Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι! Τελικά τα τετραγωνικά που ρυθμίζονται με τον 4014 μετρούν στον συντελεστή δόμησης? Έχω υπόλοιπο δόμησης αλλά οι ιδιοκτήτες βιάζονται να κάνουν συμβόλαια κ η νομιμοποίηση αργεί και είναι ακριβη οπότε προχωράμε με "τακτοποίηση". Επίσης είχα ρυθμίσει παλιότερα το υπόγειο της οικοδομής με τον 3843. Αυτά δεν μετρούν στον σδ σωστα???

 

Θεωρώ ότι μετράνε όλα στον σ.δ. Ομως σε κάποια posts, μερικοί συνάδελφοι έγραφαν ότι στην Πολεοδομία, της περιοχής τους, δεν τα μετράνε. Υπήρξε και αντίστοιχο θέμα σε εφημερίδες και στην tv προ μηνός. Στην θέση σου θα ρωτούσα στην Πολεοδομία. Αν δεν μου απαντούσαν, θα τα μετρούσα όλα

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εχω προσθήκη αυθαίρετου ορόφου με ενσωματωμένη στέγη. Η στέγη προεξέχει του περιγράμματος του αυθαίρετου ορόφου κατά 0,50μ. στις δύο πλευρές.

Εκτός από ΥΔΚΧ και ΥΥ για τα τετραγωνικά του αυθαίρετου ορόφου θα ασχοληθώ καθόλου με τις προεκτάσεις (προεξοχές) τις στέγης;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Εχω προσθήκη αυθαίρετου ορόφου με ενσωματωμένη στέγη. Η στέγη προεξέχει του περιγράμματος του αυθαίρετου ορόφου κατά 0,50μ. στις δύο πλευρές.

Εκτός από ΥΔΚΧ και ΥΥ για τα τετραγωνικά του αυθαίρετου ορόφου θα ασχοληθώ καθόλου με τις προεκτάσεις (προεξοχές) τις στέγης;;

Ευχαριστώ!

 

Αν εννοείς με τον όρο ενσωματωμένη στέγη πως αυτή παίζει και το ρόλο της οροφής του κτιρίου χωρίς δηλαδή να υπάρχει πλάκα από μπετόν θεωρώ πως δεν πρέπει να ασχοληθείς με αυτές τις προεξοχές. Τουλάχιστον εγώ έτσι αντιμετώπισα μία ανάλογη περίπτωση μου. Υπολόγισα όμως το ύψος της στέγης στην υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Alexdam

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν υπάρχει πλάκα από μπετόν και η στέγη (σιδεροκατασκευή με κεραμίδια) είναι η οροφή του κτιρίου. Το ύψος της στέγης το υπολόγισα στην υπέρβαση ύψους. Και εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να ασχοληθώ με τις προεξοχές.

Απλώς δεν ξέρω τι παίζει σε μελλοντική δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών.

Edited by PANARAPH
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κάνουμε επιλεκτική επιλογή παραβάσεων στην δήλωση;

Για να γίνω ποιο κατανοητός : αν στο σύνολο των παραβάσεων το ποσό της τακτοποίησης είναι απαγορευτικό για τον πελάτη

και επιλέξει ο ίδιος στο ποια τμήματα θα τακτοποιήσει, έχοντας γνώση το τι πράτει έχουμε ευθύνες ως μηχανικοί ή καλυπτόμαστε από την υπ. δήλωση εξουσιοδότησης

όπου θα βάλουμε τον ιδιοκτήτη να αναφέρει ακριβώς τι μας εξουσιοδοτεί να τακτοποιήσουμε;;;

Edited by diosifides
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανα εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι και σωστό.

 

Τον έβαλα και υπέγραψε υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής στα ΚΕΠ, όπου δήλωνε υπεύθυνα ότι ενημερώθηκε αναλυτικά από εμένα ότι επί του ακινήτου του υπάρχουν οι τάδε και τάδε παραβάσεις, αλλά αυτός επιλέγει με δική του ευθύνη να τακτοποιήσει μόνο την τάδε έχοντας γνώση των συνεπειών του Νόμου και μπλα μπλα μπλα.

 

Τώρα αν θα μου φέρνεις τσιγάρα στη φυλακή αυτό είναι άλλο κεφάλαιο. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι "δώρον άδωρον" να τακτοποιήσει τμήμα της αυθαιρεσίας.Ούτε βεβαίωση θα μπορεί να πάρει ούτε σε καταγγελία θα μπορεί να τη γλυτώσει.Οπότε ποιος ο λόγος να μπει και στη διαδικασία καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το έχω ξαναγράψει... ΟΧΙ, δεν μπορούμε να κάνουμε επιλογή στο τί θα τακτοποιήσουμε για δύο απλούς λόγους

 

1. Δεν πάμε να τακτοποιήσουμε την αυθαιρεσία αλλά το ακίνητο κατά 100%. Σε αυτό θα επιμείνω. Είναι σαφές από το κείμενο της δήλωσης που ακολουθεί τη τακτοποίηση. ΕΙΤΕ δεν θα υπάρχουν παραβάσεις ΕΙΤΕ θα είναι τακτοποιημένες... ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλά ΔΕΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΑ δεν λέει πουθενά!

Δεν είναι ο 3843 βρε παιδιά, έχουμε ευθύνη!

 

2. Η υ.δ. που περιγράφει ο Ηλίας μου έχει περάσει από το μυαλό αλλά αν σου υπογράψει τέτοια δήλωση, τότε μάλλον δηλώνει ηλίθιος 100% και να ξέρετε ότι δεν στέκουν τέτοιες δηλώσεις ανάληψης ευθυνών. Επίσης ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι ότι και εσύ δηλώνεις έμμεσα - αφού ζητάς τέτοια δήλωση- ότι είδες τις παρανομίες και έκανες τα στραβά μάτια.

 

Νομίζω ότι μέσα στη τρικυμία του κρανίου των φωστήρων του ΥΠΕΚΑ, αυτό που έγινε σωστά, είναι ακριβώς αυτό... η κόκκινη γραμμή ύπαρξης αυθαιρέτων... δηλαδή ότι όλα στη φόρα, όλα τακτοποιούνται και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μη κάνουμε άλλο τους καραγκιόζηδες για να ευχαριστήσουμε τους πελάτες, ας μη τακτοποιήσει τότε... γιατί αν πάρεις λεφτά και δεν είναι σωστή η δουλειά σου, τότε ρισκάρεις κι εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά υπεύθυνη δήλωση ότι παρανομείς και αναλαμβάνεις τις συνέπειες της παρανομίας (πως τις αναλαμβάνεις δηλαδή?) δεν υπάρχει .

Είναι λογικότατη η ερώτηση του Manolis gon και η απάντηση προφανέστατη : κανένας .

 

Πάντως ilias δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να σου φέρνουνε τσιγάρα στη φυλακή (χα χα !! ) . Απλά στον οριστικό υπολογισμό προστίμου θα δηλωθούν και θα πληρωθούν όλες οι αυθαιρεσίες .

 

@diosifides

ΟΧΙ σαν της 28ης Οκτωβρίου

Edited by Enigmatic
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.