Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση αυθαιρέτου ή έκδοση οικ.άδειας?


Recommended Posts

Νομίζω πως μπορείς να κάνεις αναθεώρηση ακόμα και όταν έχεις κάνει τις αλλαγές μέσα σε κάποιο περιορισμένο χρονικό διάστημα εφόσον η άδεια είναι σε ισχύ και δεν έχει κλείσει με επίβλεψη.

 

Δεν ξέρω πόσο είναι αυτό το χρονικό διάστημα, φαντάζομαι ότι προδιαγράφεται στο φεκ του τρόπου έκδοσης αδειών, αλλά ξέρω πως δεν είναι καθοριστικό δεδομένου ότι έχω κάνει πάρα πολλές τέτοιες αναθεωρήσεις χωρίς πρόβλημα.

 

Τελευταία μάλιστα μας έκαναν έλεγχο (ναι ήμασταν οι τυχεροί του 2%) και αντί για διώροφο το βρήκαν τριώροφο με αποτέλεσμα να μας επιβάλλουν να κάνουμε αναθεώρηση το δυνατόν συντομότερο που έτσι και αλλιώς θα κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιά ερώτηση λοιπόν όσον αφορά τα παραπάνω. Εχώ περίπτωση εκτός σχεδίου με οικ. άδεια , με αυθαιρεσίες εμβαδού 60 τμ. και το οικόπεδο έχει υπόλοιπο ΣΔ 19τμ., τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. Τα βάζω όλα με τον 4014 και τελειώνει (πράγμα το οποίο συμφέρει κιόλας γιατί είναι πρό του 1983) ή ΄βγάζω και άδεια για τα 19τμ.?

 

 

Τα βάζεις όλα στο 4014 χωρίς δεύτερη σκέψη αφού σε συμφέρει και αφού μετά από 30 χρόνια πάλι "παράνομος" θα είσαι.

Το ερώτημά σου είναι απαντημένο έμμεσα στο faq 3 ερ. 5.

Link to comment
Share on other sites

Τα βάζεις όλα στο 4014 χωρίς δεύτερη σκέψη αφού σε συμφέρει και αφού μετά από 30 χρόνια πάλι "παράνομος" θα είσαι.

Το ερώτημά σου είναι απαντημένο έμμεσα στο faq 3 ερ. 5.

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση, αυτό σκέφτηκα και εγώ να κάνω και μία δεύτερη γνώμη πάντα βοηθάει.
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιηθεί ο 4014 και βγει άδεια , αυτή είναι άδεια νομιμοποίησης, ούτε αναθεώρηση ούτε προσθήκη.Αυτές βγαίνουν εκτός 4014 και φυσικά πριν να γίνουν οι εργασίες.

ΟΚ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΑΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ 4014 Η ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit-Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής! Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει άδεια νομιμοποίησης σε 3 χρόνια? Τι μελέτες απαιτούνται? Πώς κοστολογείται το όλο θέμα? Και λέω εγώ τώρα οτι θα πληρώσω το παράβολο και οτι θα βγάλω άδεια για χώρο που κατασκευάστηκε το '79 και τήρησε την νόμιμη επιτρεπόμενη απόσταση απο τα όρια 2,50μ που επέβαλαν οι τότε διατάξεις. Ποιος μου εγγυάται οτι αν βγάλω άδεια το 2012 για το συγκεκριμένο δεν θα γυρίσουν να μου πούν ότι κατά τις ισχύουσες διατάξεις έπρεπε να τηρηθεί το Δ που είναι πάντα πάνω από 3μ???

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση που κανονικά θα έβγαινε άδεια αλλά το δασαρχείο και η πολεοδομία μου έχουν ζαλίσει τα συκώτια μήνες τώρα (εντός οικισμού πολυς συντελεστής δόμησης) προτίμησα την γρήγορη, ασφαλέστερη και οικονομική υπαγωγή στο νόμο . εξάλλου τα 30 χρόνια δεν είναι και λίγα.

 

Ποιός θα μου εγγυάτο οτι θα έβγαζα οικ. άδεια στη τελική??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα εύκολο να βγει Ο.Α.

Το πρώτο πρόβλημα που θα συναντήσουμε είναι το ΚΟΣΤΟΣ για τον ιδιοκτήτη.

Μπορεί να είναι απαγορευτικό!!!

Σκεφτείτε για παράδειγμα να θέλει, στατικά, ηλεκτρομηχανολογικά, τοπογραφικό νέο, ΚΕΝΑΚ, ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου, ΙΚΑ κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Και μια σκέτη αποτύπωση να είναι με ένα νέο διάγραμμα κάλυψης, ποιος ξέρει τι εμπόδια μπορούν να σου βρουν οι πολεοδομίες και να μην σε αφήσουν να βγάλεις άδεια. Με αυτόν τον τρόπο και εκτεθιμένος βρίσκεσαι μπροστά στον πελάτη που είχε όλη την καλή διάθεση να δώσει και κατι παραπάνω να είναι καθ' όλα νόμιμος και που να βρεις και το δίκιο σου! Προσωπικά είμαι υπέρ της ασφαλούς λύσης τακτοποίησης των 30 χρόνων από τη στιγμή που τίποτα δεν έχει οριστεί σαφώς σχετικά με αυτό που λένε όλοι τόσο ΑΠΛΑ ''και γιατί δε βγάζεις άδεια?'' . Άμα βγουν 15 ακόμα διευκρινιστικές να βγάλω άδεια σύμφωνοι!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΙΚΑ θα πληρώσει για την έκδοση της άδειας, το οποίο θ' αφορά στις αυθαιρεσίες κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.