Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
petsagouris

Η κάλυψη δεν μπορεί να υπερβαίνει την δόμηση για τα εκτός σχεδίου;

Recommended Posts

Άκουσα σήμερα ότι για τα εκτός σχεδίου δεν γίνεται η Κάλυψη να υπερβαίνει την Δόμηση.

 

Πιο συγκεκριμένα:

 

Ε.Οικ 7500

 

Σ.Κάλυψης 10% = 750τ.μ.

Επ.Δόμηση 200 + (3500 * 0,02) = 270τ.μ.

 

Με τα παραπάνω δεδομένα έχω ως μέγιστη επιτρεπόμενη Κάλυψη: Δόμηση + Ημ.Χώρους = 270 + (270*15%) = 310,50

 

Είδα όμως αυτήν την ανάρτηση του ΘΕΟΧΑΡΗΣ και με μπέρδεψε εντελώς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ερμηνεύεται ο όρος "επιφάνεια κτιρίου". Στο δικό μου μυαλό είναι η έννοια της Κάλυψης όπως την ξέρουμε (Δόμηση+Η.Χ). Ο ίδιος όρος χρησιμοποιείται και στο σχετικό Άρθρο 6 του ΦΕΚ 270Δ/85 που λέει για την εκτός σχεδίου δόμηση με χρήση κατοικίας.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω τι τρέχει;

Edited by petsagouris

Share this post


Link to post
Share on other sites

petsagouris

 

 

"μέγιστη επιτρ. επιφάνεια του κτιρίου" = ΣΔ

 

Δεν μπορούμε δηλ. να πούμε 270 συν Ημ. Χ. αλλά 270 με ή χωρίς Ημ. Χ. (για μονώροφο πάντα)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ιδια λογικη ισχυει και για τους οικισμους??

Δλδ Επ. Δομηση 400τμ

Π.Κ. 70%

Αλλα μεγιστη επιτρεπομενη καλυψη 400τμ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

"μέγιστη επιτρ. επιφάνεια του κτιρίου" = ΣΔ

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση georg coco Αν έχεις εύκαιρο το σημείο στην νομοθεσία που να ορίζεται κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε ιδιαιτέρως ή απλώς μια κατεύθυνση για περαιτέρω ψάξιμο ίσως. Edited by petsagouris

Share this post


Link to post
Share on other sites

petsagouris

 

Μα η παραπομπή σου στον

ΘΕΟΧΑΡΗΣ

 

αυτό ακριβώς λέει όχι 10% αλλά πχ. max κάλυψη 200τμ. αν πρόκειται για ισόγειο...

(Το έχω διευκρινίσει και παλαιότερα με κάποιον πολύ έμπειρο ελεγκτή.)

 

και

terry

 

κατ΄αναλογία το ίδιο πρέπει να ισχύει και για τους οικισμούς που λες δεν έχω δει κάτι στην νομοθεσία αλλά αυτό το max. 400

όταν πρόκειται για ισόγειο κτίσμα είναι και max.κάλυψη όχι +15% Ημ. Χ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρθρο 6 του Π.Δ.24/31-5-85

"β. Η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου καθώς και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει:

Για γήπεδα εμβαδού μέχρι τεσσάρων χιλιάδων (4000) τμ, τα διακόσια (200) τμ."

 

Απο ilias

 

Eπίσης, καλό είναι να κάνουμε και ενα search, once in a blue moon mr law abiding... forumer.

Κάλυψη σε εκτός σχεδίου

Edited by saltapidas

Share this post


Link to post
Share on other sites

@petsagouris

Ο συντελεστής κάλυψης 10% που αναφέρεις στο πρώτο ποστ δεν ισχύει για κατοικίες. Στο ΠΔ του 85, άρθρο 1 παρ. 3 λέει μεν "Το μέγιστο ποσοστό κάλυψης των γηπέδων ορίζεται σε 10% της επιφανείας τους." , αλλά η παρ. 14 λέει: "Οι όροι και περιορισμοί δόμησης που καθορίζονται με τις προηγούμενες παραγράφους εφαρμόζονται εφόσον στα επόμενα άρθρα δεν ορίζεται άλλως, για κάθε κατηγορία κτιρίων."

 

Στο άρθρο 6 παρ β. , που αναφέρεται στις κατοικίες, λέει: "Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει ...."

 

όπου:

μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια = Κάλυψη και

συνολική επιφάνεια των ορόφων = Δόμηση.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

@tsak1: Ήσουν ιδιαιτέρως ακριβείς... με την τελευταία σου σημείωση φαίνεται να αρχίζω να βγάζω νόημα. Αλλά το ερώτημα παραμένει. Το '85 δεν υπήρχαν οι έννοιες Κάλυψη / Δόμηση; Γιατί δεν χρησιμοποιούνται αυτές αντί των "μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια" / "συνολική επιφάνεια των ορόφων".

Ποιος μου λέει ότι στην "συνολική επιφάνεια των ορόφων" δεν συμπεριλαμβάνονται και οι Ημ.Χώροι από την στιγμή που προσμετρούνται ως κύρια εμβαδά του κτιρίου (συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό του όγκου).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα συμπεριλαμβάνονται στην στην συνολική επιφάνεια των ορόφων οι Η/Υ χώροι... αυτό είναι το πρόβλημα... ότι σε ισόγειο κτίριο εκτός σχεδίου η συνολική επιφάνεια που περιλαμβάνει ΣΔ και Η/Υ δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 200μ²

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ισόγειο κτίριο ναι. Αν θέλεις Η/Χ σε εκτός σχεδίου ή ότιδήποτε άλλο μετράει στην κάλυψη, μπορείς να τα έχεις μόνο σε διώροφο.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.