Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστη επιτρεπτή αντίσταση γείωσης σε TN


saradis1

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους.

Θέλω να τελειώσω μια τεχνική έκθεση και μου λείπει πόσο θα πρέπει να είναι η μέγιστη αντίσταση σε ηλεκτρόδιο γείωσης.

Η περίπτωση είναι μια προσθήκη ενός ορόφου που αναγκαστηκά θα έχει σύστημα άμεσης γείωσης (ηλεκτρόδιο γείωσης) και όχι θεμελιακής. Κατα τη μέτρηση της αντίστασης γείωσης, ποιά είναι η τιμή που δεν πρέπει να ξεπεράσει? (και αν είναι ευκολο, σύμφωνα με ποιο πρότυπο? το ΚΕΗΕ εδώ? Στον νέο ELOT θέτει ως υποχρεωτική την θεμελιακή).

Το σύστημα γείωσης της περιοχής είναι ουδετερογείωση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1 ΩΜ

Αλλά στα συστήματα ουδέτερογειώσεις (ΤΝ) η τιμή που παίρνει είναι πολύ χαμηλή αφού όλα τα ηλεκτρόδια που ανήκουν σε ένα υποσταθμό, (μετασχηματιστή και καταναλωτών), είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους

.

Μόνο στα ΤΤ ψάχνουμε τον 1σο για να είμαστε σίγουροι ότι τάση επαφής δεν θα είναι μεγαλύτερη από 50v και θα υπάρξει διακοπή σε λιγότερο από 5sec.

Link to comment
Share on other sites

ε να έχουμε και εμείς ένα καλό φίλε μου στην επαρχία. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις και που το γράφει αυτό?(έτσι για να το συμπεριλάβω στην τεχν. έκθεση)

Link to comment
Share on other sites

έχεις μπερδέψει (ή ταυτίσει) τον τρόπο κατασκευής γείωσης (θεμελιακή-ηλεκτρόδια) με το σύστημα γείωσης (ΤΝ-ΤΤ). Μια θεμελιακή γείωση μπορεί να συνδεθεί ως ΤΤ ή ΤΝ ομοίως και τα ηλεκτρόδια. Στην περιοχή σου αφού έχεις ΤΝ απαγορεύεται να συνδέσεις το νέο ηλεκτρόδιο σε ΤΤ. Το ΕΛΟΤ HD384 δεν επιβάλει την θεμελιακή γείωση, απλά την προτείνει ως καλύτερη.

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

HD384 παραγραφο 413.1.4 για ΤΤ

Πάντως, εσύ θα κάνεις τη μέτρηση χωρίς η γειώσει να είναι συνδεμένη στο δίκτυο

 

@nvel

Μα το αναφέρει ότι έχει ΤΝ η περιοχή του και αναγκαστικά θα κάνει ουδετερογειώση με ηλεκτρόδιο(α), έκτος και αν δεν ξέρει τη δουλεία του . πιστεύω ότι μπερδεύτηκε

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση είναι μια προσθήκη ενός ορόφου που αναγκαστηκά θα έχει σύστημα άμεσης γείωσης (ηλεκτρόδιο γείωσης) και όχι θεμελιακής.ω

 

έτσι που είναι γραμμένο εγώ καταλαβαίνω ότι θεωρεί τις θεμελιακές μόνο να ουδετερογειώνονται και τα ηλεκτρόδια μόνο να συνδέονται άμεσα

Link to comment
Share on other sites

οχι nvel. παρερμήνευσες. ενοούσα οτι στην περιοχή μου εφαρμόζεται ουδετερογείωση. Όχι οτι οι θεμελιακές οθδετερογειώνονται και τα ηλεκτρόδια οτι συνδέονται άμεσα. Κατάλαβα πάντως αυτό που ήθελες να μου πεις. ευχαριστώ πάντως.

 

ναι φυσικά νικο, η μέτρηση θα γίνει εκτός δικτύου. Σε ευχαριστώ και εσένα για τη βοήθεια.

εν πάση περιπτώση, η μέγιστη τιμής αντίστασης <=1Ω αν κατάλαβα.

 

 

Σχετικά με την υποχρέωση ή όχι της θεμελιακής στα νέα κτίρια. Η νέα ΥΔΕ τι λέει γι'αυτό?

Edited by saradis1
Link to comment
Share on other sites

Να τα διατυπώνεται λίγο καλύτερα για να μην μπερδευόμαστε :wink:

 

Σχετικά με την υποχρέωση ή όχι της θεμελιακής στα νέα κτίρια. Η νέα ΥΔΕ τι λέει γι'αυτό?

 

Τιποτα, δεν την ορίζει σαν υποχρεωτική

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Ειναι νομος η θεμελιακή γείωση, όποιο νέο σπίτι δεν, έχει είναι παράνομο

kya 08 20061 θΕΜΕΛΙΑΚΗ ΓΕΙΩΣΗ-ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΗΓΗΣ.pdf

Edited by miltos
Διαγραφή άσκοπης παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

@tasos01

για να μην τρελαθούμε, η νέα ΥΔΕ ορίζει πουθενά τη θεμελιακή σαν υποχρεωτική

θέλω μια λέξη: ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.