Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

καταρχην ζητω συγνωμη,ειναι μεσα στο προκηπιο μερος του στεγαστρου, οχι στο Δ οπως εκ παραδρομης γραφτηκε, με αυτον τον νομο εχουμε χασει τα μυαλα μας........

 

ιασονα κ εμενα λογικο μου φαινετε αυτο που μου λες ,αλλα το θεμα ειναι οτι ο πελατης μου θελει να υπαχθει στον νομο, κ μετα θελει βεβαιωση νομιμοτητας για να πουλησει το ακινητο(γκαραζ αυτοκινητων). απο τα 200τ.μ που ειναι το στεγαστρο, τα 50τμ ειναι μεσα στο προκηπιο.κατι μου λεει οτι η βεβαιωση νομιμοτητας θα ειναι ανακριβης καθως θα υπαρχει παραβιαση προκηπιου χωρις να εχει δηλωθει,εχω αδικο?ή μηπως το σκεφτομαι περισσοτερο απο οσο πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω ότι το σκέφτεσαι περισσότερο από όσο πρέπει.

Το στέγαστρο θα έχει ρυθμιστεί με αναλυτικό και θα έχει εξοφληθεί το "πρόστιμο που του αναλογεί".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
«2. Οι ημιϋπαίθριοι χώροι υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό και οι υπόλοιπες κατασκευές δεν θεωρούνται αυθαίρετες, εφ’ όσον δεν παραβιάζουν τις σχετικές διατάξεις, ενώ τα καθ’ υπέρβαση αυτών τμήματα υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό»

 

 

Τελικά τα ανοιχτά στέγαστρα που κατασκευάστηκαν πριν το νόμο που δημιουργούσε τους Η/Υ, σε ακίνητα χωρίς οικ. άδεια, τα υπολογίζετε στο πρόστιμο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα με τα στεγαστρα τι κανουμε πως τα υπολογιζουμε .....συναδελφος σημερα μου ειπε οτι πηγε απο το τεε και του ειπανε τετοιες κατασκευες ολες με αναλυτικο....και δεν ειναι ο μονος μου το εχουν και αλλοι

 

Εγω για παραδειγμα εχω περιπτωση υπαιθριου κεντρου διασκεδασης που εχει νομιμη αδεια για υποστεγο μεταλλικο με επικαλυψη απο λαμαρινες 200 τ.μ. και για περγκολα μεταλλικη (στην οποια εχει γινει και στατικη μελετη) 280 τ.μ. κατ'επεκταση του υποστεγου .Ο ιδιοκτητης εχει σκεπασει την περγκολα με λαμαρινες ....εγω πως να υπολογισω το προστιμο μια ς τεοιας κατασκευης

1) με αναλυτικο...? οποτε φθηνα για τον πελατη

2) ή με υπερβαση δομησης και αν με υπερβαση πως βοηθητρικο χωρο ή υπηρεσιες...?

 

Εχουμε γινει μπαχαλο με τα στεγαστρα...κι οχι μονο

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα για το θέμα αυτό σε άλλο post.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι νεότερο με κιόσκια (ανοιχτό από όλες τις πλευρές) και περιφράξεις σε μη οικοδομήσιμα αγροτεμάχια; (Ε<4 τ.μ.);

Υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό ή θεωρείται ότι δεν παραβιάζει κάλυψη/δόμηση/ύψος;

Γιατί όπως καταλαβαίνω από Ε/Α Στ7, δεν υπολογίζονται καθόλου στο πρόστιμο.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υποστεγο ανοιχτο απο την μια πελυρα, απο μεταλλικο σκελετο με επικαλυψη απο λαμαρινα και Ε=200 τ.μ. . Οι αλλες τρεις πλευρες ειναι καλυμμενες με πανελ και χρησιμοποιειται ως χωρος αποθηκευσης γεωργικων προιοντων ,

να το δηλωσω με αναλυτικο προυπολογισμο ή με υπερβαση δομησης ....? Ποια ειναι η γνωμη σας ? τα προστιμα ειναι δυσαναλογα στις δυο περιπτωσεις

 

Απο αντιστοιχη περιπου ερωτηση στο ΤΕΕ αλλα για στεγαστρο ανοιχτο απο ολες τις πλευρες Ε= 300 τ.μ. μου ειπανε με αναλυτικο ορθα και κοφτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επέμενα να βγάλει τα πάνελ από ακόμα δύο πλευρές (τις μικρότερες) ωστε να του το δηλώσω με αναλυτικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.