Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργονομία: Σε τι καρέκλα εργάζεστε;


sv3glw

Recommended Posts

Η διαφορά της απ' τις συνηθισμένες καρέκλες ήταν, πέρα από την τιμή της, ότι είχε τη δυνατότητα να γέρνει προς τα πίσω ολόκληρη η πλάτη μαζί με το κάθισμα και είχε τέτοια κατασκευή που μπορούσες να καθίσεις ανάποδα! Τα γόνατα στηρίζονταν στην πλάτη της καρέκλας ώστε να μη γλιστρήσεις μπροστά και το μυστικό ήταν ότι ήθελες δεν ήθελες ο κορμός του σώματος σου κρατιόταν όρθιος και στητός.

 

Εχω διαβάσει για τη γονατιστή στάση, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλή.

Συνιστάται πάντως σε όσους έχουν πρόβλημα με τη σπονδυλική στήλη, γιατί μοιράζει το βάρος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασκείται πίεση στα γόνατα.

Εκείνο που πετυχαίνεις μ' αυτή τη στάση είναι να είναι ο κορμός όρθιος. Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

Το πρόβλημα όταν καθόμαστε είναι ότι καμπουριάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η καρέκλα είναι υποκειμενική υπόθεση.

Πήγαινε σε εκθέσεις, κάτσε σε μερικές για λίγη ώρα και αποφάσισε.

Πρέπει να πόδια σου να σχηματίζουν ορθή γωνία με το έδαφος. Να μην κρέμονται αλλά και να μην είναι και χαμηλή η καρέκλα.

Προσωπικά λόγω ύψους έχω πρόβλημα. Οι περισσότερες καρέκλες του εμπορίου είναι χαμηλές για εμένα, είναι σαν να βρίσκομαι σε σκαμπό. Λυγίζω τα πόδια κάτω από την καρέκλα για να καθίσω άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ μια της Sedia (κανά 800αρι μου βγήκε) και η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ διαφορετική από τις απλές.

Περνάνε πολλές ώρες μέχρι να με ενοχλήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά στο καμπούριασμα έπειτα από προτροπή γιατρού έχω συνηθίσει πλέον και κατεβάζω την θέση της καρέκλας όσο πιο χαμηλά γίνεται. Έτσι αναγκαστικά μένω σε πιο όρθια στάση. Δεν ξέρω αν βολεύει τους ψηλούς συναδέλφους αλλά μπορείτε να το δοκιμάσετε

Link to comment
Share on other sites

Μιά "στατική" ματιά στο τρόπο καθίσματος :

 

Ολες οι μοντέρνες καρέκλες γραφείου έχουν ροδάκια. Αυτό έχει και αρνητικές επιπτώσεις στην μέση μου. Δεν υπάρχει αρκετή αντίσταση της καρέκλας προς τα πίσω (καθώς τα ροδάκια επιτρέπουν στην καρέκλα να κυλίσει), και οι πατούσες των ποδιών όταν ακουμπούν στο πάτωμα δεν ακουμπούν με την κατάλληλη κάθετη και οριζόντια (λόγω τριβής) δύναμη για να κρατήσουν το σώμα (και την μέση) στην κατάλληλη θέση.

 

Δείτε αυτή την καρέκλα με την κόντρα στα γόνατα. Ουσιαστικά η κόντρα στα γόνατα που ασκείται από αυτήν την καρέκλά, είναι παρόμοια με την κόντρα στις πατούσες που μπορούμε να έχουμε στις συνηθισμένες καρέκλες, αρκεί να είναι αρκετά χαμηλές, ώστε το γόνατο να σχηματίζει ορθή γωνία.

 

Για τον λόγο αυτό, όταν έχουμε καρέκλες με ροδάκια, είναι καλύτερο να βάζουμε τις πατούσες μας στις ακτίνες (έτσι αυξάνουμε και την γνωία του γονάτου, και ασκείται αντίσταση που βοηθά την μέση να πάρει την κατάλληλη θέση), ή ακόμα καλύτερα αν έχει δακτύλιο (λίγο πάνω από τις ακτίνες), να βάζουμε τις πατούσες στον δακτύλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.