Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΜ – Ποσοστό επί της αμοιβής και χρόνος καταβολής


chris_anst

Recommended Posts

οποτε για πραξη χαρακτηρισμού ή για αδεια λειτουργίας καταστηματος δε χρειάζεται να πληρώσω ΦΕΜ για το τοπογραφικό...?

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ απ' ότι ξέρω πρέπει να καταβληθεί μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα από την ημερομηνία που κόβεις την ΑΠΥ

 

Ρώτησα στην εφορία μου μέχρι πότε είναι εμπρόθεσμο το ΦΕΜ και μου είπαν πως δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός (η προϊστάμενη όχι απλός υπάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

To 10% φαντάζομαι είναι επί του καθαρού ποσού της αμοιβής του μηχανικού και όχι επί του τελικού δηλαδή μαζί με το ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κοπεί η απόδειξη, το ΦΕΜ πρέπει να πληρωθεί εντός 15 ημερών (μου το είπαν στην εφορία μου και ζητάνε μάλιστα να αναγράφεται πάνω στο εντυπο ο αριθμός και η ημερομηνία έκδοσης του ΑΠΥ).

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την προθεσμία του ΦΕΜ όπως είπα και πιο πάνω

στην εφορία Ι' Αθηνών μου είπε η προϊστάμενη ότι δεν υπάρχει προθεσμία

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που έχω κάνει σε λογιστή μου είπε πως όταν πληρώσεις το ΦΕΜ θα πρέπει να κόψεις και την ΑΠΥ (να έχουν και τα 2 την ίδια ημερομηνία).

 

Ανάμεσα σε κατάθεση και ΦΕΜ κανονικά πρέπει να υπάρχει διαφορά το πολύ 15 ημερών, αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πρόβλημα που πλήρωσε το ΦΕΜ μετά από κάτι μήνες από την κατάθεση στην ΕΤΕ. (κοινώς στο τέλος της αδείας).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σχετική (περίπου) ερώτηση:

 

Στο πεδίο "Αξία έργου" στο έντυπο του ΦΕΜ, τι ακριβώς συμπληρώνουμε; Τη συνολική αμοιβή του έργου; Όλων δηλαδή των ειδικοτήτων;

Και απο κάτω που μιλά για μελέτη-επίβλεψη, βάζει ο κάθε μηχανικός το δικό του μερίδιο της αμοιβής;

Γιατί είδα ένα έντυπο συμπληρωμένο και η αμοιβή της μελέτης και της επίβλεψης έδιναν άθροισμα μικρότερο από το ποσό στην "Αξία έργου".

 

Επίσης, τα ποσά είναι καθαρά φαντάζομαι και όχι με ΦΠΑ,ε;

 

Η υπάλληλος στην εφορία δεν ήξερε να μου πει γιατί "αυτά τα φέρνουν έτοιμα οι μηχανικοί" λέει και μου είπε να ρωτήσω τους άλλους μηχανικούς στο "γραφείο". (έλα μου ντε όμως που είμαι μόνη μου και δεν έχω άλλον να ρωτήσω)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αnka στην αξία έργου βάζεις την αξία του έργου.

 

Μετά βάζεις τις αμοιβές για μελέτη - επίβλεψη, εννοείται τα καθαρά ποσά αφού πας να καταθέσεις φόρο. Και φόρος στον φόρο δεν υπάρχει (ΦΕΜ στο ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.