Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση ασφαλιστικών εισφορών


Recommended Posts

Αναλόγως το πως έχεις στήσει τη δουλειά σου, η ασφαλιστική ενημερότητα παίζει από μεγάλο (έκδοση μπλοκ ΑΠΥ) ως μοναδικό (είσπραξη χρημάτων από Δημόσιο) ρόλο.

Η δυνατότητα έκδοσης της σε έναν ελεύθερο επαγγελματία είναι νομίζω μονόδρομος.

Μπορεί σήμερα να μη χρειάζεται σε κάποιον, αλλά άμα το αφήσεις μπορεί τη στιγμή που θα τη χρειαστείς απλά να μην μπορείς να καλύψεις το μεγάλο ποσό.

Για αυτό λέμε, οι αυξήσεις έτσι όπως έχουν διαρρεύσει είναι απλά τραγικές.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιοι μπορεί να είναι άνεργοι, ή να ετεροαπασχολούνται για τα προς το ζην, ή να είναι part-time κάπου......δεν το έχεις σκεφτεί ε? Τι να την κάνουν την ασφαλιστική ενημερότητα?

 

Εγω σκεφτει πολλα περισσοτερα πραγματα απο σενα.

Αλλα να μην το παιζει μαγκας ο μηχανικος των παραπανω περιπτωσεων.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι συναδελφε, μαγκια ειναι.

Γτ εγω αυριο πρεπει να παω να θεωρησω Μπλοκ και βιβλια στην εφορια. Επισης να κατεβω σε δημοπρασια για εργο του δημοσιου.

Δεν μπορω να το παιξω επαναστατης γτ απλα θα πρεπει να κλεισω το γραφειο ή να δουλευω μαυρα.

Αν εσυ μπορεις να δουλευεις μαυρα, μπραβο σου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ανήκω κι εγώ σ' αυτούς που δεν μπορούν να εργαστούν χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα, παρόλο που οι πελάτες μου είναι μόνο στον ιδιωτικό τομέα (βιομηχανίες). Η μόνη επιλογή που μου έχει μείνει είναι η μεταφορά έδρας και τόπου μόνιμης διαμονής στο εξωτερικό, η ασφάλιση εκεί και η απαλλαγή (όχι διαγραφή) από το ΤΣΜΕΔΕ. Τα έργα εδώ θα εκτελούνται μέσω μονοπρόσωπης εταιρίας του ενός συνεταίρου μου, ο οποίος έχει ΤΕΒΕ. Δυστυχώς, δεν έχω άλλη επιλογή.

 

Πάντως, επαναφέρω κάτι που έγραψα παλιότερα: Κάντε υπομονή. Έρχεται απελευθέρωση του επαγγέλματος για όλους τους μηχανικούς της Ε.Ε. Σύντομα θα μπορεί οποιοσδήποτε Πολωνός, Βούλγαρος ή Γερμανός μηχανικός να υπογράφει ό,τι υπογράφει ένας σκλάβος Έλληνας, οπότε το θέμα ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ θα τελειώσει οριστικά.

Edited by scn
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν μυστικά κονδύλια και μυστικοί κανονισμοί για διορισμούς ημετέρων και υμετέρων σε θέσεις βολέματος και υψηλών απολαβών , χρόνια τώρα , ψάχνουμε να βρούμε γιατί καταρρέουν πολλά σαθρά "οικοδομήματα'" δίπλα μας και γιατί καλούνται / καλούμαστε να πληρώσουμε σαν θύματα τον λογαριασμό από τις τρελλές μάσες κάποιων που δεν τολμούν να αγγίξουν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπόψη, το παραπάνω έγγραφο και εδικότερα τις παραγράφους:

α)

Το Διοικητικό Συμβούλιο μετά από διαλογική συζήτηση αποφασίζει ομοφώνως να

εφαρμοστεί το άρθρο 44 του Ν. 3986/2011 σύμφωνα με τις εντολές και την ερμηνευτική άποψη

των υπηρεσιών του Υπουργείου, παρά την αντίθετη ερμηνευτική θέση της ολομέλειας της

Διεύθυνσης Νομικών Υποθέσεων του Ταμείου ως προς συγκεκριμένα σημεία των διατάξεων του

άρθρου αυτού, καθώς και των αποφάσεων της Διοικούσας Επιτροπής των Τομέων Μηχανικών

και ΕΔΕ και των αποφάσεων του Δ. Σ. του ΕΤΑΑ.

β)

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΤΑΑ, καθώς και οι υπηρεσίες του Ταμείου, δεδομένων των

ανωτέρω εντολών, δεν φέρουν ευθύνη για οποιαδήποτε ζημία υποστεί το Ταμείο και οι

ασφαλισμένοι του, με οποιαδήποτε μορφή, λόγω της υλοποίησης των υποχρεωτικά εφαρμοστέων

ως άνω εντολών για την εφαρμογή των συγκεκριμένων διατάξεων του νόμου.

γ) Το γενικότερο δυσμενές περιβάλλον

 

Διαπιστώνουμε, ως μέτοχοι του Ταμείου, οτι:

 

Πρέπει να προσέχετε τα παλουκώματα στο εγγύς μέλλον.

Πληροφορούμαστε οτι υπάρχει μεγάλη ζήτηση δονητικών πασσαλομπηχτών με πρόσθετες μονάδες ισχύος πολλών GJoule εσχάτως.

Στις παραπάνω εργασίες δονητικής πασσαλόμπηξης, δίδονται αναφανδόν από μηχανικούς αρνητικές εκπτώσεις χωρις Γ.Ε. - Ο.Ε. μέχρις και -100%

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι συνάδελφε αλλά δεν ξέρεις να ξεχωρίσεις τι είναι μαγκιά.

 

 

ο καθένας κάνει τις επιλογές του...δεν μου τα χαρίζουν....και δεν μίλησε κανείς για μαύρα....

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβε κανείς σας εάν οι αυξήσεις του ΕΤΑΑ θα γίνουν και για τους άλλους ασφαλισμένους (γιατρούς, δικηγόρους)?

Γιατί στην απόφαση αναφέρονται μόνο στους μηχανικούς? Εν τω μεταξύ οι υπόλοιποι δεν έχουν ήδη αυξήσει τις εισφορές τους.

 

Αρα, τι συμβαίνει? Αυξάνονται μόνο οι εισφορές των μηχανικών???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.