Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση οικ.άδειας?


Recommended Posts

Δεν λέει ο νόμος 50 τ.μ., αλλά εάν υπερβαίνει τα 70 τ.μ. τότε πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες για ανδρόγυνο και αν έχουν μέχρι 2 παιδιά που βαρύνουν τον υπόχρεο, τότε +30 τ.μ. (αν υπάρχει και τρίτο παιδί τότε επιπλέον 20τ.μ). Συγκεκριμένα λέει : '' δεν λαμβάνεται υπόψη ο μειωτικός . . . εφόσον ο ιδιοκτήτης έχει . . ., που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες , ................... και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικο διαμέρισμα άνω των 3000 '' χιλιάδων. ''

:confused:Τα δύο αυτά πάνε πακέτο και πρέπει να συντρέχουν ή αρκεί το ένα από τα δύο να συμβαίνει ωστε να είναι αδύνατη η ''χρήση'' της κύριας και μοναδικής κατοικίας?

 

Στην περίπτωσή μου είναι 110 τα τετραγωνικά και μόνο ανδρόγυνο, σε οικισμό κάτω των 2000. Τι κάνω? Πληρούνται μεν οι στεγαστικές ανάγκες, αλλά δεν είναι άνω των 3000 κατοίκων. Στην περίπτωση που πρέπει να συντρέχουν στεγαστικές ανάγκες και πληθυσμός άνω των 3000, πληρώνεται παράβολο 1000€, ενώ αν έστω και ένα από τα δύο ισχύει, τότε πάει 2000€. Προσωπικά, κλίνω στο να επιλέξω το συμφερότερο μιας και δεν διευκρινίζεται στην διατύπωση!

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

θέλω να ρωτήσω για μια περίπτωση που έχω. Σε ένα οικόπεδο βγήκε άδεια για 2 κατοικίες, εκ των οποίων η μια δεν ολοκληρώθηκε. Τώρα για να γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, και μετά γονική παροχή, πρέπει εγώ να δηλώσω τις αυθαιρεσίες και να πάει προς έκδοση οικοδομικής άδειας υποχρεωτικά, ή να κάνω ταχτοποίηση με πληρωμή προστίμου; (Ενημερώνω ότι θέλουν κάποια στιγμή να ολοκληρώσουν και τη δεύτερη κατοικία με έκδοση νέα άδειας αφού έχει λήξει η προηγούμενη, γνωρίζοντας ότι πλέον θα έχουν δικαίωμα να χτίσουν λιγότερο, μιας και θα έχουν ταχτοποιήσει τις παρανομίες τις πρώτης)

Ο πιο άμεσος τρόπος είναι να γίνει ταχτοποίηση και εξόφληση του προστίμου, και έκδοση της βεβωαίωσης, ώστε να περάσουν στη σύσταση; αφού γα να γίνει κάποια δικαιοπραξία απαιτεί πρώτα την έκδοση οικοδομικής άδειας, πράγμα χρονοβόρο....

Αν γίνει ταχτοποίηση και πληρωμή προστίμου, θα υπάρξει μπέρδεμα μετάπειτα που θα βγει η άδεια για την ολοκλήρωση της δεύτερης κατοικίας;

ευχαριστώ και ελπίζω να τα έγραψα ξεκάθαρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σε ολους.Χρειαζομαι τη πολυτιμη βοηθεια σας. Σε οικοπεδο 365τμ με συντελεστη 0,6 υπαρχει στο υπογειο με 3 πλευρες

 

ανοιχτες 55 τμ κατοικια.Στο

 

ισογειο 125 τμ κατοικια και στο Α οροφο 125 τμ κατοικια και κλιμακοστασιο 45 τμ απο κατω μεχρι πανω.Δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια για

 

καμια κατοικια απο τις 3 και

 

μετα απο επωνυμη καταγγελια εχουν βγει αστρονομικα προστιμα.Το ικα ειναι πληρωμενο σε ολες τις κατοικιες.

 

ΤΟ ερωτημα μου ειναι μπορω να τακτοποιησω με ρυθμιση το υπογειο και το ισογειο και να

 

βγαλω οικοδομικη αδεια για το Α οροφο?Με τα προστιμα τι γινεται??διαγραφοντε μολις μπουν οι κατοικιες στη ρυθμιση?Τι ΜΟΥ

 

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΣΑΣΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ

Edited by portakalos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.