Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστασιολόγηση με θερμικό πάνελ


pm4698

Recommended Posts

Καλημέρα!

Είμαι σε μία εταιρία (δεν θα αναφερθώ σε ονομασίες εταιρίας ή πάνελ) και έχω κληθεί να διαστασιολογήσω ένα 10 kW σύστημα αποτελούμενο από 42 * 230 Watt θερμικό πάνελ με χαρακτηριστικά:

Vmpp=62 V

Impp=3.03A

Voc=75.8 V

Isc = 3.7 A

 

Και δεν έχω στοιχεία του πανέλου για NOCT.

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαν inverter Sunergy ο οποίος δουλεύει σε χαμηλή τάση γιατί καλό είναι να μπουν λίγα ανά string παράλληλα για να διατηρείται χαμηλή η τάση και να μην ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες.

Τώρα όμως επειδή ο συγκεκριμένος Inverter βγαίνει μόνο σε 5 kW (ο οποίος ρυθμίζεται μέσω software να λειτουργεί και στα 3.5 kW) τους φαίνεται ακριβός για ένα 10ρι και πρέπει να βρω έναν φθηνό που να κάνει την δουλειά του.

Έκανα διαστασιολόγηση με το χέρι και με το pvsyst και κατέληξα στις εξής λύσεις:

 

1)3* Conergy IPG 3.5

2)3*Dunfoss ULX 3600

3)1*Dunfoss TLX 10K

4)3*KACO Powador 3501 xi

5)1* Refusol 10K

 

Έχετε να προτείνετε ίσως κάποια από αυτές τις λύσεις ως πιο αξιόπιστη σε σχέση με την τιμή της?¨Η προτείνετε να τους προτείνω την λύση που χρησιμοποιούν εδώ και καιρό για να είμαι σίγουρος?

(Τα πάνελ που χρησιμοποιούν είναι δικά τους - έχουν εργοστάσιο στο εξωτερικό και δεν μου χουν δώσει όπως σας λέω και τιμές για NOCT για να ξέρω και συμπεριφορά του πανέλου σε άλλες θερμοκρασίες).

Μου αρκούν για Ελλάδα τα χαρακτηριστικά που αναφέρω στην αρχή?

 

Οποιαδήποτε πρόταση ή γνώμη αποδεκτή!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και διαστασιολόγηση με Sunny Design Που θεωρείται εγγύηση για SMA inverters Και μου βαράει σε όλα στην τάση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λύση με microinverter αλλά είμαι σίγουρος ότι οικονομικά δεν θα σου κάνει.

θα μπορούσες να ταιριάξεις 42 πλαίσια που μπορεί να τα ομαδοποιήσεις θερμικά σε 6 πλαίσια στην σειρά και σε 7 string

θα πάρεις από κάθε θερμικό string το πρώτο πλάισιο και θα το κάνεις ενα string ηλεκτρικό

οπότε θα θέλεις 6 string ηλεκτρικά, δεν θυμάμαι αν υπάρχει μετατροπέας με 2 string και 2 mppt με ισχύ 3,22 kWp

νομίζω είναι καλή λύση αν υπάρχει τέτοιος μετατροπέας (με τάση 434 και 455 αντίστοιχα)

εκτός αν τα συνδέσεις παράλληλα τα string οπότε λύνεις και το θέμα με τα 2 mppt

ελπίζω να βοήθησα λίγο γιατί με έπιασες απροετοίμαστο το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.