Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού σε διαμέρισμα πολυκατοικίας του 75


Recommended Posts

4. Μετατοπισεις εις βαρος κοινοχρηστων χωρων ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ, εκτος κι αν μετατοπισεις τον τοιχο στην αρχικη του θεση, πχ με γυψοσανιδα

5. Μετατοπισεις υπερ κοινοχρηστων χωρων και εις βαρος μας ρυθμιζονται με ΕΕΜΚ

 

Είσαι σίγουρος για αυτά τα δύο; Γιατί έχω ταυτόχρονα και τις 2 περιπτώσεις σε αποθήκες που ρύθμισα ως κατοικίες (με Ν. 3843), οι οποίες είχαν διαφοροποίηση ως προς τα εγκεκριμένα (κάποιος τοίχος της αποθήκης "έβγαινε" έξω σε βάρος των κοινοχρήστων και κάποιος άλλος τοίχος των κοινοχρήστων "έμπαινε" μέσα στην αποθήκη-ιδιοκτησία για να καταλάβεις) και μου τους πέρασαν τους φακέλους κανονικότατα, με συναινέσεις από όλους τους συνιδιοκτήτες φυσικά. Γιατί να μη γίνεται και με τον 4014; Εγώ για αυτές τις περιπτώσεις δε θα μπορέσω στο μέλλον να δώσω βεβαιώσης "μη αυθαιρεσίας" μνημονεύοντας ταυτόχρονα την ρύθμιση με τον 3843 που έχει γίνει;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Α, αν πηρες συναινεσεις τοτε κανενα προβλημα... Επειδη ομως στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι δυσκολο να βγει η συναινεση απο ολους, για αυτο ειπα ΔΕΝ ρυθμιζονται....

Αν και με 3843 δεν ξερω κατα ποσον θα μπορουσαν να ρυθμιστουν, μιας και δεν υπαρχει ουσιαστικα υπερβαση δομησης αφοτουυ βρισκεσαι εντος εγκεκριμενου ογκου.

Αυξανεται η δομηση του διαμερισματος εις βαρος καποιου αλλου, αλλα συνολικα παραμενει σταθερη....

 

Απο Πολεοδομια Θεσσαλονικης, στην υποδοχη φακελων του 3843 μου ειπανε οτι δεν ρυθμιζεται αλλα αν περασει απο υπαλληλο εισαι ΟΚ, εκτος και αν μελλοντικα υπαρξει ακυρωση της διαδικασιας απο καποιο συνιδιοκτητη ο οποιος δεν συναινεσε, οποτε θα εισαι κι εσυ off...

 

Απο Πολεοδομια Δυτικης Θεσσαλονικης, Αρχιτεκτονας υπαλληλος με ειπε πως κοινοχρηστος χωρος δεν περναει απο 3843 οτι και να γινει και ακομα και να περασει εσφαλμενα απο υπαλληλο, θα εισαι ΕΣΥ υπολογος αν δωσεις τη βεβαιωση νομιμοτητας γιατι επι της ουσιας ο νομος δεν καλυπτει αυτη τη ρυθμιση....

 

Τι να σου πω... ο ενας τα ριχνει στον αλλον... Οπως και να εχει, εγω προσωπικα δε θα εστελνα με 3843 κοινοχρηστο καταπατηθεντα χωρο για τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακή περίπτωση είναι αυτό που λέω. Και δεν θα υπάρξει πρόβλημα ποτέ. Όχι γιατί είμαι αφελής να πιστεύω ότι μέλη της οικογένειας δεν τσακώνονται, αλλά γιατί δεν πρόκειται να ασχοληθούν με το θέμα γιατί σε τέτοια περίπτωση μόνο να χάσουν έχουν. Άσχετα με αυτό και γενικά σχολιάζοντας πάντως, κατά τη γνώμη μου δεν έπρεπε πάντως να εμπλέκεται με το ιδιοκτησιακό ούτε ο 3843, ούτε ο 4014. Αν μια αυθαίρετη κατασκευή υπάρχει σε κοινόχρηστο χώρο και οι συνιδιοκτήτες την ανέχονται, είναι δικό τους πρόβλημα. Είναι νομικό το θέμα και όχι πολεοδομικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ο κοινόχρηστος μετετράπει σε ιδιοκτησία πρίν τη σύσταση (δηλαδή εγινε πρίν τις αγοροπωλησίες) η διορθωθηκε μέ νέα σύσταση τότε γιατί να χρειαζεται συναίνεση γιά οποιαδήποτε ρυθμιση ? Επαναλαμβάνω τη απορία μου.Κοινόχρηστος στήν αδεια (εισοδος πολυκατοικίας) διαμέρισμα στή συσταση,μπορει να ενταχθει στη ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα για σπίτι στο οποίο έχει αλλάξει η διαρύθμιση χωρίς υπέρβαση δόμησης και άλλα, χορηγείται βεβαίωση από μηχανικό για μη ύπαρξη αυθαιρέτου για να γίνει μεταβίβαση, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ο κοινόχρηστος μετετράπει σε ιδιοκτησία πρίν τη σύσταση (δηλαδή εγινε πρίν τις αγοροπωλησίες) η διορθωθηκε μέ νέα σύσταση τότε γιατί να χρειαζεται συναίνεση γιά οποιαδήποτε ρυθμιση ? Επαναλαμβάνω τη απορία μου.Κοινόχρηστος στήν αδεια (εισοδος πολυκατοικίας) διαμέρισμα στή συσταση,μπορει να ενταχθει στη ρυθμιση?

 

Αν στη σύσταση (που ισχύει) ΔΕΝ είναι κοινόχρηστος, άσχετα με το περιεχόμενο της άδειας, ΔΕΝ χρειάζεται συναίνεση κατα τη γνώμη μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στην παρακάτω περίπτωση που μου έχει προκύψει.

 

Ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει στη γυναίκα του διαμέρισμα πολυκατοικίας με μία υπόγεια αποθήκη, κατασκευής του 1975. Αναζητώντας τα σχέδια στην Πολεοδομία διαπιστώνω ότι το διαμέρισμα δεν έχει καμία αυθαιρεσία. Βλέποντας όμως την κάτοψη υπογείου διαπιστώνω ότι δεν φαίνεται η διαρρύθμιση των αποθηκών κάθε διαμερίσματος, αλλά εμφανίζεται μία τεράστια αποθήκη συν το λεβητοστάσιο και το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα. Στα συμβόλαια του Ιδιοκτήτη περιγράφονται οι διαστάσεις και οι όμοροι ιδιοκτήτες της αποθήκης και έχει επισυναφθεί ένα σκαρίφημα με τη διαρρύθμιση των αποθηκών κάθε διαμερίσματος.

 

Η ερώτηση μου είναι το πως γίνεται να δηλωθεί αυτή η κατάσταση ώστε να μπορέσω να δώσω την απαραίτητη βεβαίωση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι, οι αποθήκες έχουν χιλιοστά.

Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται πρωτίστως "ΆΔΕΙΑ διαχωρισμού μιας ενιαίας αποθήκης - υπογείου σε π.χ. πέντε αποθήκες" από την οικεία πολεοδομία. Στη συνέχεια αφού όλα είναι ΟΚ εκδίδεις τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Μου έτυχε μια παρόμοια με τις παραπάνω περιπτώσεις.Συγκεκριμένα, μου ζητήθηκε να χορηγήσω βεβαίωση για ένα διαμέρισμα όπου στην οικοδομική άδεια (έτους 1977), στην κάτοψη του συγκεκριμένου ορόφου φαίνονται 4 διαμερίσματα ενώ με συμβολαιογραφική πράξη έγινε τροποποίηση των διαμερισμάτων και τελικά κατασκευάστηκαν 3 διαμερίσματα.Αν το διαμέρισμα δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες εγώ μπορώ να χορηγήσω βεβαίωση νομιμότητας??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.