Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρικοί πίνακες σε ΦΒ εγκατάσταση


konkotinas

Recommended Posts

κύριοι διάβασα λίγο γρήγορα τη συζήτηση και σας ευχαριστώ!

Θα τα διαβάσω εκτενέστερα στην άδεια μου, καθώς τώρα είμαι φαντάρος και δεν μπορώ άμεσα να ασχοληθώ εκτενέστερα:)

Όσον αφορά την DC Πλευρά όντως από ό,τι θυμάμαι οι αντιστροφείς διαθέτουν τον ESS απλά θα θεωρούσα καλύτερη μια πρόσθετη προστασία στον πίνακα με τους ασφαλειοδιακόπτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Στην DC πλευρά, και με δεδομένο οτι χρησιμοποιειται 4ρι καλώδιο, πόσα Α ασφάλεια μπαίνει?

Θεωρητικά σε ένα σύστημα 10 kW με Solaredge inverter και ενα string, το μεγιστο αναστροφο ρευμα που αναμενουμε ποσο ειναι ? (2 Ιsc ?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1 αντικεραυνικό και 2 διπολικούς ασφαλειοαποζεύκτες.

Σε ένα πίνακα μονταρισμένο γνωστής εταιρίας ανέφερε για φωτοβολταικο συστημα με 1-2 strings βαζουμε διακοπτη φορτιου 25A και ενα αντικεραυνικό μόνο καθολου ασφαλειοαποζευκτες λόγω του ότι φ/β συστηματα με μονο 2 strings δε μπορουν να παραγουνε αρκετα αναστροφο ρευμα ωστε να προκαλεσει ζημια στα panel. Ενώ για σύστημα με 3 strings και πανω 1 διπλο ασφαλειοαποζευτκη για καθε string
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χαιρετε,

Καταρχην ευχαριστω για ολες τις γνωσεις που προσφερονται απο τα ατομα του forum.Ο χρονος που δαπανατε για να μας λυνετε αποριες μας ειναι υπερπολιτιμος.

Βρισκομαι σε ενα σταυροδρομι και δεν ξερω προς τα που να παω! :smile:

Θα κανω πολυ συντομα την πρωτη μου φωτοβολταικη εγκατασταση με SolarEdge σε στεγη.

Θα ηθελα τη γνωμη καποιου που εχει κανει ηδη καποιες εγκαταστασεις με Solaredge για το τι να κανω με το θεμα της προστασιας από κρουστικες υπερτασεις στην πλευρα του DC. Με απλα λογια να βαλω ή οχι πινακα προστασιας στο DC στη συγκεκριμενη περιπτωση και αν ναι τι να περιεχει ο πινακας?Για παραδειγμα να βαλω διακοπτη ή οχι αφου εχει ο inverter.Να βαλω αντικεραυνικα ή οχι?Για το DC ρωτω παντα.Διαβασα το se_application_safedc.pdf της SolarEdge, εψαξα και στο internet δεν εβγαλα ακρη. Ο ηλεκτρολογος μου λεει οτι εννοειται πως πρεπει να μπει αλλα απο την αλλη το παραπανω pdf αλλα και το ενημερωτικο υλικο της SolarEdge με κατευθυνουν στο να μην βαλω.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αφου στον συγκεκριμενο inverter η ταση ολου του string πριν να συνδεθει στον inverter και αρχισει να δουλευει ειναι μονο μερικες δεκαδες volt και επισης αφου εχει τη δυνατοτητα να ανιχνευει ηλεκτρικα τοξα και υπερβολικες θερμοκρασιες μηπως το να παρεμβαλω εναν πινακα δεν ειναι σωστο?Ή μηπως το νοημα του πινακα ειναι για τα αντικεραυνικα?

Επισης να ρωτησω και κατι ακομη ρελε διαροης πρεπει να μπει ή οχι?

Θα ηθελα τη γνωμη-συμβουλη σας.

Ευχαριστω.

Edited by geokafe
Link to comment
Share on other sites

Επισης σε αυτη τη σελιδα http://www.solarpro....ic/safety/,αν καποιος εχει το χρονο να διαβασει, δεν μπορω με τιποτα να χωνεψω την τελευταια παραγραφο.Λεει οτι αν για καποιο λογο κοπει το ρευμα του δικτυου τοτε λογω των optimiser προφανως τα πανελ σταματουν να παραγουν και μπαινουν σε "safety mode". Kαι αντε εγω τη χωνευω δεν μπορω να πεισω τον ηλεκτρολογο μου. :smile:

Edited by geokafe
Link to comment
Share on other sites

Τελικα και αφου ρωτησα και στο τεχνικο τμημα απο οπου πηρα τον inverter αποφασισα να προστατευσω και τις δυο πλευρες οπως επισης να βαλω διακοπτη στο dc αλλα και ρελε διαροης.Τα υλικα που εβαλα στον πινακα ειναι τα παρακατω:

ΑΠΟΖΕΥΚΤΗΣ 2Χ32 -1000VDC (10X38)

ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ 4Χ40Α 1000VDC TFV1031EHPNO

ANTIKEΡΑΥΝΙΚΟ 40KA/1000VDC PU II 3 1000V DC

ΦΥΣΙΓΓΙΑ 1000VDC 20Α

ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΟΗΣ ΤΥΠΟΥ Α F204A-40/0,03

ANTIKEΡΑΥΝΙΚΟ PU I 4 280V/12,5KA

ΜΙΚΡΟΑΥΤΟΜΑΤΟΣ S203-C32ΝΑ 6KA

ΡΑΓΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ Ε204-45

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτης dc δεν χρειάζεται (κακό δεν κάνει απλά υπερβολή)

Τον ρελέ πρόσεχε γιατί 0,03 ίσως στον ρίχνει συνέχεια χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.