Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση οικ.άδειας?


Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι,αντιμετοπιζω το εξης προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει λιγακι...

μεσα στο ιδιο οικοπεδο οπου εχει οικοδομικη αδεια υπαρχουν 2 παραβασεις:η πρωτη αφορα ενα στεγαστρο που τελικα εκλεισε και εγινε γραφειο δηλαδη αλαγη χρησης(υπαρχει οικ αδεια σαν στεγαστρο) και η δευτερη ειναι μια προσθηκη που εγινε στο κυριος κτιριο το οποιο εχει και αυτο οικοδ. αδεια, δηλαδη αυθαιρετο κτισμα...,τωρα συμφωνα με την οικοδομικη αδεια του οικοπεδου , το αυθαιρετο κτισμα και η αλαγη χρησης καλυπτονται σε καλυψη και δομηση,δηλαδη οι παραβασεις που εγιναν δεν ξεπερνουν τους περιορισμους σε καλυψη και δομηση καθως και κανεναν αλλον περιορισμο οπως παραβιαση του ανωτατου υψους , αποστασεις απο τον δρομο ..κ.τ.λ

 

οπως διαβασα και καταλαβα η τακτοποιηση εχει ως εξης : πληρωνει ο πελατης ενα προστιμο και εχει υποχρεωση μεσα σε σε ενα διαστημα 3 χρονων να προχωρησει στην εκδοση οικ.αδειας για να καλυψει τις παραβασεις...(αν εχω καταλαβει καλα)

 

αν υσχυει αυτο μπορει να προχωρησει στην εκδοση αδειας απευθειας χωρις να κανει χρηση του νομου περι αυθαιρετων? (γλιτωνοντας το αρχικο προστιμο?) ή ειναι υποχρεομενος να μπει στο αρθρο για τα αυθαιρετα και μετα να προχωρησει στην εκδοση οικ.αδειας?

 

ευχαριστω...

Edited by ιταλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι γιατί θα πληρώσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης από την κατασκευή μέχρι την νομιμοποίηση, ενώ με 4014 μόνο παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί θα πληρώσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης από την κατασκευή μέχρι την νομιμοποίηση, ενώ με 4014 μόνο παράβολο.

 

τι εννοεις δε καταλαβα? οτι ειναι καλυτερα να μπει στο αρθρο και να βγαλει την αδεια μετα? :shock:

 

γιατι εγω ελεγα αν μπορουσε να εβγαζε αδεια σαν προσθηκη και αλαγη χρησης....το προστιμο ανεγερσης και διατηρησης δε το καταλαβα...μπορεις να το εξηγησεις?...ευχαριστω...

Edited by ιταλος
Link to comment
Share on other sites

Με τον 4014 μπορείς πληρώνοντας μόνο το παράβολο (αν είναι <50 μ2 οι παραβάσεις, πληρώνεις 500€) μπορείς να νομιμοποιήσεις τις παραβάσεις με οικοδομική άδεια νομιμοποίησης μέσα σε 3 χρόνια.Εφόσον λες ότι είναι κατασκευασμένα δεν μπορείς να βγάλεις άδεια αλλαγής χρήσης και προσθήκης.Μέχρι πριν τον 4014 και αμέσως μετά τις 30 Νοεμβρίου (αν δεν πάρει παράταση) όλα τα αυθαίρετα που δεν νομιμοποιούνται είναι κατεδαφιστέα (αφού πληρώσουν πρώτα τα πρόστιμα) και αυτά που νομιμοποιούνται θα πληρώσουν πρόστιμο ανέγερσης και πρόστιμο διατήρησης μέχρι την ημέρα νομιμοποίησης (το αντίστοιχο πρόστιμο για τα προς κατεδάφιση μέχρι την ημέρα καταδάφισής τους).Τώρα δηλ είναι υποχρεωτική η χρήση του 4014.

Link to comment
Share on other sites

πάντως επειδή έχω κι εγώ αντίστοιχη περίπτωση, έχω καταλάβει οτι είναι υποχρεωτικό να πάει με παράβολο και άδεια εντός 3ετίας, ετσι; δηλαδή δεν μπορεί να τακτοποιήσει για 30ετία χωρίς νέα άδεια, γιατί δεν βγαίνουν πρόστιμα. Παρόλο που παραβαίνει την άδεια, υπάρχει υπολοιπο σ.δ. και κάλυψης στο οικόπεδο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΟΣ Γ' 8 ) Οταν αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να νομιμοποιηθεί, δηλ. υπάγεται στην παρ. 2, του άρθρου 26, του ν. 4014/11 καταβάλλεται μόνο το παράβολο και πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια σε τρία χρόνια χωρίς άλλες επιβαρύνσεις (πρόστιμα νομιμοποίησης, ΙΚΑ κλπ) ;

Στην παρ. 2, του άρθρου 26, του νόμου ορίζεται οτι «εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο...». Επίσης, δεν καταβάλλονται αναδρομικά ασφαλιστικές εισφορές κλπ (άρθρο 24, παρ. 22).

 

 

Edit

MΕΡΟΣ ΣΤ΄ 3 )

Αυθαίρετη κατασκευή σε εκτός σχεδίου περιοχή, που μετά την υπαγωγή της στο ν. 4014/11 και την περαίωση της διαδικασίας η περιοχή εντάσσεται στο σχέδιο, κατά την έκδοση άδειας νομιμοποίησης θα επιβληθούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, που προβλέπονται από τις ισχύουσες διατάξεις ;

Θα εφαρμοστούν τα αναφερόμενα στην παρ. 16, του άρθρου 24, του ν. 4014/11

 

Τελικά τι ισχύει; Πληρώνουν πρόστιμο όσα νομιμοποιούνται ή μόνο το παράβολο;;;;;;

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως έχει ξεκαθαρίσει κάποιος αν υπάρχει η δυνατότητα υπαγωγής ενός αυθαιρέτου στον Ν. 4014 χωρίς την έκδοση οικοδομικής άδειας, παρά το ότι μπορεί να βγεί οικοδομική άδεια; Δηλαδή η έκδοση οικοδομικής άδειας είναι επιλογή ή είναι υποχρεωτική;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτική η έκδοση αδείας. Ό,τι σε συμφέρει, απλα στην μια περίπτωση εισαι νόμιμος και ''με τη βούλα''.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΑ. Αν δεις και το Topic

Ρύθμιση αυθαίρετου κτίσματος όταν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή

 

θα δεις οτι εκει λενε καθετα οτι βγαζεις αδεια με τον αρθρο 22. Εγω που εχω μια παρομοια περιπτωση πηγα στην πολεοδομια στην Παλληνη χθες και μου ειπαν οτι πληρωνεις παραβολο και μετα εντος τριετιας βγαζεις αδεια και πας με το αρθρο 22. Δεν πληρωνεις κανενα προστιμο απολυτως. Τωρα ποιον να εμπιστευθεις και να προχωρησεις δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.