια του 1,00μ στο υπόγειο και υπάρχουν σκαλοπάτια ύψους 0,10μ στην αυλή κάτω από το διαμ. έδαφος προς την είσοδο της οικοδομής.Δηλαδή το νέο ύψος από το διαμ. έδαφος είναι 2,50μ πάνω από το διαμ. έδαφος και 0,10μ κάτω από το διαμ. έδαφος.Διαφορά 0,90μ λόγω μπαζώματος του υπογείου.Σκεφτόμουν να βάλω μια παράβαση για το μπάζωμα.Η υπέρβαση ύψους δεν μου φαίνεται σωστή αφού μειώθηκε το ύψος και δεν αυξήθηκε.Για να συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα έψαξα την νομοθεσία (ΓΟΚ 1955) βρήκα ότι δεν υπήρχαν περιορισμοί στα ύψη του υπογείου αρκεί να βρίσκονται εντός εδάφους.Τι με συμβουλεύετε να κάνω?ποια είναι η άποψή σας?

Έχω δηλώσει το θέμα και στα υπόγεια αλλά λόγω του επείγοντος είπα να το δηλώσω και εδώ.

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

1. Έχω μία κατοικία. Στην οικοδομική άδεια, στο ισόγειο υπάρχουν αποθήκες. Η στάθμη του ισογείου είναι περίπου 1μ κάτω απο τη στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους. Τώρα, θέλω να νομιμοποιήσω το ισόγειο για κύρια χρήση. Χρησιμοποιώ μειωτικό συντελεστή 0.5 ή όχι?

 

2.Στην οικοδομική άδεια στο ισόγειο είχα pilotis, και εχω σημερα α)αποθήκες και β)κύριο χώρο. Σε ποια περίπτωση θα χρησιμοποιούσα τον μειωτικό συντελεστή?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Στο 1: μειωτικό

Στο 2α: μειωτικό

Στο 2β: μειωτικό

 

Άλκηστη που στηρίζεις τις απαντήσεις σου???

 

1) Έχεις ΙΣΟΓΕΙΟ όπου η στάθμη του είναι στο -1,00 και το θες για ΚΥΡΙΑ χρήση... άρα ΔΕΝ εμπίπτεις ούτε στα "υπόγεια", ούτε στους βοηθητικούς χώρους. Συνεπώς, ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήσεις το 0,5.

 

2α) Έχεις ΙΣΟΓΕΙΟ με βοηθητική χρήση (αποθήκες). Συνεπώς, ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ με το 0,5.  (Σωστή η Άλκηστης)

 

2β) Έχεις ΙΣΟΓΕΙΟ όπου η pilotis έχει γίνει ΚΥΡΙΟΣ χώρος. Συνεπώς, ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήσεις το 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.