Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 75


Recommended Posts

Σε αυτοψία που έκανε ο πολιτικός μηχανικός σε διαμέρισμα που θέλω να πουλήσω (άδεια οικοδομής 1968), διαπίστωσε ότι ο τοίχος που χωρίζει το διαμέρισμα μου από το διπλανό είναι μετατοπισμένος κατά 80 εκ. εντός του δικού μου. Η απόκλιση του μικτού εμβαδού είναι εντός του ορίου 2%. Βεβαίωση δε μου δίνει, ισχυριζόμενος ότι πρέπει το ακίνητο να υπαχθεί πρώτα στη ρύθμιση του ν.4014/11. Επειδή το συμβόλαιο αγοραπωλησίας με το οποίο απέκτησα το ακίνητο μεταγράφηκε μόνο ως αγοραπωλησία και όχι ως σύσταση οριζόντιας, κάτι που θα κάνω τώρα, μπορώ σε συνδυασμό με μια ΕΕΜΚ να αποφύγω τη ρύθμιση;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

'εχω κι εγώ κάτι παρόμοιο...

πολυκατοικία του 69-70 στην οποία υπάρχουν πολλά διαμεριματα λόγω αντιπαροχής δεν έχουν όμως κανείς εκ των ιιδοκτητών στέλεχος αδείας.

Αναφέρεται στο συμβόλαιο τους το εργολαβικό,η σύσταση....... δεν βρισκουμε όμως λόγω παλιοτητος κανενα αρχείο και στην πολεοδομία.Τι γίνεται τώρα?

Πρέπει να κάνω 4014/11 για να μεταβιβαστεί καποιο εκ των διαμερισμάτων(για να δώσω βεββαιωση πρέπει να ελέξω νομιμότητα?)

Δηλαδή κανονικά όλη η πολυκατοικια θεωρείται αυθαίρετη?

Η συμβολαιογράφος για τα τόσο παλαιά δεν χρεαιάζεται ουτε στέλεχος....τι να κάνω?Στη συγκεκριμένη μάλιστα περίπτωση πρόκειται για δική μας γονική παροχή απο τον μπαμπά μου σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

"Αναφέρεται στο συμβόλαιο τους το εργολαβικό,η σύσταση" . Αν βρείς την σύσταση (από το Υποθηκοφ. ή από τα αρχεία του συμβ/φου) και ( ίσως)σχέδια που την συνοδεύουν?? Μήπως αναφέρεται κάποιος αριθμός αδείας??

Αν έχει χαθεί η άδεια, κανονικά χρειάζεται ανασύσταση φακέλλου, αλλά.....

 

Μήπως σε κάποια υπηρεσία (ΔΕΗ ή υπηρεσία ύδρευσης) υπάρχει ο αρ. αδείας ????

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτοψία που έκανε ο πολιτικός μηχανικός σε διαμέρισμα που θέλω να πουλήσω (άδεια οικοδομής 1968), διαπίστωσε ότι ο τοίχος που χωρίζει το διαμέρισμα μου από το διπλανό είναι μετατοπισμένος κατά 80 εκ. εντός του δικού μου. Η απόκλιση του μικτού εμβαδού είναι εντός του ορίου 2%. Βεβαίωση δε μου δίνει, ισχυριζόμενος ότι πρέπει το ακίνητο να υπαχθεί πρώτα στη ρύθμιση του ν.4014/11. Επειδή το συμβόλαιο αγοραπωλησίας με το οποίο απέκτησα το ακίνητο μεταγράφηκε μόνο ως αγοραπωλησία και όχι ως σύσταση οριζόντιας, κάτι που θα κάνω τώρα, μπορώ σε συνδυασμό με μια ΕΕΜΚ να αποφύγω τη ρύθμιση;;

 

Εγώ έχω την αντίθετη περίπτωση. Το διαμέρισμα του πελάτη σε άδεια του 68 πάλι πήρε τμήμα από το διαμέρισμα του διπλανού, αλλά κάτι που φαίνεται και στη σύσταση.

Τώρα τι κάνω, δίνω βεβαίωση ή όχι και φυσικά πως το ρυθμίζω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις βεβαίωση και το ρυθμίζεις με 4014 διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κι εγώ ακόμα πάω ψάχνοντας μέσω συμβολαιογραφου μπάσκετ και βρω άριθμο οικ.αδειας...ευχαριστώ για την ιδέα της ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ...

Παρεμπιπτόντως αυτό με την διαφορετική διαμερισμάτωση (εφάπαξ 500€) πρόστιμο ισχύει;Που το καταχωρεις;στο βγάζει απευθείας το σύστημα 500€ ή απλά αγνοείς οτι λέει το σύστημα.και πληρωνεις 500;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κτίριο κατασκευασμένο το 1972

Δύο διαμερίσματα συνενωμένα χωρις αλλαγή εξωτερικών κουφωμάτων (πλην εξώπορτας στο κλ/στάσιο)

Η άδεια (τα σχέδια) δείχνει 2 διαμερίσματα. Κατά την κατασκευή (1972) αγοράστηκαν και έγιναν 1 αλλά στα συμβόλαια για να μην αλλάξει η σύσταση (έτσι μου είπαν και το πιστεύω γιατί ξέρω ότι οι συστάσεις Ο.Ι. πολύ δύσκολα αλλάζουν) έμειναν 2 χωρις να επισυναφθεί νεα κάτοψη. Ισως και να είχαν γίνει στα "μπετά" τα συμβόλαια.

Τόσο στην ΔΕΗ όσο και στα δημοτικά τέλη εμφανίζεται το συνολικό εμβαδόν εξ' αρχής (συμβόλαιο σύνδεσης).

Νεώτερα συμβόλαια κληρονομιάς (2000, 2010) -αν έχει σημασία πήγαν από πατέρα σε κόρη και από κόρη σε εγγονή ή κάτι τέτοιο- χωρίς νέα σχέδια με αναφορά στα αρχικά συμβόλαια.

Εμένα μου πάει σε αλλαγή διαρρύθμισης -διαμερισμάτωσης- αλλά έλα που έχει και αλλαγές εγκαταστάσεων.. (ηλεκτρικών, τα υδραυλικά και η θέρμανση έμειναν σχεδόν ίδια λόγω "στηλών") και υπάρχει θέμα βεβαίωσης για νέα μεταβίβαση -ή προσημείωση- ή εν πάση περιπτώσει γιατί με ρωτάει ο ιδιοκτήτης. Η "βεβαίωση" θεωρητικά δεν θίγει το θέμα αλλά κάποτε άν όχι στην βεβαίωση θα πρέπει να εμφανιστεί ως 1διαμέρισμα.

στο ζήτημα αυτό βέβαια βάσει διευκρινήσεων της Λεμπέση

"22. Διαρρυθμίσεις που έγιναν πριν το ΓΟΚ ΄85 και κυρίως από την αρχική κατασκευή του κτιρίου, ζήτημα που μπορεί να αποδειχτεί αν πχ έχουν συμπεριληφθεί σε συμβόλαια, δεν θα πρέπει να θεωρούνται αυθαίρετες, εκτός αν έχει αλλάξει ο φέρων οργανισμός του κτιρίου."

 

τί λέτε; θέλει ρύθμιση ή όχι; και ποιά παλαιότητα έχει; γιατί τόχω χάσει κάπου...

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, είναι στον ίδιο όροφο.

Άρα υφίσταται αυθαιρεσία, η οποία ρυθμίζεται με διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου.

Με τον 4014 για την απόδειξη παλαιότητας ισχύει η υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη με υποστήριξη αυτής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού.

Από την άλλη, αν είναι η μοναδική αυθαιρεσία πληρώνει 500 ευρώ και τελείωσε (δεν θα έχει άλλη έκπτωση π.χ. λόγω παλαιότητας).

Με τον νέο νόμο που είναι για διαβούλευση θέλει δημόσιο έγγραφο για απόδειξη παλαιότητας (αλλιώς πάει 1.1.2004).

Ίσως το πρόστιμο υπολογιστεί διαφορετικά.

 

Στη συνέχεια απαιτείται διόρθωση συμβολαίων.

Πιό απλή κι εύκολη διαδικασία είναι η έκδοση ΟΑ για τη συνένωση δύο διαμερισμάτων σε ένα. Ρώτησε την οικεία πολεοδομία του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.