Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλή ιδέα διότι πρέπει να έχεις υπόψην σου ότι στο μηχανοστάσιο, ειδικά αν έχει και δεξαμενή υπερχέιλησης, υπάρχουν υλικά (κατασκευής και ηλεκτρομηχανολογικά) που όλοι ξέρουν ότι κάνουν γύρω από δεκάρικο...(=2 ή 3 λοιπές παραβάσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατασκευάζω αυτή τη στιγμή πισίνα σε νησί διαστάσεων 4,50 χ 10,50 μ. και το κόστος όλων των Η/Μ (μαζί και με την εγκατάσταση μέσα στην πισίνα) είναι 5.500 ευρώ. Εσύ στον αναλυτικό βάζεις τιμές εμπορίου, ή το τιμολόγιο της πολεοδομίας (MYRI)?

Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτα, το υπόγειο βάσει ΟΑ είναι αποθήκη (ΒΧ). Στο υπόγειο αυτό έχει κατασκευαστεί κλειστή πισίνα που δε φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Για τον υπολογισμό του προστίμου, εκτός του προστίμου της πισίνας και ενδεχομένως και του μηχανοστάσιου (με αναλυτικό), υπολογίζεται και όλος ο χώρος του υπογείου ως ΥΔ ή όχι;

 

Το ερώτημα διαφορετικά θα μπορούσε να διατυπωθεί κατά πόσον η εγκατάσταση κλειστής πισίνας σε υπόγειο χώρο καταστά το χώρο κύριας χρήσης.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα την απάντηση και την παραθέτω σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάποιον άλλο.

 

Βάσει της Απόφ. 71680/59/90 "όπου η δημιουργία πισίνας στον υπόγειο χώρο, εξυπηρετεί μία κατοικία και μόνο, ο χώρος αυτός θεωρείται βοηθητικής χρήσης".

Κατά συνέπεια το πρόστιμο υπολογίζεται μόνο για την πισίνα και όχι ως ΥΔ όλου του χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν θέλουμε να βγάλουμε οικοδομική άδεια και να μην πληρώσουμε το πρόστιμο της πισίνας....πως θα το δηλώσουμε στο σύστημα του τεε αυτό??απο οτι βλέπω δεν υπάρχει επιλογή για κατι τέτοιο παρα μονο στα φύλλα καταγραφής οπου δεν μπαίνει η πισίνα.Ξέρει κάποιος συνάδελφος??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν θέλουμε να βγάλουμε οικοδομική άδεια και να μην πληρώσουμε το πρόστιμο της πισίνας....πως θα το δηλώσουμε στο σύστημα του τεε αυτό??απο οτι βλέπω δεν υπάρχει επιλογή για κατι τέτοιο παρα μονο στα φύλλα καταγραφής οπου δεν μπαίνει η πισίνα.Ξέρει κάποιος συνάδελφος??

 

Έχω κι εγώ την ίδια απορία!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την ίδια απορία!!

 

Και η ρύθμιση αυτή θα ισχύει μόνο για 30 χρόνια? Μετά τι θα κάνουν, θα τις μπαζώσουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, στον ΓΟΚ, άρθρο 17 άρθρο 2, αναφέρει ότι επιτρέπεται η κατασκευή ασκεπών πισινών. Σημαίνει αυτό ότι δε προσμετρούν στην κάλυψη?

 

Επίσης στο ίδιο άρθρο, παράγραφος 5, λέει ότι.... "κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους επιτρέπεται η κατασκευή [...] των απαραίτητων για τη λειτουργία ασκεπούς πισίνας εγκαταστάσεων, σύμφωνα με τους όρους που θεσπίζονται με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26. Συμπεραίνω ότι οι εγκαταστάσεις αυτές εφόσον είναι θαμμένες και δεν καλύπτουν τμήμα του ακαλύπτου (ή της φύτευσης) θεωρούνται μέρος του πακέτου της πισίνας. Συνεπώς νομιμοποιούνται ως μέρος της πισίνας και όχι σαν λοιπές κτιριοδομικές παραβάσεις.

 

Κάνω κάπου λάθος??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά υπάρχει κανείς που να έχει τακτοποιήσει πισίνα με μηχανοστάσιο ? Τι έκανε με το μηχανοστάσιο?Έχω μηχανοστάσιο που προεξέχει από το έδαφος κατά 30cm και δεν ξέρω ως προς τι θα δηλωθεί , σαν άλλη παράβαση ξεχωριστή , σαν διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου μαζί με ό,τι έχει άλλο γίνει στο οικόπεδο (ξεμπαζώματα , σκαλίτσες κτλ) ή σαν βοηθητικός χώρος με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης ? Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.