Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση οικ.άδειας?


Recommended Posts

Πολύ βασικη διευκρίνηση που θα κανει τη διαφορά είναι αν οφείλονται τελικά εισφορές προς ΙΚΑ ή οχι στις περιπτώσεις αυτές...! Οι διευκρινησεις ανεφέρουν οτι δεν θα οφείλονται αλλά μπορει κανεις να είναι σίγουρος 100% η θα κρεμασουμε πελάτες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι το οποίο δεν έχω καταλάβει.

Στην περίπτωση που έχουμε υπολειπόμενο συντελεστή δόμησης πληρώνουμε το παράβολο 500 ευρώ και ΠΡΕΠΕΙ να βγάλει άδεια ο ιδιοκτήτης εντός 3 ετών. Ωραία μέχρι εδώ.

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση, όπου έχει κλείσει και ημιυπαίθριους χώρους, και πλέον με τα έξτρα τετραγωνικά του νέου ΣΔ μπορεί απλά να καλύψει και τα τετραγωνικά των ημ’θριων χώρων. Τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση? Βάζω και αλλαγή χρήσης ή καταθέτω με ημιυπαίθριους ή δεν παίζει κανένα ρόλο επειδή θα βγάλω άδεια αργότερα που θα τα περιλαμβάνει?

Link to comment
Share on other sites

Αν όλες οι παρανομίες καλύπτονται με τη μελλοντική άδεια και οι χώροι που κλείστηκαν λειτουργούν σύμφωνα με τον κτηριοδομικό, τότε πάνε όλα πακέτο με την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

να κάνω κ εγω μία ερώτηση σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε..... η στατική μελέτη ή έλεγχος στην περίπτωση έκδοσης άδειας πως γίνεται ? γιατί έχω κ εγώ περίπτωση στην οποία μπορεί να εκδοθεί άδεια από άποψης αρχιτεκτονικών εννοώ αλλά πολύ φοβάμαι ότι στατικά η κατασκευή επειδή είναι με τούβλα κ σενάζ δε θα μπορέσει να περάσει...έχετε καμμιά άποψη για την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ NEADERTAL.....δε μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε κάτι που είναι απλό..... που μας απογορεύει να τακτοποιήσουμε με το Ν.4014 μια κατοικία ? κ αν είναι υποχρεωτική η έκδοση αδείας κ στη στατική μελέτη βγάλει παρατηρήσεις κ εργασίες ενίσχυσης του Φ.Ο. τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

..και τι θα πεις μετά στον πελάτη σου όταν τα χει όλα υπολογίσει τσίμα τσίμα και του βγάλουν να πληρώνει μελέτες στατικών, ΗΜ, ύδρευση, αποχέτευση κ.α Θα είσαι υπεύθυνος για την οικονομική του καταστροφή; Και τι θα γίνει αν καταρρεύσει το κτίριο;

Θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι εικάζουμε και πως ερμηνεύουμε τον νόμο και πως επηρεάζουμε συναδέλφους και ιδιώτες .. η ευθύνη είναι μεγάλη.

 

 

Γιώργο στην πολεοδομία μου πρότεινε υπάλληλος να κάνω όλο το 3όροφο τακτοποίηση και όχι άδεια για το ΙΣ- Α' (που δικαιούται) και τακτοποίηση τον Β'.. Άλλοι υπάλληλοι είναι κατηγορηματικοί για υποχρεωτική άδεια..

Απίστευτη προχειρότητα από ένα άχρηστο Υπουργείο που εμπαίζει μια ολόκληρη κοινωνία και το μόνο που ξέρει είναι να βγάζει τηλεοπτικά διαφημιστικά σποτάκια για να εισπράξει...

Εμάς θα μας πληρώσει κανείς για τις ατελείωτες ώρες αναζήτησης- έρευνας- μεταφορικών εξαιτίας της δικής του ανικανότητας;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό ερώτημα..Παράδειγμα ισόγειας ιδιοκτησίας 100 τμ με υπέρβαση δόμησης άλλα 80 τμ και συνολική επιτρεπόμενη δόμηση 200τμ. Κατά τον νόμο ο ένας και μοναδικός ιδιοκτήτης υποχρεούται να εκδόσει νέα άδεια εάν είναι κατα τ' άλλα νόμιμος σε μεγέθη κάλυψης, δόμησης, πλάγιων αποστάσεων κτλ. Παρ' όλα αυτά αν έχει ήδη προβλέψει ή έχει σκοπό αύριο μεθαύριο πάνω από το ισόγειο να κατασκευάσει α' όροφο ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία πχ για το παιδί του, με έκδοση άδειας,-που και αυτό δικαιούται- ο νόμος έρχεται να του στερήσει το δικαίωμα αυτό. Ο νόμος προφανώς δείχνει την έκδοση άδειας σε τέτοιες περιπτώσεις ως μονόδρομο γιατί στηρίζεται σε ακόμη πιο ''τρελές'' και χαρντκορ εισπράξεις!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι του στερεί κάτι ο νόμος.Αυτός επέλεξε να κατασκευάσει 80μ2 χωρίς άδεια ελπίζοντας ότι έχει ακόμα και άλλα 100.Το σκεπτικό του (σου) είναι λάθος.Μπορεί κάλλιστα να τα κατεδαφίσει αν είναι γι αυτόν σημαντικότερα τα άλλα 100 για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

gtho, αν και δεν σε πολυκατάλαβα, 100+80=180 τ.μ. αφαιρώντας απο τα 200 είναι: 200-180=20 τ.μ. Με 20 τ.μ. ίσα που βγάζεις γκαρσονιέρα. Οπότε άκυρος ο α' όροφος.

Και επι του θέματος, η νομιμοποίηση απαιτεί και στατική επάρκεια, οπότε πρέπει να προηγείται ο έλεγχος πριν την δήλωση στον 4014, για σίγουρα πράγματα. Και προσωπικά έπρεπε να είναι βασικό κριτήριο για όλες τις περιπτώσεις και όχι απλά δομική τρωτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.