Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φ/Β 10kW σε αποθήκη


jsk

Recommended Posts

χαχαχαχαχα!!! δλδ έχουμε ερμηνεία νόμων διατάξεων κτλ βάσει περιοχής ;)

 

Να κάνει την αποθήκη σπίτι εννοείς προφανώς με αλλαγή χρήσης, δεν νομίζω να έχει τέτοια πρόθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αγροτική αποθήκη που δεν είναι όμως το μόνο οίκημα στο αγροτεμάχιο (υπάρχει και κατοικία) η αίτησή μου προχώρησε κανονικά. Panels θα μπουν και στην στέγης της οικίας και στην στέγη της αποθήκης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Επιτρέπεται να μπει οικιακό φωτοβολταϊκό σε αποθήκη που δεν είναι προσκείμενη στο σπίτι αλλά λίγα μέτρα μακρύτερα?

Υπάρχει καμία διευκρινιστική εγκύκλιος που να τα αναφέρει αυτά;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η ΔΕΗ μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά σε αυτή την ερώτηση,

Η αποθήκη ηλεκτροδοτείται?

τι ρευμα έχει?

στεγάζει μικρή επιχείρηση?

Να εφιστήσω επίσης την προσοχή στο εξής ακόμη και αν περάσει απο την ΔΕΗ και ο επενδυτής δεν έχει ίδια κεφάλαι πολύ πιθανό να κολήσει στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλωμένα δηλαδή τα τετραγωνικά της αποθήκης στο λογαρισμό ΔΕΗ? πως ηλεκτροδοτείται απο το σπίτι?

Αν η ΔΕΗ σου δεν έχει πρόβλημα ποιό το πρόβλημα σου. το θεωρεί βοηθητικό χώρο του σπιτιού και στο περνάει, επίσησης όταν λές λίγα μέτρα φαντάζομαι είναι εντός του ίδιου οικοπέδου και η αποθήκη έχει άδεια, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

@jsk

 

πιστεύεις πως αν η αποθήκη δεν έχει δηλωθει στους φωτιζόμενους χώρους ,δε μπορούν να τοποθετηθούν πανελ επάνω της; μου φαινεται κάπως περιοριστικό γιατί οι περισσότεροι δεν δηλώνουν τις αποθήκες στους φωτιζόμενους, και καλά κάνουν γιατί οι δημοτικοι φόροι και τέλη θα γίνονταν "γελοιωδώς" υπέρογκοι(όχι οτι δεν αρμέγουν ήδη οι ΟΤΑ τον κοσμάκη )

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε μια νόρμα θα μπορούσα να σου απαντήσω, αφού όμως η κάθε ΔΕΗ κάνει ότι θέλει δεν θέλω καν να μπω στην διαδικασία

Σε αρκετές περιοχές έχουν δεχτεί σε άλλες πάλι όχι, σε κάποιες περιοχές όπως έχω ξαναγρέψει έχουν δεχτεί οικιακό που στήθηκε στο έδαφος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.