Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι, θα ηθελα τη βοηθεια σας

εχω εναν ημιυπαιθριο χωρο με οκοδ.αδεια, ο οποιος κλειστηκε μετα τις 27/7/2009, δηλ δεν μπορεσε να τακτοποιηθει με τον 3843, και πρεπει να τακτοποιηθει με τον 4014.

σε αυτη την περιπτωση πως θα το δηλωσω στο συστημα?με αλλαγη χρησης?(στο Β'μερος ερωτο-απαντησεων, ερωτηση 2 αναφερει ως κυριο χωρο με αλλαγη χρησης), στο ΤΕΕ μου ειπαν πως θεωρειται μονο υπερβαση δομησης(σε αυτη την περιπτωση βγαινει ως 1 παραβαση και 2000 ευρω), ενω διαφορετικα βγαινει πιο μικρο το προστιμο αλλα ως 2 παραβασεις...?τι ισχυει τελικα?

επισης, οταν το συστημα υπολογιζει προστιμο συνολικα 2000 ευρω ως 1 παραβαση του συντελ δομησης, στο κουτακι κατω δεξια που λεει "προστιμα Κ.Χ " γραφει το ποσο με αναλυτικο υπολογισμο, που ειναι μικροτερο απο το 2000 ευρω....

ειναι μπερδεμα,

τελικα τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος λέει ότι δεν μπορεί να τακτοποιηθεί με τον 3843 , η οικοδομική άδεια πρέπει να είναι πριν τις 2-7-2009. Ο ΗΧ μπορεί να έχει κλείσει και μετά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έχω μια απορία σχετικά με το "στο κεφάλι" 500€ για "κάθε τμήμα αυθαίρετης κατασκευής που εμπίπτει σε διαφορετική κατηγορία του φύλλου καταγραφής και υπολογίζεται ξεχωριστά" (ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 13).

Αυτό σημαίνει ότι:

αναφέρω παράδειγμα την περίπτωσή μου:

έχω ένα διώροφο όπου στο ισόγειο έχει ένα νόμιμο κατάστημα και δίπλα μια νόμιμη αποθήκη. Στον όροφο έχω αυθαίρετη κατοικία (γιαυτήν ήρθε ο πελάτης) και έναν αυθαίρετο ημιυπαίθριο κατοικίας. Στο ισόγειο μπροστά από την αποθήκη ΚΑΙ το κατάστημα έχω ένα στέγαστρο πέρα ως πέρα σε όλη τη φάτσα - παραβιάζει και το προκήπιο.

Τι θα κάνω? Θα δηλώσω 3 παραβάσεις στην 13 ? επειδή είναι 3 διαφορετικές χρήσεις που έχουν μπροστά τους ημιυπαιθριο υπόστεγο ή όπως αλλοιώς το λένε ?

και την ποινή για το ότι παραβιάζω το προκήπιο όταν δεν βάζεις τετραγωνικά δεν την παίρνει. Σου βγάζει 500 € .. "στο κεφάλι". :P

 

Χεεεεεεεεεεεελπ!!

 

(στο Β'μερος ερωτο-απαντησεων, ερωτηση 2 αναφερει ως κυριο χωρο με αλλαγη χρησης),

 

στο Γ μέρος ερωτοαπαντήσεων αναφέρει στο τέλος ερ.25 ότι παέι μόνο ως υπέρβαση δόμησης ενώ στο Β2 ΚΑΙ αλλαγή χρήσης, - αντιφατικό ? ή κάτι δεν πιάνω κι εγώ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Manolis gon Δική μου παράληψη...η οικοδομικη άδεια είναι το Νοέμβριο του 2009! οπότε σιγουρα υπάγεται στον 4014! το θέμα ειναι ποια κουτακια πρεπει να σημειωσουμε....με αλλαγη χρησης ή χωρίς?Μονο υπερβαση δομησης και 2000ευρω προστιμο ή με αναλυτικο τρόπο και ότι προκυψει?

 

"Τιτικα" έχεις απόλυτο δίκιο!τα διαβασα κι εγω, οποτε ας μας ξεκαθαρισουν τι τελικα ισχυει για τους ημιυπαιθριους και οχι μονο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάει μόνο με υπέρβαση δόμησης. Και το πρόστιμο δεν είναι απαραίτητα 2000 ευρώ. Αν με υπολογισμό βάσει τετραγωνικών με συντελεστές κλπ βγαίνει πρόστιμο κάτω από 2000 τότε επιλέγεις αυτόν τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

γιατί λέτε για 2000 ευρώ? είναι στάνταρντ? αφού πάει με τα τετραγωνικά. Μπορείς να το κάνεις με αναλυτικό?

Εγώ είχα καταλάβει ότι ο αναλυτικός αφορούσε στους ΗΧ στα στέγαστρα κτλ που παρέμειναν έτσι όχι που κλείστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας για την εξης περιπτωση.

Ειχε βγει αδεια το 1984 "προσθηκη α και β οροφου" ( γοκ 73).Το 1988 εγινε αναθεωρηση, προστεθηκε και γ οροφος ο οποιος "πηρε " τα μ2 απο τους α και β .Δηλαδη μικρυναν οι α και β -δημιουργωντας ηχ και και με τα κερδισμενα μ2 απο την δομηση βγηκε ο γ οροφος.Στο διαγραμμα καλυψης βλεπω οτι κανει ελεγχο ηχ για τον γ οροφο μονο και χρησιμοποιει το 40% ολο για τους ηχ του γ οροφου.(ειναι σωστο ?μπορουσε να γινει ? δεν ελεγχει τους α και β , μπορουσε να το κανει?)Πανω στην ταρατσα δεν βγαζει εξωστες.Επισης παρατηρω οτι οσον αφορα τους εξωστες κανει αναφορα για τον εξωστη επι της οδου οπου ειναι 1/10 του πλατους και για τον εξωστη επι του ακαλυπτου το 1/5 του δ .

Να σημειωσω οτι ο β και ο γ ειναι μεζονετα συμφωνα με την αδεια αλλα και στην πραγματικοτητα.

Οσον αφορα τις αυθαιρεσιες στον γ οροφο ¨ ενω ο ξυλοτυπος οροφης γ οροφου (ταρατσα) ειναι μικροτερος απο τον β , στην πραγματικοτητα τον ακολουθει δημιουργωντας ετσι επιπλεον ηχ ,επισης σκεπαζεται ο εξωστης του ξυλοτυπου του β οροφου(που δεν θα επρεπε).Τον εξωστη της ταρατσας θα τον παω με αναλυτικο.Τον ηχ που δημιουργειται ομως? για να τον παω με αναλυτικο θα πρεπει να τσεκαρω το επιτρεπομενο ποσοστο.Εδω ειναι η ερωτηση μου ? πως θα τον υπολογισω , με τι ποσοστο? Ο προηγουμενος μηχανικος ειχε βαλει το 40% μονο για ηχ.Θα κανω το ιδιο ? δεν ειναι λαθος ?επισης τμημα ηχ εχει κλειστει και το βαζω σαν υπερβαση δομησης.Ελεγχω τους ηχ που απομενουν ?και επειδη ειναι μεζονετα πρεπει να τσεκαρω β +γ μαζι?( και στον β εχει κλεισει τμημα ηχ )

Ελπιζω να "βγαλετε"ακρη!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στεγασμένος χώρος κλειστός από δύο πλευρές υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης ή με αναλυτικό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.