Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ – Ποσοστό επί της αμοιβής και χρόνος καταβολής


Recommended Posts

αυτο κανω και εγω αλλα αν δεν εχει φτασει στα φορολογικα η αδεια και εσυ πληρωσεις ολη την αμοιβη τοτε θα πρεπει να πληρωσεις και ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση θα εκοβα ΦΕΜ αφου φτασει στα φορολογικα ο φακελος κ αφου εκει μου πουν οτι ειναι ολα οκ (δε χρειαζεται δηλαδη κατι παραπανω στην αμοιβη). Οπως το βλεπω εγω σημασια εχει να κοψεις ΔΠΥ την ιδια μερα με το ΦΕΜ, κ ας εχουν μπει τα λεφτα σε διαφορετικη ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω εγω σημασια εχει να κοψεις ΔΠΥ την ιδια μερα με το ΦΕΜ, κ ας εχουν μπει τα λεφτα σε διαφορετικη ημερομηνια.

Αυτο πιστευω και εγω. Δεν εχει σημασια αν τα χρήματα της αμοιβης-επιβλεψης εχουν μπει μια Α ημερομηνια αλλα να βαλεις ΦΕΜ και ΔΠΥ ιδια Β ημερομηνία.

Ευχαριστώ καλη χρονία

Link to comment
Share on other sites

Για την καταβολή του Φ.Ε.Μ. δεν γνωρίζω ποια είναι η σχετική νομοθεσία, αλλά το να καταβληθεί την ίδια φορολογική περίοδο για να μην υπάρχουν μπερδέματα νομίζω ότι είναι αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους!

ειμαι νέα μηχανικός και έχω μία απορία.

έχω καταθέσει ένα φακελο στην πολεοδομία και έχω πάρει μέχρι στιγμής την ελάχιστη αμοιβή που προβλέπετε.

Τι ακρβώς ειναι το ΦΕΜ και που πληρώνετε?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum Petra Mantw.

 

Το Φ.Ε.Μ. (Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού) είναι μια προκαταβολή του φόρου που θα πληρώσεις στο τέλος της χρονιάς αναλόγως των εισοδημάτων σου και ισούται με το 10% της αμοιβής της μελέτης/επίβλεψης σου εκτός αν αφορά το Τοπογραφικό που σ' αυτή την περίπτωση είναι 4%.

 

Το καταθέτεις στην εφορία (Δ.Ο.Υ.) στην οποία υπάγεσαι, αμέσως αφού κόψεις στον πελάτη σου την Α.Π.Υ., μαζί μ' ένα έντυπο που θα το έχεις σε τρία αντίτυπα. Ένα θα χρειαστεί η πολεοδομία για την έκδοση της σχετικής οικοδομικής άδειας και ένα θα κρατήσεις για να το συνυποβάλλεις με τη φορολογική σου δήλωση.

Στο έντυπο του Φ.Ε.Μ. θα αναγράψεις και τον αριθμό της Α.Π.Υ., δηλαδή σ' έναν κενό χώρο και κάπου ευδιάκριτα θα γράψεις "ΑΠΥ=??".

 

Έντυπο του Φ.Ε.Μ. μπορείς να "κατεβάσεις" από ΕΔΩ και αφού το συμπληρώσεις να το τυπώσεις σ' ένα φύλο μπρος-πίσω.

 

Στη συνέχεια το βγάζεις και δυο φωτοαντίγραφα και με τα χρήματα που είναι να πληρώσεις πηγαίνεις στην εφορία σου. Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μην χάσεις το έντυπο, γιατί αυτά τα χρήματα τα παίρνεις σαν επιστροφή από την εφορία προσκομίζοντάς το.

 

Το ΦΕΜ απ' ότι ξέρω πρέπει να καταβληθεί μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα από την ημερομηνία που κόβεις την ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα......

Ειμαι νέος μηχανικός απο Αρκαδία.....

Θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες περί του ΦΕΜ.....μιας και θα τις χρειαστώ αν και μέχρι στιγμής μου έχουν τύχει μόνο τοπογραφικά για συμβόλαια...

1)Αρχικά θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία πληρωμής του ΦΕΜ....διάβασα σε μερικά τοπικ για λογαριασμό εθνικής τράπεζας και οτι ειναι 4% για τα τοπογραφικά αλλά θα ήθελα μια ολοκληρωμένη αποψη και όχι σκόρπιες πληροφορίες.....αυτό θα βοηθούσε πιστευω κάθε νέο μηχανικό....

2)Τέλος θα ήθελα να μάθω σε ποιές περιπτώσεις χρειάζεται η πληρωμή του ΦΕΜ....π.χ. μονο για οικοδομικές αδειες η' και για τοπογραφικα που προορίζονται μεν για την πολεοδομία αλλα για άδεια λειτουργίας καταστήματος η' δήλωσης αυθαιρέτου, όπως επισης και στην περίπτωση της πράξης χαρακτιρισμού δασικής έκτασης.....

Αν υπάρχει καποια κατηγορία που δεν αναφέρω και μπορει να χρειαστει ΦΕΜ τοτε παρακαλω σαν πιο εμπειροι προσθεστε την....

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

1ον. Υπάρχει αντίστοιχο topic ήδη ανοιχτό εδώ

 

2ον. Πάνω στο έντυπο του ΦΕΜ υπάρχει αν δεν απατώμαι διαχωρισμός αρχιτεκτονικής μελέτης από τοπογραφικό...

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ πληρώνεις μόνο σε τοπογραφικό αδείας μαζί με το ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ.

είναι 4% επί της καθαρής αμοιβής.

Για παροχή υπηρεσιών είναι 20%.

Για απλό τοπογραφικό συμβολαίου δεν πληρώνεις ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.