Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

2. Ανοιχτός στεγασμένος χώρος (Η.Χ. με τζαμαρία, κιόσκι, πέργκολα κ.α.) υπολογίζονται με άρθρο 13 και αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Καλησπέρα, συνάδελφοι. Προβληματίζομαι για το 2 και το 3. Γιατί να μετράει με αναλυτικό ένας ανοιχτός ΗΧ, όταν έχει δημιουργηθεί κατ' υπέρβαση του ΣΔ; Αφου έχουμε υπέρβαση δόμησης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το "πιθανή" πάει στην υπέρβαση ύψους του επιτρεπόμενου της περιοχής. Επειδή αν δεν υπερβαίνει αυτό τότε δεν την υπολογίζουμε στο πρόστιμο άσχετα αν είναι υπέρβαση ως προς το ύψος που αναφέρεται στην άδεια.

 

Αυτό επιμένω ότι είναι λάθος!!!

Δεν γίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο!!!

 

Δηλαδή εγώ έχω ένα κατάστημα 100τ.μ. και αντί 3μ το κάνω 6, με ύψος της περιοχής στα 15 και μου λές ότι δεν τρέχει τίποτε;;;;

Βασικά το μόνο που μένει είναι να βάλω τα υπόλοιπα με αναλυτικό, σωστά;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στις Ερωτο-Απαντησεις του ΥΠΕΚΑ στο Β΄μέρος λέει

 

2) Ημιυπαίθριος χώρος, που δηλώνεται με τον ν. 4014/11 υπολογίζεται ως κύριος με αλλαγή χρήσης ή βοηθητικός με αλλαγή χρήσης ;

Ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης.

 

στο Γ΄μέρος λέει

 

25) Για τον υπολογισμό του προστίμου ημιϋπαίθριου χώρου κατοικίας με βάση οικοδομική άδεια, ο οποίος έχει μετατραπεί σε δωμάτιο προσαυξάνεται με συντελεστή αλλαγής χρήσης ;

Υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης.

 

Απαντανε διαφορετικά στο ίδιο θέμα? ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

JTB συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν είναι δική μου εφεύρεση αυτό με το ύψος, το ΥΠΕΚΑ το υπέδειξε.

 

andrianna απαντάνε διαφορετικά στο ίδιο θέμα. Αν ψάξεις θα βρεις κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις (πχ ένταξη από 3843 σε 4014 και συμψηφισμός προστίμων).

Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις Ερωτο-Απαντησεις του ΥΠΕΚΑ στο Β΄μέρος λέει

 

2) Ημιυπαίθριος χώρος, που δηλώνεται με τον ν. 4014/11 υπολογίζεται ως κύριος με αλλαγή χρήσης ή βοηθητικός με αλλαγή χρήσης ;

Ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης.

 

στο Γ΄μέρος λέει

 

25) Για τον υπολογισμό του προστίμου ημιϋπαίθριου χώρου κατοικίας με βάση οικοδομική άδεια, ο οποίος έχει μετατραπεί σε δωμάτιο προσαυξάνεται με συντελεστή αλλαγής χρήσης ;

Υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης.

 

Απαντανε διαφορετικά στο ίδιο θέμα? ή εγώ κάτι δεν κατάλαβα καλά?

Καλά κατάλαβες :) Νομίζω όμως οτι η απάντιση του Γ' μέρους είναι πιό λογική... Τι γίνεται όμως με τους ανοιχτούς ΗΧ;

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τι κάνουμε? Ότι μας βολεύει? Είναι δυνατόν!!!!

 

@ Melnikof Η λογική δεν έχει πολύ χώρο σε αυτό το νόμο... :(

 

 

Αν ενοεις ανοιχτό η/χ σε αυθαίρετο, πάει με αναλυτικό.

μέρος Δ΄

6. Πως υπολογίζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο για στεγασμένους χώρους (ανοιχτούς) με υποστυλώματα όπως ημιυπαίθριοι, ανοιχτοί, κιόσκια κλπ;

Στεγασμένοι ανοιχτοί χώροι επί υποστηλωμάτων ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής τους (οπλισμένο σκυρόδεμα, ξυλοκατασκευή, σιδηροκατασκευή κλπ) υπάγονται στην κατηγορία 13 του φύλλου καταγραφής αυθαιρέτων κατασκευών και υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Στην ίδια κατηγορία 13 υπάγονται προστεγάσματα, αρχιτεκτονικές προεξοχές, ζαρντινιέρες, υπερβάσεις εξωστών.

Edited by andrianna
Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας "Ανοιχτούς Η/Χ" εννοείς αυτούς τους Η/Χ που κατασκευάστηκαν χωρίς Ο.Α.

Αυτοί οι χώροι, οι φωστήρες είπαν πως θα πάνε με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ έχω ένα κατάστημα 100τ.μ. και αντί 3μ το κάνω 6, με ύψος της περιοχής στα 15 και μου λές ότι δεν τρέχει τίποτε;;;;

Βασικά το μόνο που μένει είναι να βάλω τα υπόλοιπα με αναλυτικό, σωστά;

 

Kαι οι δύο έχετε τα δίκια σας.... Άλλο ένα θέμα που χρήζει διευκρίνισης. Γιατί όσο και να συζητάμε, άκρη δε θα βγάλουμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ andrianna και faethon11, τη διάβασα την τελευταία απάντηση του ΥΠΕΚΑ, γ' αυτο μου δημιουργήθηκε και η απορία. Μέχρι να δημοσιέυσουν την απάντηση ήμουν σίγουρη ότι πάει με ΥΔ σαν βοηθητικός χώρος. Δεν είναι και να τους εμπιστέυεσαι πάντως, αυριο πάλι κάτι καινούργιο θα απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Β’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων

27)

Πότε υπολογίζεται ο μειωτικός συντελεστής 0,5 ;

α) Όταν βοηθητικός χώρος με βάση οικοδομική άδεια έχει μετατραπεί σε κύριας χρήσης χώρο;

β) Όταν η αυθαίρετη κατασκευή είναι βοηθητικός χώρος ; Αντιμετωπίζεται διαφορετικά υπόγειος χώρος με βοηθητική χρήση και ισόγεια αποθήκη ή garage ;

 

Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος).

 

Από αυτό καταλαβαίνω πως ένα ξεμπαζωμένο υπόγειο δεν παίρνει τον μειωτικό συντελεστή 0.5 επειδή και μόνο υπάρχει στην οικοδομική άδεια...Θα τον έπαιρνε αν ήταν και στην πράξη υπόγειο ανεξαρτήτου χρήσης...

 

Επίσης πιστεύω πως σε κάθε περίπτωση σε ένα υπόγειο αποθηκευτικό χώρο που έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης έχουμε και αλλαγή χρήσης 1.4...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.