Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα!

Μόλις μου προέκυψε πελάτης που θέλει να μεταβιβάσει τα στρέμματά του στην εκκλησία (!) αλλά μέσα εκεί υπάρχει αυθαίρετη εκκλησία 400τ.μ. Τι κάνω; Πώς την τακτοποιώ;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Αυθαίρετο εκκλησάκι εκτός σχεδίου 12,00 μ2 πρέπει να υπαχθεί στον ν. 4014/11.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ (των φωστήρων του ΥΠΕΚΑ)

Ναι, πρέπει να δηλωθεί. Το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν του και ως προς τη χρήση υπάγεται στην κατηγορία 13δ

«υπηρεσίες».

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λεμπέση:

 

51. ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ (Β΄21) Αυθαίρετο εκκλησάκι εκτός σχεδίου 12,00μ2 πρέπει να δηλωθεί.

Το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν του και ως προς τη χρήση υπάγεται στην

κατηγορία 3.δ. «υπηρεσίες». Η απάντηση είναι σωστή αν αφορά σε εκκλησάκι που ανήκει

στην Εκκλησία. Μικρά εκκλησάκια που δεν έχουν αυτοτελή λειτουργία και είναι

παράρτημα κατοικίας ή άλλου κτιρίου, αποτελούν λατρευτικό χώρο της κατοικίας (χώρος

προσευχής)

Link to comment
Share on other sites

Η ε/α αυτή πιστεύω αναφέρεται στα εκκλησάκια που τοποθετούνται στις βίλες και όχι για τις καθεαυτού εκκλησίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααα. Θα ήθελα μια βοήθεια. Σε ένα ακίνητο του 60 περίπου έγινε κάποια στιγμή( περί το 80) εκσαφή του δρόμου με αποτέλεσμα να πέσει η στάθμη του.Τότε κατασκευάστηκαν κάποια σκαλιά από το πεζοδρόμιο προς το επίπεδο ειδοδου της αυλής του σπιτιού. Θέλω να ρωτήσω αν τα σκαλιά αυτά αποτελούν πολεδομική παράβαση.... Ευχαριστώ.

 

Κάποια βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

τα σκαλιά επάνω στο πεζοδρόμιο όπως λες είναι κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο (εκτός ρυμοτομικής γραμμής) και δεν μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση.Εκτός και αν τα σκαλιά σου είναι εντός του οικοπέδου οπότε αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο του 60 είναι με άδεια; Αν είναι θα τολμήσω να διαφωνήσω (στο κατά πόσο είναι αυθαίρετα). Για την ανισοσταθμία του δρόμου δεν ευθύνεται ο ιδιοκτήτης, αλλά ο κατασκευαστής του δρόμου (το δημόσιο) που δεν προέβλεψε το φαινόμενο αυτό. Φυσικά αν θέλεις να καλυφθείς για αυτό να κάνεις ερώτημα στην εκεί πολεοδομία, για να σου δώσουν εγγράφως κάποιο είδος "άφεσης" της αυθαιρεσίας. Σα να λέμε έμπλεξες...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... Θα πάω προς την Πολεοδομία. Το κτήριο έχει άδεια κανονικά και τα σκολοπάτια ακουμπάνε πεζοδρόμια... Ευχαριστώ... Θα ενημερώσω αν τύχει και έχω καμία απάντηση από κει...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το νόμο και δε βρήκα τίποτα για εκκλησίες. Επίσης, αυτή η εκκλησία είναι του 2001, πήγε για Άδεια στη ναοδομία αλλά επιστράφηκε ο φάκελος γιατί το οικόπεδο (2 στρέμματα) δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο και δεν έχει εξαιρεθεί και από κατεδάφιση. Αυθαίρετη πέρα για πέρα.

Το μονο που βρήκα κι εγώ ήταν αυτή η ερωταπάντηση με το εκκλησάκι των 12τ.μ. αλλά θα συμφωνήσω με τον architect_duth

 

Η ε/α αυτή πιστεύω αναφέρεται στα εκκλησάκια που τοποθετούνται στις βίλες και όχι για τις καθεαυτού εκκλησίες.

 

Ξέρει κανείς αν η εκκλησία μου τακτοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.