Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδοση χρήσιμων όρων στην Αγγλική


myri

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση κρίσεως! Η "Οικοδομική Άδεια" θα μπορουσε να αποδωθεί στα αγγλικά ως "building approval" ή είναι καλύτερο το "building licence" ???

 

Διάβασε και το #1 post που είναι η 1η ερώτηση (η ίδια ακριβώς) του thread!

 

 

Κι εγώ Building Licence θα έλεγα και ας ακούγεται στο αυτί σαν το Driving Licence του μηχανικού ή εργολάβου.

 

Αυτό γιατί στην Ελλάδα η διαδικασία διαφέρει κάπως από αυτή στο UK. Εκεί η ΟΑ είναι το πακέτο (όπου χρειάζεται) του Planning Permission από το Local Planning Authority, του Building Regulations Approval από το Building Control Body, καθώς και άλλων permissions ανάλογα την περίπτωση.

 

Το Building ή Construction Permit σχετίζεται στο UK περισσότερο με το Building Regulations Approval κομμάτι της διαδικασίας. Βέβαια για κάποιον Άγγλο που δεν έχει σχέση με το construction industry, μια χαρά είναι αφού δεν πρόκειται να μπερδευτεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μην κρεμόμαστε από τις λέξεις, και το "building permit" και το "construction permit" είναι ετυμολογικά σωστά, από εκεί και πέρα αν προφορικά το αναφέρεις σε κάποιο Άγγλο πχ. σαν "building license" προφανώς θα το καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα Efklidis,

 

την ίδια γνώμη είχα και εγώ αλλά δεν νομίζω ότι είναι 100% σωστό... Για παράδειγμα έστω ότι θέλεις να μεταφράσεις

 

"Η μελέτη και η επίβλεψη του χ έργου θα είναι ευθύνη της ψ εταιρίας..."

 

Πως θα το μεταφράσεις? "The study and the surveillance of the x project will be responsibility of the y company..."

 

Δεν μου φαίνεται σωστός ο όρος study... αλλά δεν έχω και καλύτερη ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.