Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μια γρήγορη ερώτηση....

 

ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΣΕ ΗΜΙΤΕΛΕΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ :

 

Εχει αλλάξει κάτι;;; Μέχρι τώρα, έφτανε να έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός. Εχω διαμέρισμα στα τούβλα και θέλει να τακτοποιήσει τους Η/Χ που θα κλείσει. Εγώ τί κάνω;;;;

Εχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν ξέρω μήπως έχει αλλάξει κάτι με τις τελευταίες προσθήκες... Απόσο ξέρω, τακτοποιεί κανονικά... έτσι είναι ακόμη;;;

Μετά αν η άδεια είναι σε ισχύ;;; προχωρά χωρίς τίποτε άλλο;;;;

 

Αν τώρα - άλλη περίπτωση - σε παρόμοια κατάσταση έχει λήξει η άδεια, άρα πρέπει να προχωρήσει σε εργασίες αποπεράτωσης... τί γίνεται;;;

Προφανώς με το να τελειώσει με κουφώματα, βαψίματα κλπ... δεν αλλάζει ο όγκος, άρα... τελειώνω με 4014 και μετά νέα άδεια για την αποπεράτωση, σύμφωνα με την εγκ.1/7-2-2012 ;;;;

 

Εχω μπερδευτεί πια... αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

JTB

Mία παρατήρηση: άλλο ένα αυθαίρετο κτίσμα που βρίσκεται στα τούβλα, δηλ. έχει (?) ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μέχρι 7/2011 και άλλο οικοδομή με άδεια στα τούβλα που θα αλλάξουμε χρήση στους Η/Χ (μη εγκατεστημένη αυθαίρετη χρήση ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά υπεύθυνη δήλωση ότι παρανομείς και αναλαμβάνεις τις συνέπειες της παρανομίας (πως τις αναλαμβάνεις δηλαδή?) δεν υπάρχει .

Και αν γίνει ακόμα, δεν έχει καμία ισχύ. Ρωτήστε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλάξει κάτι;;; Μέχρι τώρα, έφτανε να έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός. Εχω διαμέρισμα στα τούβλα και θέλει να τακτοποιήσει τους Η/Χ που θα κλείσει. Εγώ τί κάνω;;;;

Απόσο ξέρω, τακτοποιεί κανονικά... έτσι είναι ακόμη;;;

Μετά αν η άδεια είναι σε ισχύ;;; προχωρά χωρίς τίποτε άλλο;;;;

Το «που θα κλείσει» μετά τις 28-7-11 δεν με πολυαρέσει και αυτό επειδή πιστεύω ότι σύμφωνα με τον 4014 έπρεπε μέχρι 28-7-11, να ήταν κλεισμένος ο Η/Χ, όχι όμως υποχρεωτικά και αποπερατωμένος

 

Επίσης από την εγκ 1/2012 και τον 4014 καταλαβαίνω ότι

όταν το αυθαίρετο είναι ημιτελές τότε πρέπει πρώτα να βγάλεις «έγκριση εργασιών αποπεράτωσης» όπως την λένε για αυτό το τμήμα και μετά να προχωρήσεις στην αποπεράτωση ή συνέχιση εργασιών στο υπόλοιπο κτίριο για το οποίο έχεις οικ άδεια σε ισχύ

 

και μάλλον αυτό προβλέπεται για δύο λόγους

1 για να βγάλουμε και καμιά οικ άδεια και

2 για να πάρει κάτι και το ΙΚΑ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

δύο ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει.

 

α) Εξωτερική σκάλα απο το ισόγειο στον ά όροφο που άλλαξε μορφή, απο ευθύγραμμη έγινε με στροφή, υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης και κάλυψης ή ως κατασκευή με αναλυτικό τιμολόγιο?

 

β) Διαφορετικός σκελετός ( στις άδειες φαινονται δύο γειτονικά κτίρια με αρμό ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα ενιαίο με κοινό σκελετό) πως δηλώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο....

Πιθανώς να τους έχει κλείσει με τα τούβλα και να εννοεί τα κουφώματα... Δεν πρόλαβα να το δώ σήμερα αλλά θα πάω άμεσα.. θα έχω μάλλον και τηλεφωνική επικοινωνία και θα μάθω ίσως κάτι πιο σίγουρο.

 

@ΚΑΝΑ : Ναι, θα τελειώσω με τον 4014 και μετά αφού πληρωθεί το πρόστιμο θα προχωρήσει λογικά στην άδεια αποπεράτωσης... Με μια επιφύλαξη... μιλά η εγκύκλιος για κτίσματα και δεν διευκρινίζει και για τμήματα κτισμάτων...δηλαδή μπορεί και να μη βγεί απαραίτητα άδεια... δεν ξέρω...θα ασχοληθώ αργότερα με αυτό.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικά με το σύστημα υποβολής του ΤΕΕ για τον 4014.

1ον. Κατά την επιλογή του οικοπέδου/αγροτεμαχίου μόνο εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα που αλλου πατάω το σταυρό να ξεκινήσει η επιλογή και άλλο σημειώνει στο χάρτη? Και

2ον. Μόνο με Internet Explorer λειτουργεί το σύστημα και οχι με Mozilla? Ευχαριστώ καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.