Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ MKARA

 

Περίεργη περίπτωση που καθρεφτίζει την λειτουργία της πολεοδομίας!!!

Κοίτα, εγώ θα το έβαζα, αλλά θα ενημέρωνα τον ιδιοκτήτη ότι σε πιθανό έλεγχο, ΙΣΩΣ, να μην μας δεχτούν τα πληρωμένα.

 

Αξίζει να το ρισκάρει, αν και θέλω να πιστεύω ότι ισχύει η "δικαιολογία" του faethon.

 

το θεμα ειναι τι συνεπειες μπορει να χω εγω αν καταθεσω οτι εχουν πληρωθει προστιμα για σκεπη αλλα ο αλλος εχει σπιτι απο κατω....;;

Link to comment
Share on other sites

Μα mkara θα δηλώσεις για ρυθμιση ότι έχει σπίτι από κάτω, δεν θα το δηλώσεις?

τι συνέπεια μπορεί να έχεις?

Πως το εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Μα mkara θα δηλώσεις για ρυθμιση ότι έχει σπίτι από κάτω, δεν θα το δηλώσεις?

τι συνέπεια μπορεί να έχεις?

Πως το εννοείς?

 

οχι δεν καταλαβες...θα δηλωσω τα 240 τμ της αυθαιρεσιας του σπιτιου...αυτο εννοειται...δεν το συζητω...αλλα αυτος τοσα χρονια πληρωνε προστιμο διατηρησης μονο για σκεπη, η οποια ειναι πανω απο το σπιτι (το οποιο δεν εχει πλακα απο πανω, μονο τη σκεπη)..Αυτα τα προστιμα ρωταω αν πρεπει να τα αφιαρεσω...

 

πληρωνε αλλο προστιμο απο αυτο που επρεπε να πληρωνει...επρεπε να δινει προστιμο διατηρησης σπιτιου..οχι σκεπης...

Link to comment
Share on other sites

Μα mkara, το τι γινόταν τόσο καιρό δεν σε ενδιαφέρει.

Αφου ο άνθρωπος το δηλώνει τώρα, πληρώνει κανονικά το πρόστιμο στο οποίο περιλαμβάνεται και η επικάλυψη της αυθαιρεσίας, γιατην οποία πλήρωνε λόγω εκθεσης αυθαιρέτου στέγης, πρόστιμα, συνεπώς δικαίως συμψηφίζονται.

 

Να το πάρουμε και αλλιώς.

Δηλώνει τώρα ένα αυθαίρετο δώμα που έχει και μια σκεπή.

Το πρόστιμο που βγαίνει είναι συνολικό από το οποίο αφαιρείται η σκεπή που έχει ήδη πληρώσει.

 

Δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Το τι πρόστιμο έπρεπε να δίνει δεν είναι κάτι που μας ενδιαφέρει, νομίζω.

Αν έκανε λάθος η υπηρεσία ή δεν κατέγραψε τις αυθαιρεσίες σωστά, σημασία έχει ότι ο άνθρωπος τώρα θέλει να το δηλώσει.

Ο συμψηφισμός επίσης γίνεται ορθά, αφου αφορά συστατικό μέρος της αυθαιρεσίας.

Πάντως εσύ, σαν μηχανικός, δεν φέρεις καμία ευθύνη.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι χρειαζομαι την βοηθεια σας,

Εγω περιπτωση υπαιθριου κεντρου διασκεδασης που εχει νομιμη αδεια για υποστεγο μεταλλικο με επικαλυψη απο λαμαρινες 200 τ.μ. και για περγκολα μεταλλικη (στην οποια εχει γινει και στατικη μελετη) 280 τ.μ. κατ'επεκταση του υποστεγου .Ο ιδιοκτητης εχει σκεπασει την περγκολα με λαμαρινες ....εγω πως να υπολογισω το προστιμο μια ς τεοιας κατασκευης

1) με αναλυτικο...? οποτε φθηνα για τον πελατη

2) ή με υπερβαση δομησης και αν με υπερβαση πως βοηθητρικο χωρο ή υπηρεσιες...?

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι χρειαζομαι την βοηθεια σας,

Εγω περιπτωση υπαιθριου κεντρου διασκεδασης που εχει νομιμη αδεια για υποστεγο μεταλλικο με επικαλυψη απο λαμαρινες 200 τ.μ. και για περγκολα μεταλλικη (στην οποια εχει γινει και στατικη μελετη) 280 τ.μ. κατ'επεκταση του υποστεγου .Ο ιδιοκτητης εχει σκεπασει την περγκολα με λαμαρινες ....εγω πως να υπολογισω το προστιμο μια ς τεοιας κατασκευης

1) με αναλυτικο...? οποτε φθηνα για τον πελατη

2) ή με υπερβαση δομησης και αν με υπερβαση πως βοηθητρικο χωρο ή υπηρεσιες...?

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

 

Αν ο χώρος του υποστέγου είναι κλειστός περιμετρικά τότε έχεις Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου (κατηγορία υπηρεσίες) και με αναλυτικό για την πέργκολα. Βεβαίως, με άδεια και λαμβάνοντας υπόψη και όλους τους άλλους συντελεστές...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.