Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

Η παρ. 18 του άρθρου 49 λέει: "Οι διατάξεις του παρόντος αρχίζουν από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως." Αρα δεν ισχύει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, σε αυτό που δίνει το σύστημα του ΤΕΕ σαν βεβαίωση δεν δίνει ούτε καν τον αριθμό της ΟΑ που του εισάγεις! Ούτε αριθμό δήλωσης ούτε τίποτα!

 

Και από τον 4030 και μετά λέει υποχρεωτικά τη βεβαίωση από το ΤΕΕ!

 

Σε έργο που είχα περιγραφη "ρύθμιση σύμφωνα με τον Ν.4014 μπλα μπλα μπλα" βγάζει στη βεβαίωση "θέση ακινήτου:ρύθμιση σύμφωνα με τον Ν.4014 μπλα μπλα μπλα"!

 

Τελικά τι δίνουμε , αντεγραμμένο κείμενο απο το pdf σε word και συμπληρωμένο ή αυτό το μπ%#^%$ που βγάζει το σύστημα;

 

Συνάδελφε καλημέρα,

αν μπορείς και θέλεις κάνε attach αυτό το αρχείο που σου βγάζει το ΤΕΕ να το δούμε (αφού το περιποιηθείς καταλλήλως αναφορικά με ονόματα κλπ)

Θα βοηθήσει πιστεύω.

Σ' ευχαριστώ και πάλι καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας δίνω ένα δικό μου:

 

 

Βεβαίωση Μηχανικού

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 )

Την 31/10/2011, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο "............................................" επί της οδού ..........................., περιοχή ..................................., του Δήμου .....................,

ιδιοκτησίας του/των ............................................ και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο

4. Τίτλους ιδιοκτησίας

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία

6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι :

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ) στο μεταβιβαζόμενο

ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία), δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει

εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, πέραν αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.

4014/2011.

βεβαιώνω ότι:

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες

χρήσεις , εμπίπτουν σε μια εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο

ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

Δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή

την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη

επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι

εξής αποκλίσεις :

Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς

ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)

Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου

ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).

Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και της χρήσης του ακινήτου ως "ανοχές" από επί

μέρους ειδικούς κανονισμούς.

Ημερομηνία αυτοψίας: 31/10/2011

...................................., ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ[............]

Υπογραφή

Σελίδα 1 από 1

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς και θέλεις κάνε attach αυτό το αρχείο που σου βγάζει το ΤΕΕ να το δούμε (αφού το περιποιηθείς καταλλήλως αναφορικά με ονόματα κλπ)

 

Συνάδελφοι, αυτό είναι που εξάγει σε pdf το λογισμικό του TEE. ΠΡΟΣΟΧΗ: ότι βάλεις στο σύστημα κατά τη δήλωση σαν "περιγραφή" (εγώ νόμιζα ότι εννοεί περιγραφή του έργου) το τοποθετεί στη θέση ακινήτου στη βεβαίωση..

Εντομεταξύ, ότι και να του δώσεις (πχ αριθμό ΟΑ) δεν τον βάζει στο PDF!!

 

Πάντως μάλλον συμφωνώ με αυτό που λέει ο tsak1 μετά το post μου,ότι μπορούμε να δώσουμε δική μας βεβαίωση, πιο πλήρης αλλά στη μορφή αυτή, και να την υποβάλλουμε ηλεκτρονικά.. Που θα βάλω εγώ τη σφραγίδα μου, σε κάτι που δεν αναφέρει καν ΠΟΙΑ στοιχεία μου επιδόθηκαν;;;

Ο καθένας μετά θα μπορεί να επικαλεστεί ότι μας έδωσε ότι νά`ναι!!!!

 

ps.. δεν μπορώ να κάνω attach!..

ps 2: Τα κατάφερα!! (δεν ανέβαζε jpeg, αλλά όταν το zipαρα to πήρε..)

beb_eng91188 (2).rar

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστούμε.

Να ρωτήσω κάτι.

Πέραν του όπως γραφεις δεν αναφέρει πουθενα τα στοιχεία του μηχανικού, απ' ότι βλέπω δεν αναγράφει πουθενα και κάποιν αριθμό πρωτοκΩλου.

Σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία μηχανικού γράφει μονο το όνοματεπώνυμο τερμα κατω και τη χρονολογία εναρξης στο ΤΕΕ..

Αλλά δεν γράφει όύτε εριθμό πρωτοκόλου ούτε α/α δήλωσης..

 

Εγώ αύριο θα πάω σε συμβολαιογράφο με δική μου, πιο πλήρης όσο αφορά τα στοιχεία, ίδια σε μορφή (μέχρι και το κουτάκι θα βάλω γύρω γύρω) που θα αναφέρω "η παρούσα βεβαίωση έχει υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ με αριθμό τάδε" . Και έτσι και είναι.

 

Ξαναλέω.. δεν υπογράφω βεβαίωση που δεν αναγράφει σύμφωνα με ποιά ΟΑ και ποια σχέδια εγώ σύγκρινα το ακίνητο..

 

ΥΓ: μόλις παρατήρησα ότι ο α/α της βεβαίωσης φαίνεται μόνο στο όνομα του αρχείου που κατεβάζεις!!!! (δείτε πιο πάνω το αρχείο που έκανα attach..)

Έλεος...

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει καποια επισημη ανακοινωση για ελάχιστη αμοιβη βεβαίωσης. Επίσης θα μπορούσε κάποιος να αναρτήσει μια βεβαιωση του ΤΕΕ για να δω πως θα τη βγάλω? Αχ έχω πελαγώσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.