Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΜ 10% για βεβαίωση νομιμότητας


Recommended Posts

Η ελάχιστη αμοιβή για τη δήλωση νομιμότητας για μεταβιβάσεις είναι 1000λ με κρατήσεις 3% για ΤΣΜΕΔΕ, 2% για ΤΕΕ και έχει και 10% ΦΕΜ.

Αυτό το ΦΕΜ πάω και το πληρώνω στην εφορεία άμεσα ή ανά δίμηνο?

Παίζει ρόλο αν η καθαρή αξία του ΑΠΥ ξεπερνάει τα 300Ε? Γιατί κάποιοι λογιστές λένε πως κάτω από 300ευρώ δεν πληρώνεις ΦΕΜ.

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν θα μπορούσες να μας πεις πού ακριβώς βρήκες ότι για τη βεβαίωση απαιτείται ΦΕΜ?

 

Κατά δεύτερον, αν απαιτείται, τότε το υποβάλλεις.

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν εκπονείται ΚΑΜΙΑ πολεοδομική μελέτη κατά τη βεβαίωση, άρα δεν υπάρχει ούτε υποχρέωση απόδοσης ΦΕΜ, ούτε κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ-ΕΜΠ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε ο Hans. Δεν απαιτείται ΦΕΜ. Δεν υπάρχουν κρατήσεις. Συμπληρώνω ότι οι λογιστές που σου είπαν αυτό το πράγμα (γενικά μιλάω, για τη βεβαίωση είπαμε δεν προκαταβάλουμε ΦΕΜ), σου είπαν μπούρδες. Το όριο των 300 ευρώ/ΑΠΥ δεν έχει καμία σχέση με τον ΦΕΜ αλλά με την παρακράτηση 20% όπου αυτή υπάρχει. Τέλος δεν έχει οριστεί ελάχιστη αμοιβή για τις βεβαιώσεις (πολύ δε περισσότερο "1000λ"). Φήμες είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και να πληρώσεις ΦΕΜ μπροστά σου θα το βρεις. Θα πληρώσεις λιγότερα κατά την εκκαθάριση του φόρου, διότι ως γνωστόν επιστροφές ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται στην πρωτεύουσα αλλά η επίσημη ενημέρωση από το ΤΕΕ στη Λάρισα αναφέρεται στα 1000λ που είπα και στις κρατήσεις που προανέφερα. Συγκεκριμένα για να σου εκδώσουν τη βεβαίωση γνωστοποίησης στοιχείων για μεταβίβαση ακινήτου με σφραγίδα του ΤΕΕ, που χρειάζονται οι συμβολαιογράφοι σου ζητάν τις κρατήσεις για ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ και έχει και 10%ΦΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

... τη βεβαίωση γνωστοποίησης στοιχείων για μεταβίβαση ακινήτου με σφραγίδα του ΤΕΕ, που χρειάζονται οι συμβολαιογράφοι ...

 

Τί είναι τούτο πάλι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι που καταπολεμούν τη γραφειοκρατεία.... Οι βλάκες....

Δες κάπου, υπάρχουν κάτι παραδείγματα από το ΤΕΕ Θεσσαλίας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ τις ΥΔ του ΤΕΕ Λάρισας (με μικρές αλλαγές) αλλά ως εκεί!!! Ούτε εγκρίσεις, ούτε κρατήσεις. ΜΟΝΟ ΑΠΥ και ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται στην πρωτεύουσα αλλά η επίσημη ενημέρωση από το ΤΕΕ στη Λάρισα αναφέρεται στα 1000λ που είπα και στις κρατήσεις που προανέφερα. Συγκεκριμένα για να σου εκδώσουν τη βεβαίωση γνωστοποίησης στοιχείων για μεταβίβαση ακινήτου με σφραγίδα του ΤΕΕ, που χρειάζονται οι συμβολαιογράφοι σου ζητάν τις κρατήσεις για ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ και έχει και 10%ΦΕΜ...

 

Αυτό το ξανάκουσα και μάλιστα 2 φορές.Με πήραν τηλέφωνο φίλοι να με ρωτήσουν.

 

Φίλε, δεν ξέρω τί γίνεται στη Λάρισα, στην Αθήνα πάντως δεν υπάρχει τέτοια ανακοίνωση.

 

Επίσης, επαναλαμβάνω ότι ΦΕΜ και κρατήσεις αποδίδονται ΜΟΝΟ όταν η εργασία του Μηχανικού αποσκοπεί στο να εκδοθεί ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.

 

Η μεταβίβαση ακινήτου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.Είναι συμφωνία ιδιωτών.

 

Με την ίδια λογική το ΤΕΕ Λάρισας θα έπρεπε να αναζητήσει αναδρομικά ΟΛΕΣ τις εισφορές μηχανικών που εκπόνησαν εδώ και 30 χρόνια Τοπογραφικά Διαγράμματα για μεταβίβαση ακινήτου.

 

 

Και να πληρώσεις ΦΕΜ μπροστά σου θα το βρεις. Θα πληρώσεις λιγότερα κατά την εκκαθάριση του φόρου, διότι ως γνωστόν επιστροφές ΤΕΛΟΣ.

 

Αυτό θα μπορούσες εσύ να μας πεις πού το είδες γραμμένο?

 

Συνάδελφοι, μιλάτε για σιγουριά σε πράγματα που εμείς δεν έχουμε ενημερωθεί, πραγματικά δεν ειρωνεύομαι, ενδιαφέρομαι να μάθω για να δώ τί θα κάνω κ εγώ.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Προφανές είναι νομίζω με 5.000 ευρώ αφορολόγητο και 10% φόρο από εκεί και πάνω (όσο ακριβώς το ΦΕΜ). Α ξέχασα και το τέλος επιτηδεύματος, αλλά νομίζω κατάλαβες ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.