Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λάθος θέση κτίσματος σε σχέση με την οικοδομική άδεια.


Recommended Posts

Στην περίπτωση που υπάρχει άδεια λυομένου εκ μπετόν (εκτός σχεδίου -1973 )και αυτό χτίστηκε σε διαφορετική θέση από της αδείας,θεωρείται όλο αυθαίρετο και στην υπέρβαση δόμησης λογικά μπαίνουν όλα τα τετραγωνικά.

Εκει θεωρώ ότι έχει άδεια?Και τις υπερβάσεις πως θα τις υπολογίσω?Υπέρβαση της επιτρεπομενης δόμησης δεν υπάρχει(συμφωνα με τους σημερινους ευνοϊκούς όρους δόμησης-έχει ενταχθεί στο σχέδιο).Η άποψη μου είναι "όχι άδεια"

Αν πήγαινε με νομιμοποίηση με το άρθρο 22 η άδεια αυτή θα ήταν άχρηστη.

Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει κατι αντιστοιχο

και μου εχουν περιμενε τις τροπολογιες

 

εχω την εντυπωση ότι η αλλαγη θεσης χωρις να παραβιαζονται τα Δ δεν θα υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω ακούσει σε σεμινάριο, αν δεν υπάρχει καμία πολεοδομική παράβαση από την αλλαγή στη θέση του κτίσματος, μόνο με το παράβολο να ρυθμίζεται το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Επειδή μπορεί να έχετε απορίες σε διαφορετικές υποθέσεις κάντε ακριβώς την ερώτηση γιατί κάπως έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Θ6 απάντηση του ΥΠΕΚΑ, η αλλαγή θέσης χωρίς να παραβιάζονται άλλα πολεοδομικά μεγέθη ισοδυναμεί με 1 λοιπή παράβαση κατηγορίας 13.

 

edit

Manolis gon απαντούσαμε ταυτόχρονα

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω πρόβλημα:

σε εκτός σχεδίου κτίσμα με οικοδομική άδεια και οριζόντιες ιδοκτησίες (καταστήματα), σε διαφορετική θέση κατασκευασμένο από ότι προέβλεπε η ο.α. και χωρίς άλλες παραβάσεις ως προς την οριζόντια που με ενδιαφέρει να εκδώσω βεβαίωση , πώς αντιμετωπίζεται? Γίνεται τακτοποίηση για 30 χρόνια με 1 παράβση και 500ευρώ ή πρέπει οπωσδήποτε να βγεί οικοδομική άδεια νομιμοποίησης μέσα σε τρια χρόνια ? Και τί γίνεται με τις υπόλοιπες οριζόντιες?πες οριζόντιες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.