Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φ/Β 10kW σε αποθήκη


jsk

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για Φωτοβολταϊκά σε Αγροτική Αποθήκη.

Έχω μια Αγροτική Αποθήκη νόμιμη με άδεια και με ρεύμα κανονικά.Ο λογαριασμός της ΔΕΗ λέει Γ21 ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.Σαν Αγρότης δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία.

Μπορώ να βάλω φωτοβολταϊκά 10kw;

Και αν όχι υπάρχει κάποιος τρόπος,χωρίς να κάνω έναρξη στην εφορία;

Edited by sock
Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα.Μπορεί να σου ζητήσουν ΥΔ ότι είσαι μικρή επιχείρηση και ΥΔ ότι δεν απασχολείς προσωπικό ώστε ν αποδείξεις ότι είσαι μικρή επιχείρηση και να μη σου ζητήσουν επιπλέον στοιχεία από ΣΕΠΕ.Εξαρτάται την τοπική ΔΕΗ.Για να είσαι νόμιμος θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης (ρώτα πολιτικό μηχ.) από αποθήκη σε οικία και αλλαγή τιμολογίου της ΔΕΗ σε οικιακό εάν δε θες να κάνεις έναρξη.

Γενικά όποιος κάνει αίτηση ως οικιακό θέλει ηλιακό θερμοσίφωνα κι εάν κάνει ως επιχείρηση δεν χρειάζεται ηλιακός όπως εάν μπει στο κοινόχρηστο ρολόι μίας πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Στην ειδικοτητα σου εχεις γραψει αγροτης ομως.......

Μηπως εχεις αδεια μικρης κλιμακας για γεωργικη αποθηκη 15μ2? Δωσε μας στοιχεια της αδειας που λες πως εχεις, του οικοπεδου, εντος-εκτος σχεδιου κλπ κλπ.

Τι τους ενοχλησε στη ΔΕΗ εαν το τιμολογιο της καταναλωσης ειναι γεωργικο? Τι σου ειπαν? Αν δεν ρωτησες ακομα, να πας, απο εκει ξεκινα.

Για 5-10kw στεγης δεν ζητανε έναρξη επιτηδεύματος απο την εφορία ή ΥΔ για απασχοληση προσωπικου κλπ, απο οσα ξερω απο αλλη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.deddie.gr...

 

παράγραφος 34

 

Επομένως δεν μπορεί με δεδομένο ότι δεν έχει κάνει έναρξη στην εφορία.... "στα πλαίσια του ειδικού προγράμματος για κτιριακές εγκαταστάσεις (στέγες)"...

 

Μπορεί να βάλει με το γενικό πρόγραμμα έως 100Kwp... αλλά με την μειωμένη τιμή των πάρκων... http://www.deddie.gr...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά επανέρχομαι πάλι,μιας και εχτές πέρασα από την ΔΕΗ να ρωτήσω.

Μου είπαν ότι δεν μπορώ να βάλω φωτοβολταϊκά στην κατάσταση που είναι τώρα,αγροτική αποθήκη με ρεύμα Γ21 ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.Μου είπαν ότι μπορώ να βάλω μόνο αν κάνω έναρξη στην εφορία (ότι πουλάω καλαμπόκι το οποίο παράγω μόνος μου).

Και ρωτάω εγώ τώρα,τι είναι αυτή η έναρξη στην εφορία;

To έχει δοκιμάσει κανένας από εσάς;

Πόσο τιμολόγιο πρέπει να κόβεις κάθε μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει διαβάσει κανένας τις ερωτοαπαντήσεις της ΔΕΗ?

 

Αν η αποθήκη είναι αγροτική τότε εσύ πρέπει να είσαι αγρότης που να είσαι στο καθεστώς ΦΠΑ και να δηλώνεις πως την εν λόγω αποθήκη την χρησιμοποιείς για αποθήκευση των προϊόντων που πουλάς με ΦΠΑ.

 

Εσύ πάλι αν είσαι αγρότης δεν μπορείς να βάλεις σε αγροτική αποθήκη τέλος.

 

Η ιδιότητας αγρότης είναι επάγγελμα και για να την αποκτήσεις πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

.......Και ρωτάω εγώ τώρα,τι είναι αυτή η έναρξη στην εφορία;

To έχει δοκιμάσει κανένας από εσάς;

Πόσο τιμολόγιο πρέπει να κόβεις κάθε μήνα;

 

ολοι οσοι ειμαστε ελ. επαγγελματιες το εχουμε κανει. Πηγαινε σε ενα λογιστη και θα σε κατατοπισει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.