Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ναυπηγούς έχουμε;


Recommended Posts

γειά σου και σένα.

στη θέση σου θα επικεντρωνόμουν περισσότερο στο εξής...το πόσο καιρό θα κάτσεις εκεί. αλλο 1 χρόνος και άλλο 2 ή 3!

1 ίσον κανένα ή 1 ισον 2...

το τεχνικό αντικείμενο θα το βρεις μέσα απο τους εκεί συνεργάτες σου και την εκάστοτε πολιτική της εταιρίας.

γενικά μην αγχώνεσαι, ο νηογνώμονας και οι παλιοι τοπ τοπ συνεργάτες σου υπεύθυνοι απο εκει μέσα θα τρέχουν τα κρίσιμα.

εσύ μάλλον πιο τουριστικά και πιο πολύ σε χαρτουρες...

ακόμη και 2 χρόνια να μείνεις εκεί, τί να προλάβεις να μάθεις σε αχανείς τομείς?

50 διαδικασίες θα μάθεις ολο και όλο. Επίσης, όλα αυτά είναι newbuilding, οπότε

νομίζω δεν εχουν να κάνουν πολύ με τη λειτουργία του πλοίου. Κοίτα να πίνεις και κανα κρασί (ελληνικό)!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι ευχαρίστω κι εσένα για τη λίαν αγχολυτική συμβολή σου :smile:

 

επειδή το γουστάρω το βαπόρι, θέλω να το μάθω .. είτε κάνω hull είτε paint ..

 

ήδη "μελετώντας" όταν έχω λίγο χρόνο συνειδητοποιώ αυτό ακριβώς που λες .. όντως αχανείς τομείς !!!

 

συγκολλήσεις και χάλυβες δεν μαθαίνονται σε λίγους μήνες .. θα πρέπει να γίνω θαμώνας του ναυπηγείου κι όχι τουρίστας ..

 

δεν λέω όχι στο ελληνικό κρασί αλλά είμαι περισσότερο του σκωτικού γουίσκυ .. :grin:

 

να υποθέσω έχεις κάνει newbuilding ?

 

κίνα , κορέα , ιαπωνία ;; ξέρεις μήπως έαν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ κίνας και κορέας όσον αφορά κυρίως τη ζωή ;; όση δηλαδή υπάρχει μετά τη δουλειά .. για τη δουλειά έχω ακούσει ότι κίνα είναι όλα λίγο πιο δύσκολα και μπερδεμένα σε σύγκριση με κορέα που γίνονται πιο "καθαρά" κι επαγγελματικά .. ισχύει ;

 

πάλι ευχαριστώ για το post !!!

 

Andreas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανδρεας,

 

περιμένουμε νέα από το μέτωπο. Έχεις καταλήξει κάπου τελικά; Κίνα Κορέα; Είχα πάει σαν ναυτικός (τελευταία το 2002). Από τα λίγα που είδα, μεγάλη διαφορά τότε. Η Κορέα απόλυτα δυτικοποιημένη χώρα. Η Κίνα πιο εξωτική, πιο πολύ θύμιζε Ασία, αλλά με μεγάλη ανοικοδόμηση.

Αν έχεις χρόνο (και όρεξη) περιέγραψε μας τις εμπειρίες σου και τα καθήκοντα που σου έχουν αναθέσει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα .. δεν έχω φύγει ακόμη, περιμένω την έκδοση βίζας για κορέα και κίνα

 

θα πάω κορέα φέτος και του χρόνου μάλλον κίνα

 

μας έκανε η εταιρία σεμινάρια για welding / ndt (που είναι ολόκληρη επιστήμη!!) και λίγο paint - κι εγώ διαβαζω τα spec's και τα σχέδια πριν φύγω για να έχω μια καλύτερη εικόνα για το βαπόρι

 

από απρίλη λογικά φεύγω

 

με όσους έχω μιλήσει που έχουν εμπειρίες από NB κορέα μου λένε ότι είναι είναι πολύ πιο επαγγελματικά σε σχέση με κίνα κι άρα θα μπορέσω να μάθω πολλά .. αλλά επειδή η παραγωγή είναι πολύ πιο πιεστική θα πρέπει να είμαστε οι hull inspectors συνέχεια στο πόδι να προλαβαίνουμε ατέλειες, ίσως κιόλας που και που καμιά χοντρή απόκλιση από τις προδιαγραφες .. αλλά γενικά η εταιρεία το θεωρεί το κορεάτικο ναυπηγείο προπαρασκευαστικό στάδιο για τους ινσπέκτορες τους "φρέσκους" όπως εγώ, πριν πάμε στο κινέζικο..

 

όπως είπε κι ο Μελέτης , τα πρακτικά της δουλειάς τα μαθαίνεις μόλις πας στο ναυπηγείο κι αρχίσεις το πατρολινγκ και τις επιθεωρήσεις με έναν παλιό - για τη ζωή έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις, όποτε μόλις πάω θα στείλω τις δικές μου εμπειρίες

 

το πολύ θετικό μέχρι στιγμής είναι ότι έχουμε καλή χημεία η όμαδα που θα περάσουμε από κορέα και κίνα το οποίο μετράει πολύ πιστεύω !

 

μόλις έχω νέα θα κάνω ποστ οπωσδήποτε

 

χρτς

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

new building δεν εχω κανει αλλά μιλαω γενικά με όσα λίγα εχω ακουσει.

αν εχεις μια μέση αντίληψη και αυξημένη εργατικότητα μη φοβασαι.

πρόσεχε τις αντοχές σου,να αφηνεις μερικές πισινες και μη βιαζεσαι να κανεις τον καριεριστα,

νομίζω αυτα ειναι στη φαντασία μας όταν έχεις να κάνεις με πλοια, όσο "διανοια" και ικανός και να είσαι..

αλλοι βεβαια σκεπτονται αλλιως. ο καθενας το δικό του τρόπο.

γενικά νομίζω οι άνθρωποι παιζουν παντού ρο΄λο. αν πεσεις σε καλό τιμ εταιρίας με ανθρώπινες συνθηκες οκ.

αν πεσεις σε τιμ εταιρίας βεγγος στυλ...(χαζές αγγελίες που λέμε)... :sad:

αλλά πρέπει να ειναι εξαιρετικα ανάποδος ο προιστάμενος σε τετοιο προτζεκτ, πολύ σπάνιο. δεν νομίζω..

πρόσεχε απο καταχρήσεις (τρελα γλέντια κλπ) διότι οι αντοχές παντα χρειαζονται...

ενα άλλο που μου φαίνεται μετραει ειναι ο γάμος.

γιαυτό μαζεψε χρήμα για γάμο+παιδιά, ωστε μετά κάνε κατευθείαν παιδιά...να προλάβεις...

γιατί τωρα τα αφήνεις όλα πίσω. ουκ εν τω πολλώ το ευ.

για τις παρεες νομίζω τα εξης. μην θαμπώνεις διότι όλη η υπόλοιπη κοινωνία δεν περιμένει σουπερ σταρ προισταμενους αλλά καλούς συνεργάτες.

μέσος όρος σε όλα ισως ειναι καλυτερο απο τον σπεσιαλιστα, ή το αντίστροφο,

ανάλογα την προσωπικότητα σου κ τις επιλογές σου.

να με συγχωρείς - γραφω υποκειμενικά .καλή εξέλιξη!

οσο για τη ζωή...νομίζω εξαρταται απο τι ενδιαφεροντα εχεις.

γενικά ειμαι κατα των "μπαρακιών"-προτιμώ τα ταξίδια ή το ψάξιμο για τη χώρα (αξιοθέατα,ιστορία,κοινωνία κλπ).

βρίσκε ωραία ανθρώπινα ενδιαφέροντα και μην περιμένεις απο τους αλλους να σε οργανώσουν και πολύ..!

και γίνε κάπως φίλος, έστω και με καλους ντόπιους εκεί...που να εχουν περιεχόμενο !

επίσης μπορεις να γίνεις φίλος κ με το ιντερνετ θα κλεισεις καποιες τρυπες επικοινωνίας κ χομπυ!

Edited by meletis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Παρότι και εγώ Ναυπηγός στα χαρτιά, όπως βλέπετε στην ειδικότητά μου δεν το αναφέρω καθόλου γιατί στο ξεκίνημα της καριέρας μου ( πριν 25 χρόνια περίπου) δεν κουνιόταν φύλλο ( ή βάρκα ), οπότε δούλεψα κυρίως σαν μηχανολόγος και λιγότερο σαν ηλεκτρολόγος. Σήμερα παρότι πρακτικά άνεργος θεωρώ ότι είμαι τελείως έξω από τη Ναυπηγική, ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω σαν αρχάριος στα 55. Χαίρομαι πάντως που βλέπω ότι οι δουλιές πάνε καλά και σας εύχομαι κάθε επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

και ποιός σου είπε αγαπητέ ότι πάνε καλά? εγώ ευχαριστώ Τον Θεό, αλλά προσωπικά τραβάω ζόρι!

εχω γνωρισει παρα πολλούς ναυπηγούς εμπ,εξωτερικού,τει κλπ που απλά ντρεπονται να το πουν φανερα ότι

εχει πιασει για τα καλά η κρίση...

νομίζω μόνο οι νέοι (25-30αρηδες) έχουν καλές ευκαιρίες, όταν τους στελνουν 2-3-5 χρόνια σε νεες κατασκευες,

άνύπαντρους ...φανταροι υπερπολυτελείας που λέγαμε στο στρατό...

με τις γνωριμίες στεκεται πολυς κόσμος...υπαρχουν οι θεμιτες (δίκαιες) και οι αθεμιτες (υπερβολικές κ άδικες)

βεβαια ισως εχω στρεβλες ιδεες διότι δεν εκανα στατιστικη στα παντα όλα...

 

πολλοί απο εκεινα τα χρόνια δουλευαν ως μηχανολογοι...

τώρα όπου βρουν. οι ναυπηγοί σήμερα πανε και δουλευουν ως εκπαιδευτικοί...

κ εχουν μεγαλο ανταγωνισμό...μεταξύ τους... κλεινουν σιγα σιγα κ οι θεσεις...

οπότε τι καταλήγουμε?

όπου βρεθει άκρη...σε ο,τι να ναι...μέχρι να ανοίξει κάτι καλύτερο...

και το ο,τι να ναι καμια φορα αργει...

και πολλοί ναυπηγοί ακόμη κ σε τεχνικά γραφεία επειδή ξερουν μόνο εναν τομέα

πρακτικά και αυτοι ειναι άσχετοι για οτιδήποτε αλλο,,,αλλα πάντα κάτι θα γίνει με τον καιρό!

παντως αφού ξερεις απο μηχανολογικά γιατι δεν πιανεις σε οικοδομές,σπίτια επισκευες πχ

με 1-2 ψιλο ανειδικευτους μαστορες κ 1 βοηθο να κανεις ψιλο-μερεμέτια σαν εταιρία (μαγαζί/"εργολάβος")?

ή να συμμετέχεις σε αλλες εταιρίες παρεχοντας την ομαδα σας σε δουλιτσες αλλων πιο μεγαλων οικοδομων ή κατι ανάλογο?

να βρεθεις σε στενή επαφη με μαστορες?βαλε εσύ τη φίρμα...

Link to comment
Share on other sites

και ποιός σου είπε αγαπητέ ότι πάνε καλά? εγώ ευχαριστώ Τον Θεό, αλλά προσωπικά τραβάω ζόρι!

εχω γνωρισει παρα πολλούς ναυπηγούς εμπ,εξωτερικού,τει κλπ που απλά ντρεπονται να το πουν φανερα ότι

εχει πιασει για τα καλά η κρίση...

νομίζω μόνο οι νέοι (25-30αρηδες) έχουν καλές ευκαιρίες, όταν τους στελνουν 2-3-5 χρόνια σε νεες κατασκευες,

άνύπαντρους ...φανταροι υπερπολυτελείας που λέγαμε στο στρατό...

με τις γνωριμίες στεκεται πολυς κόσμος...υπαρχουν οι θεμιτες (δίκαιες) και οι αθεμιτες (υπερβολικές κ άδικες)

βεβαια ισως εχω στρεβλες ιδεες διότι δεν εκανα στατιστικη στα παντα όλα...

 

πολλοί απο εκεινα τα χρόνια δουλευαν ως μηχανολογοι...

τώρα όπου βρουν. οι ναυπηγοί σήμερα πανε και δουλευουν ως εκπαιδευτικοί...

κ εχουν μεγαλο ανταγωνισμό...μεταξύ τους... κλεινουν σιγα σιγα κ οι θεσεις...

οπότε τι καταλήγουμε?

όπου βρεθει άκρη...σε ο,τι να ναι...μέχρι να ανοίξει κάτι καλύτερο...

και το ο,τι να ναι καμια φορα αργει...

και πολλοί ναυπηγοί ακόμη κ σε τεχνικά γραφεία επειδή ξερουν μόνο εναν τομέα

πρακτικά και αυτοι ειναι άσχετοι για οτιδήποτε αλλο,,,αλλα πάντα κάτι θα γίνει με τον καιρό!

παντως αφού ξερεις απο μηχανολογικά γιατι δεν πιανεις σε οικοδομές,σπίτια επισκευες πχ

με 1-2 ψιλο ανειδικευτους μαστορες κ 1 βοηθο να κανεις ψιλο-μερεμέτια σαν εταιρία (μαγαζί/"εργολάβος")?

ή να συμμετέχεις σε αλλες εταιρίες παρεχοντας την ομαδα σας σε δουλιτσες αλλων πιο μεγαλων οικοδομων ή κατι ανάλογο?

να βρεθεις σε στενή επαφη με μαστορες?βαλε εσύ τη φίρμα...

Το έχω σκεφτεί αλλά μάλλον χρειάζονται γνωριμίες που δυστυχώς δεν υπάρχουν γιατί όλα αυτά τα χρόνια ήμουν χωμένος στα εργοτάξια.

Ίσως γίνει τίποτα με ενεργειακές επιθεωρήσεις αλλά το βλέπω αρκετά χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Μπα λίγα πράγματα....Ενα χρόνο σχεδόν που ασχολούμαι με αυτό δεν προσφέρεται για σταθερό εισόδημα. Ασε που αρχίζουν και τα σκοτώνουν με τις τιμές.....Εκτός αν έχεις τρομερό κύκλο μεσιτών, ΠΜ, κατασκευαστών να σου δίνουν δουλειές.....

Link to comment
Share on other sites

για αρχή ίσως να μπορείς να κοιτάξεις σε παχυμετρήσεις σε πλοία ή και σε άλλες εταιρίες

παχυμετρήσεων (όπου υπάρχει λαμαρινοδουλεια).

ακόμη κ ως εξωτερικός συνεργατης. δηλαδή πας και πατας υπογραφες στα πιστοποιητικά των διαφόρων εταιριών

διαπίστευσης...

αλλά πολύ μαυρίλα...τρεχεις κ δε φτανεις...κ αν πεσεις σε ψιλομικρες εταιρίες..

θα πιστοποιείς...απο γεφυρες μέχρι μπισκότα...αλλά τί να κάνεις...πρεπει να δουλευεις κ με 2-3-10

τέτοιες εταιρίες...και άν σου κάτσει...

φυσικά όμως δεν ειναι για απογοήτευση κ καταντήματα! μπορει να σου έρθουν όλα βολικά και να

πας μια χαρά...και όχι σε γραφικότητες!καλή επιτυχία!

το χαρτί του πολυτεχνείου σε μερικά χρόνια αν παμε έτσι θα ειναι χαρτί ιδιωτικου κολλεγίου πολυτελείας

για να μην πω ΙΕΚ...

Edited by meletis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.