Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα είναι "δώρον άδωρον" να τακτοποιήσει τμήμα της αυθαιρεσίας.Ούτε βεβαίωση θα μπορεί να πάρει ούτε σε καταγγελία θα μπορεί να τη γλυτώσει.Οπότε ποιος ο λόγος να μπει και στη διαδικασία καθόλου?

Η περίπτωση που ανέφερα αφορούσε τριώροφο όπου υπήρχε σύσταση οριζοντίου μεταξύ πατέρα και γιου και εγώ τακτοποίησα μία σοφίτα, όπου φαινόταν από κοινού, αλλά ποσοστά δεν είχε επί του οικοπέδου.

Απλά επειδή όλο το κτίριο είχε και άλλα.......όμορφα, για να μην κατηγορηθώ ότι δεν τα είδα ΚΑΙ από τη στιγμή που υπάρχει σύσταση πήρα την Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πελάτης μου πλήρωνε πρόστιμο διατήρησης για ένα οροφοδιαμέρισμα 240 τμ.

 

Το πρόστιμο διατήρησης ήταν όμως για παράνομη σκεπή (έτσι το είχαν στην πολεοδομία)

 

Γλυτώνει τπτ τώρα από αυτά που έχει [πληρώσει τόσα χρόνια;

 

Είχε σπίτι δλδ και πλήρωνε πρόστιμο για σκεπή..

 

ευχαριστώ

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο Ελλάντα αυτό. Είχε αυθαίρετη κατοικία και πλήρωνε πρόστιμο μόνο για τη στέγη!!!

 

Αν στην τακτοποίηση μπει και η στέγη, προφανώς θα αφαιρεθούν τα πληρωμένα..

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λες...μόνο εδώ αυτά..

 

πλήρωνε για στέγη...ο τελευταίος όροφος είναι σοφίτα...δεν έχει πλάκα από πάνω..σκεπή μόνο..

 

άρα η σκεπή ΔΕ θα δηλωθεί..

 

οπότε γλυτώνει τπτ;

Link to comment
Share on other sites

θα δηλωθεί το οροφοδιαμέρισμα σοφίτα αλλά δε θα δηλωθεί η στέγη ...αφού είναι αυτή που καλύπτει το διαμέρισμα...δεν υπάρχει πλάκα από πάνω...πρέπει να δηλώσω και τη στέγη;

 

νομίζω πως όχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δηλώσεις την στέγη σαν παράβαση αλλά θα δηλώσεις τον χώρο κάτω από τη στέγη για την οποία στέγη πλήρωνε πρόστιμο.

Προσωπική αντιμετώπιση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό προτίθεμαι να κάνω...θα δηλώσω τετραγωνικά αυθαιρεσίας..στην περίπτωση μου 220.

 

τη στέγη δε θα τη βάλω με αναλυτικό.

 

από τα πρόστιμα διατήρησης της στέγης θα γλυτώσει τπτ ή επειδή αφορούσαν μόνο τη στέγη όχι;;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.