Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρικοί πίνακες σε ΦΒ εγκατάσταση


konkotinas

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Έχω κάνει μια μελέτη για εγκατάσταση φωτοβολταϊκού συστήματος 10 kWp σε στέγη και αυτή τη στιγμή ασχολούμαι με την προστασία στην πλευρά DC και AC.

Συγκεκριμένα, στην πλευρά AC θα τοποθετήσω έναν τριπολικό διακόπτη από τον 3φασικό inverter προς το μετρητή της Δ.Ε.Η. που θα κόβει τις 3 φάσεις μόνο, και αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται να βάλω 4πολικό διακόπτη για να κόβεται και ο ουδέτερος.

Στην πλευρά DC τι μου προτείνετε;

Να συνδέσω απευθείς τα πάνελα με τον inverter

Να βάλω μόνο απαγωγείς υπερτάσεων

Να βάλω απαγωγείς υπερτάσεων μαζί με ασφαλειοδιακόπτες (δεν γνωρίζω άν είναι έτσι η ονομασία τους, αυτοί κόβουν σε δύο σημεία: ένα σημείο με ασφάλεια τήξεως και ένα σημείο με διακόπτη);

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από την μεριά του DC βάζεις νομίζω ασφαλειοδιακόπτες για προστασία από το ανάστροφο ρεύμα. Από την μεριά του AC σίγουρα μιρκοαυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλειες στο DC χρειάζεσε εφόσον το ανάστροφο ρευμα μπορεί να ξεπεράσει την αντοχή του πλαισίου.

Πρέπει να μπορείς να κάνεις διακοπή στο DC. Υπόψιν πολλοί inverters έχουν ενσωματομένη αυτή τη δυνατότητα βλ. ESS

Όσο για το AC ας αντιστρέψουμε το ερώτημα. Γιατί να ΜΗΝ διακόψεις και το ουδέτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλειες στο DC χρειάζεσε εφόσον το ανάστροφο ρευμα μπορεί να ξεπεράσει την αντοχή του πλαισίου.

Πρέπει να μπορείς να κάνεις διακοπή στο DC. Υπόψιν πολλοί inverters έχουν ενσωματομένη αυτή τη δυνατότητα βλ. ESS

Όσο για το AC ας αντιστρέψουμε το ερώτημα. Γιατί να ΜΗΝ διακόψεις και το ουδέτερο;

 

Τα πλαίσια σηκώνουν συνήθως το διπλάσιο του Ιsc;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις αντικεραυνικά στο DC, θα χρειαστείς και αποζεύκτες (καλύτερα φορτίου) στο πινακάκι με τα αντικεραυνικά, ώστε να μπορείς να δουλεύεις σε αυτά (πχ να αλλάξεις κάποιο).

 

Οι inverter μπορεί να έχουν οι ίδιοι ασφάλειες στοιχειοσειρών, ή να έχουν έστω την ασφαλειοθήκη.

 

Όσο αφορά τη διακοπή του ουδέτερου, δε νομίζω να χρειάζεται, αλλά καλύτερα ρώτα τη ΔΕΗ αν έχει κάποια απαίτηση.

 

Μιας και μιλάμε για σπίτι, βάλε και κανέναν ΔΔΕ στο AC καλού κακού, αν και δεν απαιτείται. Το καλύτερο είναι να μπει μαζί με τον αποζεύκτη φορτίου (κοντά στο ρολόι). Σε αυτή τη θέση, θα κόβει τη ΔΕΗ, οπότε αυτόματα θα κόψει και ο inverter. Νομίζω ότι μπορείς να βασιστείς σε αυτή τη λειτουργία του inverter (προστασία από νησιδοποίηση).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

DC : με σωστή διαστασιολόγηση και κατάλληλα υλικά --> τίποτα

AC : βέβαια 4πολικό διακόπτη και φυσικά αντικεραυνικά φυσίγγια, μικροαυτόματους, εφεδρικούς και καμιά λυχνία να βλέπεις τι σου γίνεται. Για μούρη βάλε και βολτόμετρα :) χιουμοράκι....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα σου προσφέρουν προστασία υπέρτασης αλλά όχι ουσιαστικά από κεραυνό που θα σκάσει κοντά. Μόνο το αλεξικέραυνο μπορεί να το κάνει αυτό. Προστασία όμως έχει και ο inverter στο input. Εκεί που πας αδιάβαστος είναι από τον inverter στο ρολόι, οπότε και χρειάζεσαι απαραίτητα πίνακα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Οι inverter έχουν ενσωματωμένα στοιχειώδη, "ψιλά" αντικεραυνικά, τύπου Τ3. Προσθέτωντας πιο βαρυά αντικεραυνικά στα string, μπορείς να προστατευτείς από κοντινό χτύπημα κεραυνού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.