Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

απόσταση απο αιγιαλό


Recommended Posts

Στα εκτός σχεδίου γίνεται παραβίαση πλάγιων αποστάσεων και έτσι αναφέρεται και στο κουτάκι.Στα εντός έχουμε μόνο Δ και γίνεται παραβίαση Δ που είναι πάλι το ίδιο κουτάκι (παραβίαση πλάγιων αποστάσεων). Η παραβίαση Ο.Γ. αναφέρεται στις πρασιές (προκήπια) στα εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα την κάνω την ερώτηση καθώς δεν το εχω ξαναδεί.....είναι δυνατόν σε παραθαλάσσιο οικισμό με εγκεκριμένο ρυμοτομικό να υπάρχουν οικοδομικά τετράγωνα στα οποία έχουν εκδοθεί κανονικά Ο.Α. και να τα τέμνει εγκάρσια περίπου στη μέση η γραμμή παραλίας,γιατί θα μου στρίψει σε λίγο....κανονικά δεν θα έπρεπε η γραμμή παραλίας να συμπιπτει στα εντός σχεδίου με τη Ρ.Γ.?!!?!?....Είτε αυτοί που έκαναν τη ρυμοτόμηση είναι ηλίθιοι είτε παρανόμως εκδόθηκαν όλες αυτές οι Ο.Α....ποιά είναι η γνώμη σας?....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για τη γραμμή παραλίας ότι είναι ο τελευταίος της καθορισμός?Αν ναι τότε κάποιοι πλανήθηκαν ή "τυφλώθηκα".Ποιος ξέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για τη γραμμή παραλίας ότι είναι ο τελευταίος της καθορισμός?Αν ναι τότε κάποιοι πλανήθηκαν ή "τυφλώθηκα".Ποιος ξέρει!!!

 

Απο οτι έμαθα το είχαν εντοπίσει το πρόβλημα εδω και χρόνια...υποτίθεται θα γινόταν επανακαθορισμός που δεν έγινε ποτέ όμως...τώρα τι θε γίνει δεν ξέρω....κλασσική Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είναι σίγουρο, υπάρχουν ΣΧΟΟΑΠ ή ΓΠΣ που επιβάλλουν άλλες δυσμενέστερες αποστάσεις, οπότε θέλει και προς εκείνη την πλευρά ψάξιμο.

Εάν υπάρχει προτεινόμενο ΣΧΟΟΑΠ που απαγορεύει τη χρήση κατοικίας, τακτοποιούμε, ή όχι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προχωράς, γιατί ο νόμος λέει για την χρονική στιγμή της αυθαιρεσίας ότι δεν υπάρχει κάτι που να την απαγόρευε.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ένα αυθαίρετο εκτός σχεδίου σε οικόπεδο 5 στρ., απέχει απο το όριο του αιγιαλού (έχει προσδιοριστεί πρόχειρα, αλλα δεν έχει χαραχτεί) πάνω από 50μ. Μπορεί να πληρώσει παράβολο και να πάει για νομιμοποίηση σε 3 χρόνια, με τον κίνδυνο να μην έχει χαρακτει σε αυτά τα 3 χρόνια. Η πρέπει να πάει ντε και καλά για τακτοποίηση;

Πια είναι η απόσταση η οποία μπορει να χτίσει κάποιος. Εγώ έχω καταλάβει μέτά απο την ζώνη παραλίας.

Μήπως είναι κάποια μέτρα μετα την ζώνη παραλίας;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου γίνεται παραβίαση πλάγιων αποστάσεων και έτσι αναφέρεται και στο κουτάκι.Στα εντός έχουμε μόνο Δ και γίνεται παραβίαση Δ που είναι πάλι το ίδιο κουτάκι (παραβίαση πλάγιων αποστάσεων). Η παραβίαση Ο.Γ. αναφέρεται στις πρασιές (προκήπια) στα εντός σχεδίου.

Συντάχθηκε από Ελένη Μπούτου – Λεµπέση 07-12-11:

<<Για τα εκτός σχεδίου διευκρινίζεται ότι οι υποχρεωτικές αποστάσεις από το

πρόσωπο, πάνε σαν παραβίαση πρασιάς.

Η έκταση από τη γραµµή παραλίας µέχρι την υποχρεωτική απόσταση

τοποθέτησης των κτιρίων (την υποχρεωτική απόσταση από τη γραµµή αιγιαλού

που για τις κατοικίες είναι 30,00µ αν δεν υπάρχουν άλλες ειδικές διατάξεις),

θεωρείται πρασιά, στην οποία επιτρέπονται οι κατασκευές του άρθ.17 του ΓΟΚ

(κατασκευές σε ακάλυπτους χώρους), και έτσι επιτρέπεται η κατασκευή πισίνας,

χωρίς όµως τους βοηθητικούς χώρους της (µηχανοστάσιο και υπερχείλιση)>>

 

Υστερόγραφο συνυπογράφω γιατί έχω και τις σχετικές εγκυκλίους.

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου αν έχεις πρόσωπο σε δρόμο αναγνωρισμένο τότε η απόσταση από τον άξονα του δρόμου αυτού μέχρι την Ο.Γ είναι η λεγόμενη απόσταση ασφαλείας οδού οπότε ότι κατασκευή υπάρχει εκεί μέσα δεν τακτοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ,

εξετάζω τη περίπτωση παραλιακού αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού και θα ήθελα την εκτίμησή σας για τον καθορισμό του αιγιαλού.

 

Το αγροτεμάχιο βρίσκεται αρκετά κοντά σε οριοθετημένο οικισμό όπου η γραμμή παλαιού, νέου αιγιαλού και παραλίας καθορίζονται με απόφαση νομάρχη.

Στο αντίστοιχο ΦΕΚ της απόφασης επισυνάπτεται το 1:1000 απόσπασμα όπου χαράσονται οι οριοθετήσεις των αιγιαλών και της παραλίας, ωστόσο το αγροτεμάχιό μου είναι οριακά εκτός της περιοχής που αποτυπώνεται στο τοπογραφικό της απόφασης.

 

Θεωρώ ότι έχω καθορισμένο αιγιαλό και παραλία για την ιδιοκτησία μου?

Η' καθορίζω τη γραμμή του αιγιαλού με βάση το χειμέριο κύμα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.