Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπερβαση δόμησης σε εσοχή ορόφου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους δημιουργούς για το νέο interface.

 

Έχω την εξής σύνθετη απορία. Σε οικοδομή στου Ζωγράφου με Α' και Β' εσοχή στους τελευταίους ορόφους, σε τμήμα της Β' εσοχής έχει δημιουργηθεί χώρος ο οποίος έχει έρθει πρόσωπο με την Α' εσοχή. Θα το δηλώνατε και ως υπέρβαση πλάγιων αποστάσεων ή μόνο υπέρβαση δόμησης.

 

Να σημειωθεί πως όλος ο ακάλυπτος χώρος της Β' εσοχής έχει νόμιμα υφιστάμενη περγκολα με μεταγενέστερη άδεια. Μήπως αντί για υπέρβαση δόμησης να πάει με αναλυτικό το τμήμα που χτίστηκε καθ'υπέρβαση?

 

Περιμένω τις γνώμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Μα οι πλαγιες αποστασεις μετρωνται απο τους τοιχους των οροφων απο κατω και οχι απο τις εσοχες....

Οι εσοχες ετσι κι αλλιως ειναι πιο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα τελευταιου οροφου "σε υποχωρηση" (εσοχη).

Ο ιδιοκτητης εχει φερει το σπιτι 1 μετρο πιο μπροστα (προς τον εξωστη).

Δεν εχει δομησει σε Εξωστη, αλλα ουσιαστικα πανω απο τον εξωστη του απο κατω οροφου.

 

1) Δεν τιθεται θεμα με το ΙΔΕΑΤΟ ΣΤΕΡΕΟ?

2) Στην δηλωση ρυθμισης πως θα περιγραφει αυτος ο χωρος? "Μετατροπη ΥΠΑΙΘΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ σε χωρο κυριας χρησης"ή απλα "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΧΩΡΩΝ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ"?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πως οι πλαγιες μετρούνται απο τους κάτω ορόφους αλλα θεωρώ δεδομένο πως αν το πήγαινα πλεοδομία σε φάση 3843 κάποιο πεφωτισμένο μυαλό θα μου έλεγε πως τα 2,50 μέτρα μου ειναι υπέρβαση πλάγιας στο 100%.

 

Εν το μεταξυ στο ΤΕΕ μου απάντησαν σε σχετικο ερώτημα κ μου έιπαν πως είναι ΚΑΙ υπέρβαση κάλυψης αλλά δεν μου το αιτιολόγησε με κάποιο άρθρο από ΓΟΚ. Κανείς σχετικότερος με ΓΟΚ του 73 να μας διαφωτίσει!?!

Edited by ajanasto
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.