Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 75


Recommended Posts

Πρεπει να προχωρησεις σε αδεια συνενωσης διαμερισματων...

Πολεοδομικα υπαρχει παραβαση... Συμβολαιογραφικα ρυθμιστηκε...

Εμεις δεν κοιταζουμε τι ισχυε συμβολαιογραφικα αλλα μονο Πολεοδομικα...

 

Αυτο το θεμα το θιξαμε χτες με μια συναδελφο που μου τονιζε οτι δεν πρεπει να μας απασχολει το ιδιοκτησιακο αλλα μονο οι αυθαιρεσιες αυτες καθεαυτες εντος του κτηριου...

Δε μας ενδιαφερει αν τα δυο διαμερισματα εγιναν ενα η το ενα χωριστηκε στα δυο, ουτε αν ενα διαμερισμα εδωσε η πηρε δωματιο σε/απο αλλο διαμερισμα αντιστοιχα....

Ακομα και αν τα σχεδια της Πολεοδομιας δε συμφωνουν με τα συμβολαια, αν ο χωρος δεν εχει παραβασεις πρεπει να δινουμε βεβαιωση...

 

Φυσικα και ειμαι 100% αντιθετος σε αυτην την αποψη....

Εδω χαθηκε φακελος Πολεοδομιας και μου λεει "δεν υπαρχει προβλημα, αφου το συμβολαιογραφικο σχεδιο ειναι μια χαρα, θα βεβαιωσω με αυτο!!!"

Κατι τετοιοι τυποι θα ξεφτιλισουν εντελως την εργασια και την αμοιβη του Πολιτικου Μηχανικου

Link to comment
Share on other sites

παιδια έχω μια βεβαίωση όπου το ένα διαμερισμα κατα την άδεια ήταν 25 μ2 και το άλλο 80μ2

αλλά τελικά το ένα πήρε τετραγωνικά από το άλλο με αποτέλεσμα να είναι το ένα 45μ2 και το άλλο 60μ2.

 

Εχει γίνει τροποίηση της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας. Ολα όσον αφορά τις παραβάσεις είναι όλα νόμιμα. Να δώσω βεβαίωση για μεταβίβασή;;

 

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Εγκριση Εργασιων Μικρας Κλιμακος και παιρνεις τους χωρους απο το ενα και τους βαζεις στο αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi σευχαριστω για την απάντηση αλλά η συμβολαιογράφος με πιέζει και λέει πως είμαι καλλυμένος με την τροποποίηση της σύστασης.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Εαν πήγαινα με Ν4014 και αναλύτικό πληρώνοντας άμεσα το πρόστιμο για να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγκριση Εργασιων Μικρας Κλιμακος και παιρνεις τους χωρους απο το ενα και τους βαζεις στο αλλο....

 

 

Για μετακίνηση τοίχων (εξωτερικών) πάντως σε βάρος/όφελος κοινοχρήστων χώρων υπογείου, στο ΥΠΕΚΑ μου είπε ο μηχανικός ότι θα πρέπει να τακτοποιηθεί με "500άρικα" (αναλυτικό). Η ΕΕΜΚ καλύπτει τέτοιες αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Drempelos

Ας λεει οτι θελει η συμβολαιογραφος. Δεν καταλαβαινει οτι αλλο το ιδιοκτησιακο-νομικο καθεστως και αλλο το πολεοδομικο...

Εκαστος στο ειδος του κι ο Λουμιδης στους καφεδες....

 

Για να γινει η μεταβιβαση θα πρεπει και τα δυο να ειναι τακτοποιημενα... Ας κοιταξει αυτη να κανει σωστα τη δουλεια της και κοιτα εσυ τη δικια σου...

 

tpanag

Η ΕΕΜΚ σιγουρα δεν καλυπτει...

Και επιφυλασσομαι και αν ο 4014 καλυπτει κατι τετοιο, διοτι επηρεαζονται οι κοινοχρηστοι χωροι και αρα και τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος.

Θεωρητικα πας για νομιμοποιηση. Πρακτικα δε μου χει τυχει κατι τετοιο για να εχω πιο απτες λεπτομερειες...

Link to comment
Share on other sites

Εγκριση Εργασιων Μικρας Κλιμακος και παιρνεις τους χωρους απο το ενα και τους βαζεις στο αλλο....

 

Ιnzaghi,

έχεις εκδόσει άδεια ΕΕΜΚ και έχεις δηλώσει ότι η αλλαγή αυτή έγινε το 1970 ή δηλώνεις ψέματα ότι θα το κάνεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα εχω δηλωσει οτι οι εργασιες πραγματοποιηθηκαν κατα το χρονο ισχυος της Ο.Α., δηλαδη εντος της 4ετιας απο την εκδοση της...

Αν δηλωσω οτι θα γινουν τωρα, θα θελησει συναινεση απο τον διπλα, κατι για το οποιο επιφυλασσομαι οτι θα δωθει....

 

Επισης, μου ζητουσαν συμβολαιο ιδιοκτησιας που θα αναγραφονται τα τετραγωνικα, ουτως ωστε να φανει καθαρα οτι με την προσθηκη του δωματιου απο τη διπλα ιιδοκτησια, ερχομαστε στα τετραγωνικα του συμβολαιου, διοτι, προφανως, η συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας εγινε με τα σχεδια που κατασκευαστηκαν στην πραγματικοτητα και αυτα ΔΕΝ ειναι τα εγκεκριμενα....

 

Τουλαχιστον οσες ΕΕΜΚ εχω περασει εγω, δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με την Λεμπέση όσες διαρρυθμίσεις γίναν πρίν το ΓΟΚ 85 και πρίν την αρχική κατασκευή του κτιρίου και μπορεί αυτό να αποδειχθεί με την ύπαρξη των συμβολαίων, δεν πρέπει να θεωρούνται αυθαίρετες εαν δεν αλλάζει ο φ.ο.

 

Οι λοιπές μπορούν να δηλωθούν αναλόγως...

σελ 13.

http://lib.teekerk.gr/bitstream/lib.teekerk.gr/392/1/111207.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.