Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιώματα υπογραφής σε παραδοσιακούς οικισμούς


Recommended Posts

Για αναθεώρηση΄αδείας του 2008 σε παραδοσιακό οικισμό με τροποποίηση όψεων που έχω κάνει εγώ την αρχιτεκτονική μελέτη μπορώ να υπογράψω τα αρχιτεκτονικά της αναθεώρησης?

Link to comment
Share on other sites

 

....
Για ΕΕΜΚ ισχύει η 2013-10-15 ΦΕΚ2605Β ΑΠ55174 (ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΕΜΚ) ,όπου στην παρ 4 του άρθρου 2 της αναφέρεται οτι για συγκεκριμένες (τις περισσότερες) εργασίες ΕΕΜΚ σε παραδοσιακούς οικισμούς,περιοχές φυσικού κάλλους,αρχαιολογικούς χώρους κ.λ.π ισχύει η παρ 2 του άρθ8 του Ν4030,δηλαδή απαιτείται υπογραφή Α.Μ για τις κατόψεις-όψεις....

δες αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν την χρειάστηκα ποτέ την συγκεκριμένη υπογραφή οπότε δεν το ξέρω ακόμα.

Πέρα απ αυτό όμως… το να υπαρχει στα ταμπελάκια των σχεδίων και το όνομα σου κανείς δεν το απαγορεύει. Ή ως συμμετέχων ή ως σύμβουλος ή ότι κρίνεις.

Για να μπορεί να δει και ο εργοδότης που σου ανέθεσε το έργο την συμμετοχή σου.

 

Τα των αμοιβών, αν μπορεί στο επίσημο σύστημα να μπει αν είναι το ζητούμενο, το λύνεις σε συνεργασία με τον συνάδελφο αρχιτέκτονα που θα έχεις από κοινού συνεργασία.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για δικιά μου μελέτη που εγκρίθηκε από την τότε ΕΠΑΕ και κατασκευάστηκε με μερικές τροποιήσεις, 1 στέγαστρο διαστάσεων 1Χ3 με κεραμίδια και άλλαξαν θέση 2 ανοίγματα

Link to comment
Share on other sites

οκ, πες τους το...

κι εγώ έχω δικά μου τοπογραφικά που και εγκρίθηκαν και κτίστηκαν τα κτίρια... και σήμερα με ΕΓΣΑ δεν μπορώ να τα υπογράψω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δώσε πόνο

..

μπορούμε ωστόσο να υπογράφουμε (οι Α.Μ.) τη δήλωση του 651

σόρρυ οφφ τόπικ

..

ον τόπικ

από ΣΑ χωρίς υπογραφή Α.Μ. δεν περνάει (η άδεια σε παραδοσιακό)

Edited by imhotep
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.