Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδίαση κεντρικού δικτύου οικοδομής με τηλεθέρμανσης


thanar

Recommended Posts

Οι αντεπίστροφες βαλβίδες πρέπει να μπουν πριν από κάθε κυκλοφορητή για να μην επηρεάζει ο ένας τη λειτουργία του άλλου.

 

Οι κυκλοφορητές δεν αλληλοεπηρεάζονται με την έννοια που φαντάζομαι ότι το εννοείς, δηλαδή να "ρουφάει ο ένας το νερό του άλλου". Τους επηρεάζει μόνο η πτώση πίεσης στον κοινό κλάδο. Τα αντεπίστροφα "εργάζονται" μόνο όταν δεν λειτουργεί ο αντίστοιχος κυκλοφορητής. Όταν λειτουργεί ο κυκλοφορητής δεν προσφέρουν κάτι. Βλέπε την κουβέντα παραπάνω.

 

Η πτώση πίεσης στον εναλλάκτη δεν ενδιαφέρει, γιατί οι κυκλοφορητές μπαίνουν στην κατάθλιψη (έξοδο του εναλλάκτη).

 

Αν στη θέση του εναλλάκτη βάλουμε μια βάνα που την έχουμε κλείσει τόσο ώστε το πέρασμα του νερού να είναι 1mm, πάλι δεν μας ενδιαφέρει η πτώση πίεσης στη βάνα?

 

Ενδιαφέρει μόνο η πτώση πίεσης στο δυσμενέστερο κλάδο του κυκλώματος.

 

Αν το δούμε έτσι, ξεμπλέκουμε γρήγορα σαν μελετητές, αλλά αρχίζουν τα προβλήματα της εγκατάστασης, για πολλούς λόγους... Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος αν θες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε giovan η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ακούω για ανεπίστροφο πίσω από τον κυκλοφορητή....

Ούτε το έχω δει ποτέ σε κανένα υδραυλικό διάγραμμα.

Eίμαι περίεργος και εγώ να ακούσω για πιο λόγο το προτείνεις.

Όσο για την διαστασιολογιση του κυκλοφορητή έχω και εγώ την ίδια απορία με τον Μίλτος...

Απο την στιγμή που χρειάζεσαι ροή δεν χρειάζεσαι πίεση;

Έτσι δεν είναι...;

Χωρίς διαφορική πίεση στα δύο άκρα του εναλλάκτη δεν μπορεί να υπάρξει ροή από ότι ξέρω....

Αρα... αν ο κυκλοφορητής δεν είναι υπολογισμένος να δημιουργήσει την κατάλληλη διαφορική πίεση στον εναλλάκτη πως θα λειτουργεί;

Θα έλεγα μάλιστα ότι ο κάθε κυκλοφορητής θα πρέπει να είναι υπολογισμένος σε πλήρη φορτίο του εναλλάκτη....

Μπορεί τότε να δίνει μεγάλη πτώση πίεσης και να έχει νόημα ακόμα και τα μικρά κυκλοφορητάκια να είναι inverter....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη, το αντεπίστροφο μπορεί να μπει πριν τον κυκλοφορητή.

 

Έχει και ένα πλεονέκτημα. Ας πούμε ότι κλείνεις τις βάνες του δικτύου και αδειάζεις τον λέβητα. Όταν τον ξαναγεμίσεις θα έχεις μαζέψει αέρα στο πάνω μέρος του και στους συλλέκτες. Ανοίγοντας τώρα τις βάνες θα φύγει ο αέρας από τον συλλέκτη επιστροφής αλλά θα μείνει κάτω από τα αντεπίστροφα αυτός του συλλέκτη προσαγωγής. Ο κυκλοφορητής δεν θα μπορέσει να δουλεψει. Θα χρειαστεί να τον εξαερώσεις από τη βίδα του. Αν ο κυκλοφορητής βρίσκεται πάνω από το αντεπίστροφο, θα είναι γεμάτος με νερό. Θα σπρώξει προς τα πάνω και θα αρχίσει να φέυγει ο αέρας που βρίσκεται πριν το αντεπίστροφο, ο οποίος θα περνάει μέσα από τον κυκλοφορητή, θα μειώνει την απόδοσή του αλλά ποτέ δεν θα μείνει εγκλωβισμένος μέσα του ώστε να σταματήσει την ροή.

 

Πάντως, μου κάνει και μένα εντύπωση που δεν το έχω δει σε κάποιο διάγραμμα.

 

Ως προς τους inverter κυκλοφορητές στους κλάδους, αντί να βοηθάνε την κατάσταση, κάνουν ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι.....

Τι συζητάγαμε τόσες ώρες εχτές τηλεφωνικά ;.... :smile:

Εγώ σου είπα ποιος είναι ό τρόπος της εξαερώσεις στη περίπτωση που περιγράφεις παραπάνω και σαν μάστορας που έχει πέσει πολλές φορές σε αυτή στην περίπτωση δεν το συζητάω....

Φαντάσου κάθε φορά που θέλεις να επέμβεις στην βαλβίδα ασφαλείας στο δοχείο διαστολής στον κυκλοφορητή να πρέπει να παίρνεις αμπάριζα όλα τα διαμερίσματα να εξαερώνεις...

Και φαντάσου να έχεις και πολλά διαμερίσματα.

Την γ........σες.

Ποιο πολύ ώρα θέλεις για την εξαέρωση πάρα για να φτιάξεις μιά ζημιά.

 

gabal.jpg

 

Πέρα από όλα αυτά από εχτές είχα προβληματιστεί αν υπάρχει λόγος να μην μπαίνουν τα ανεπίστροφα στην αναρρόφηση....

Θυμάμαι το είχαμε συζητήσει και άλλη φορά σε άλλο φόρουμ....

Υπάρχει λόγος...

Τα ανεπίστροφα τα θέλεις εκεί που δεν έχει καταναλωθεί όλο το μανομετρικό γιατί αλλιώς μέσα σε 1-2 χρόνια δεν θα σου ανοίγουν.

Ρώτα τον φίλο σου τον Dipoli πως είχε φρακάρει το δικό του ανεπίστροφο που ήταν στην προσαγωγή....

Φαντάζομαι για αυτό τον λόγο δεν θα τα δεί κανείς σε κάποιο υδραυλικό διάγραμμα στην αναρρόφηση....

Μίλησα σήμερα με τον boz απο την wilo....

Του έθεσα το ερώτημα....

Λίγο πολύ και αυτός δεν μπορούσε να βρεί κάποιο λόγο που να απαγορεύει την τοποθέτηση αυτών στην αναρρόφηση...

Αλλά από την άλλη και αυτός προβληματίστηκε γιατί δεν τα έχει δει εκεί σε κανένα υδραυλικό διάγραμμα τόσα χρόνια....

Μια φορά του έτυχε να το δεί εκεί και ήταν σε μία εγκατάστασή νομίζω στο Ισραήλ απο ισραηλινό μηχανολόγο.

 

Σχετικά με το inverter κάνε το πιο λιανά

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Συζητήσαμε στο τηλέφωνο για εξαέρωση? Πειράζει που δε θυμάμαι? (απαντώ μόνος μου: Δεν πειράζει διότι μάλον μιλούσες με κάποιον άλλο :smile: )

 

Οι αντλίες έχουν την ίδια ικανότητα για αναρρόφηση, όσο και για κατάθλιψη, υπό μία προυπόθεση: Να μη δημιουργηθεί σπηλαίωση. Μόνο αν φτάσουμε σε σπηλαίωση έχει νόημα να συζητάμε για τη θέση του κολλημένου αντεπίστροφου. Αλλά είναι δύσκολο να δημιουργηθεί σπηλαίωση σε δίκτυα θέρμανσης. Πρέπει να έχουμε μικρή πίεση εγκατάστασης και γαϊδουράκια κυκλοφορητές.

 

Σχετικά με τους inverter στους κλάδους:

 

Βάλε σε ένα διάγραμμα τις καμπύλες του κυκλοφορητή στις 3 περιπτώσεις

α)Σταθερών στροφών

β)DPc

γ)DPv

 

Βάλε τώρα και δυο καμπύλες δικτύων. Μία που περιγράφει την κατάσταση όταν δουλεύει μόνο ένας κυκλοφορητής και μία για την περίπτωση που δουλεύουν επιπλέον και κυκλοφορητές άλλων διαμερισμάτων. Δες ποιος κυκλοφορητής είναι πιο ευνοϊκός.

 

Συνήθως λέμε ότι θέλουμε κυκλοφορητές με επίπεδη καμπύλη, τώρα όμως χρειαζόμαστε όσο γίνεται πιο απότομη καμπύλη.

 

Να δούμε τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε κυκλοφορητή σε DPv. Δουλεύει μόνο ο κυκλοφορητής Α. Αν λειτουργήσουν και άλλοι κυκλοφορητές, η παροχή του Α θα μειωθεί. Άρα θα μειωθεί και το μανομετρικό του (βλέπε DPv), που κάνει την μείωση της παροχής μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Το αντεπίστροφο στην αναρρόφηση δεν είναι κακή ιδέα, αρκεί η πίεση του δικτύου να είναι μεγαλύτερη από το μανομετρικό του κυκλοφορητή... (μάλλον ισχύει πάντα).

 

Αν μου επιτρέπετε, να κάνω μία αφελή ερώτηση:

Αφού μπαίνετε στον κόπο να βάλετε κυκλοφορητές ινβέρτερ, γιατί δεν βάζετε ηλεκτροβάνες και έναν (άντε δύο) κυκλοφορητές;

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνετε στον κόπο να βάλετε κυκλοφορητές ινβέρτερ, γιατί δεν βάζετε ηλεκτροβάνες και έναν (άντε δύο) κυκλοφορητές;

 

Ο inverter είναι μία εκδοχή. Αν μπει, θα μπουν και ηλεκτροβάνες. Η άλλη που συζητάμε τώρα είναι με κυκλοφορητάκια σε κάθε κλάδο.

 

Η πρόταση για τους δύο κυκλοφορητές τι περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν έχει κανείς πολλά κυκλώματα και βγαίνει εκτός ορίων λειτουργίας του ενός ινβέρτερ (λέω άν, δεν ξέρω), θα μπορούσε να έχει δύο κυκλοφορητές που να μπαίνουν σε λειτουργία διαδοχικά, ή να διαιρέσει τον συλλέκτη στα δύο...

 

 

Εν τέλη, γιατί να μπλέξει κανείς με πολλούς κυκλοφορητές και βαλβίδες αντεπιστροφής;

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη, γιατί να μπλέξει κανείς με πολλούς κυκλοφορητές και βαλβίδες αντεπιστροφής;

 

Δεν είναι ιδιαίτερο μπλέξιμο. Έχει το μεγάλο αυτού ότι επιλέγεις τον κατάλληλο κυκλοφορητή για κάθε διαμέρισμα. Αν και μπορεί τελικά να επιλεγούν όλοι ίδιοι, οπότε δεν αξιοποιείται αυτό το πλεονέκτημα

 

Επίσης, το κόστος μπορεί να είναι μικρότερο από το κόστος ενός inverter + ηλεκτροβάνες.

 

Αποφασίζουμε ανάλογα την περίπτωση.

 

Αν τυχόν έχει κανείς πολλά κυκλώματα και βγαίνει εκτός ορίων λειτουργίας του ενός ινβέρτερ (λέω άν, δεν ξέρω), θα μπορούσε να έχει δύο κυκλοφορητές που να μπαίνουν σε λειτουργία διαδοχικά, ή να διαιρέσει τον συλλέκτη στα δύο...

 

Αυτό είναι κάτι γενικό, που δεν έχεις κάποιο ξεχωριστό λόγο να το προτείνεις ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη, γιατί να μπλέξει κανείς με πολλούς κυκλοφορητές και βαλβίδες αντεπιστροφής;

 

Γιατί Αλέξη αν έχουμε έναν κυκλοφορητή σταθερών στροφών με ηλετροβανες θα γίνει περίπου το 1.

Αν είναι inverter σε dpc το δύο.

Και σε dpv περίπου το τρία.

 

 

kikloinv.jpg

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.