Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβής και φορολογικών


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέος μηχανικός και έχω κολλήσει λίγο στόν τρόπο αμοιβής για διάφορα έργα. Για την ακρίβεια πόσο αμοιβόμαστε για την έκδοση μιας οικοδομικής άδειας? Γενικά που μπορώ να βρώ τι ισχύουν για τον τρόπο αμοιβης μας?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ο συντομότερος δρόμος είναι να αγοράσεις ένα πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβών και στην βοήθεια του προγράμματος θα βρεις την νομική τεκμηρίωση του τρόπου υπολογισμού των αμοιβών. Υπάρχουν εκτός από τα γνωστά που κυκλοφορούν και άλλα που είναι το ίδιο καλά, αν όχι και καλύτερα και σε τιμή προσιτή. Μια έρευνα στο φόρουμ και θα τα βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο SIRADRAB με την αγορά ενός προγράμματος θα βοηθηθείς.

Επειδή όμως τώρα ξεκινάς και ίσως άμεσα δεν το χρειάζεσαι, παρόλο που το κόστος είναι γενικά μικρό, σου παραθέτω τα διατάγματα και τις εγκυκλίους που μπορείς να τα αναζητήσεις και να καταλάβεις, διαβάζοντάς τα, τι γίνεται:

1. ΠΔ 696/1974 - ΦΕΚ Tεύχος Α, Φύλλο 301, Ετος 1974 (08-10-1974)

2. Απόφ. 81304/6083/6.12.89 "Καθορισμός τιμών μονάδος επιφανείας οικοδομικών έργων". (ΦΕΚ 886 Β της 7.12.89)

3. Εγκ. 8/90 - Παροχή οδηγιών σχετικά με το Π.Δ. 515/89 και της 81304/89 απόφασης (ΦΕΚ 886Β).

4. Eγκ. 57/90

5. Εγκ. 64/90

6. ΦΕΚ 635/Β/7.8.91)

7. Eγκ. 21/92

8. Εγκ. 39556/92

Θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια, αλλά γενικά αυτά είναι.

 

Υ.Γ. Αν πας για αγορά προγράμματος αμοιβών, ψάξε λίγο το θέμα γιατί πέρα από τα γνωστά υπάρχουν και κάποια άλλα πολυ πιο εύχρηστα και έξυπνα προγράμματα και σε πολύ καλύτερες τιμές. Κάνοντας αναζήτηση στο Φόρουμ θα βρεις αρκετές πληροφορίες περί του θέματος και σε πια αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει εγγραφή στο ΤΕΕ ;

 

Τότε μπορείς να υπολογίσεις ΔΩΡΕΑΝ την αμοιβή σου αφότου αποκτήσεις κωδικούς

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν πάρεις κωδικό από το ΤΕΕ κάποια στιγμή πρέπει και να κατατεθεί και η αντίστοιχη αμοιβή. Και δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι τελικά η δουλειά θα γίνει. Άρα, καλύτερα να αγοράσει ένα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα κωδικό για να μπαίνει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και να υπολογίζει τις αμοιβές.

Δεν είναι ανάγκη να ζητήσει έγκριση. Αυτό το ζητάς αν πρόκειται να γίνει τελικά το έργο.

 

Εγώ προτείνω να μην αγοράσει τίποτε μέχρι τη στιγμή που θα του είναι απολύτως αναγκαίο. Επίσης με μερικές δοκιμές στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ θα εξοικειωθεί για να μπορεί να διαλέξει το πρόγραμμα που θα αγοράσει.

Επίσης, κάθε χρόνο βγαίνουν ΝΕΕΣ εκδόσεις στα προγράμματα. Οπότε καλό είναι να περιμένει.

Για τους νέους μηχανικούς (3 χρόνια) συνήθως υπάρχει μια έκπτωση.

Τέλος, χρησιμοποιώντας την αναζήτηση μπορείς να βρεις στο site παρόμοια θέματα όπου περιγράφονται τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα τέτοιων λογισμικών.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση σας.Μήπως ξέρετε που μπορώ ακριβώς να βρώ αυτούς τους νόμους (τα 8 που μου είπατε). Συγνώμη που σας ταλαιπωρώ αλλα τώρα βγαίνω στήν δουλειά και είμαι αρχάριος σε αυτά

 

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=category&cat_id=14

http://insoft.gr/ από τα menu δες στη "Νομοθεσία Αμοιβών" και "Νομοθεσία ΙΚΑ"

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν πάρεις κωδικό από το ΤΕΕ κάποια στιγμή πρέπει και να κατατεθεί και η αντίστοιχη αμοιβή. Και δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι τελικά η δουλειά θα γίνει. Άρα, καλύτερα να αγοράσει ένα πρόγραμμα.

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο . Εγώ για παράδειγμα στην αρχή επειδή κολλούσε το σύστημα για κάποια έργα έχω πάρει και 3κωδικούς .

Μου είπαν δε , από το ΤΕΕ τηλεφωνικά πως κάποια στιγμή θα βρουν τη φόρμουλα και θα διαγραφεί ότι δεν ισχύει από εγκρίσεις .

Ξέρεις εσύ κάτι διαφορετικό ;

Link to comment
Share on other sites

adadim ισχύει αυτό που λες.

 

Το έργο ουσιαστικά "υπάρχει" αφού εγκριθεί η αμοιβή αλλά και κατατεθεί συγχρόνως η αμοιβή αυτή με τον κωδικό αυτό.

 

Αυτό μου είπαν σε ερώτηση στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.