Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτιμητής ακινήτων


nk

Recommended Posts

Εύχομαι καλό χειμώνα σε όσους συναδέλφους επεστρέψαν ήδη στις επάλξεις!

Τα ερωτήματα που θέλω να θέσω προς συζήτηση ειναι σχετικα με την πιστοποίηση στην εκτίμηση ακινήτων

1)Υπάρχει κάποιος φορέας που πιστοποιεί τις γνώσεις ενός εκτιμητή?

2)Πεδίο δράσης ενός εκτιμητή υπάρχει πέρα από τις τράπεζες?

3)Γνωρίζεται για καποια σεμινάρια?

4)Αν υπάρχει κάποιος μηχανικός-εκτιμητής που συνεργαζεται με τράπεζα ας μας πει τι αμοιβες "παίζουν"στον χώρο

 

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια στους δημιουργούς του forum

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Αυτό μπορεί να γίνει από το Ελληνικό Ινστιτούτο Εκτιμητικής (ΕΛΙΕ):

http://www.elie.gr/web/index.php

2. Προσωπικά συνεργάζομαι μόνο με τράπεζες

3. Σεμινάρια διοργανόνονται κατά καιρούς από το ΕΛΙΕ, ανεξάρτητες ιδιωτικές εταιρείες που ασχολούνται με τη διοργάνωση σεμιναρίων, καθώς και από τις ίδιες τις Τράπεζες. Το τελευταίο σεμινάριο του ΕΛΙΕ ήταν το Μάρτιο στη Θεσσαλονίκη, εκτός αν έγινε και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

4. Συνήθως το ποσό κυμαίνεται από 120-150 euro/εκτίμηση (με Φ.Π.Α. μέσα).

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΕ 100€ + ΦΠΑ

 

πολυ χαρτουρα και τυπικοτητα(πολλα εντυπα και διαδικασια αποστολης)

 

σε αλλες τραπεζες απ οσο ξερω πολυ απλοποιημενη διαδικασια εκτιμησης (μεχρι και απλη εκτιμηση σε κολλα Α4 !!!!!!!) ΚΑΙ περιπου τα ιδια λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό μπορεί να γίνει από το Ελληνικό Ινστιτούτο Εκτιμητικής (ΕΛΙΕ):

http://www.elie.gr/web/index.php

....

3. Σεμινάρια διοργανόνονται κατά καιρούς από το ΕΛΙΕ, ανεξάρτητες ιδιωτικές εταιρείες που ασχολούνται με τη διοργάνωση σεμιναρίων, καθώς και από τις ίδιες τις Τράπεζες. Το τελευταίο σεμινάριο του ΕΛΙΕ ήταν το Μάρτιο στη Θεσσαλονίκη, εκτός αν έγινε και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

 

1. Το ΕΛΙΕ απ' όσο γνωρίζω δεν μπορεί να πιστοποιήσει τίποτα. Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιος φορέας ακόμα στην Ελλάδα.

3. Έγινε άλλο ένα τον Μάιο στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

4) ΑΤΕ από 75μιν έως 125 μαχ χωρίς ΦΠΑ

 

Αλλά και πάλι πρέπει να γνωρίζεις τον υπάλληλο για να σε καλεί συνέχεια να κάνεις εκτίμηση.

 

Εγώ μάλλον που δεν είμαι "καλός" μηχανικός παρότι έχω αγορασμένο το πρόγραμμα των αντικειμενικών αξιών από εταιρεία (400περίπου +ΦΠΑ) έκανα κοντά στις 12 σε ένα χρόνο και άλλος με μητρώο 115.χχχ έκανε 40 και άλλος με μητρώο 35.χχχ έκανε 100 !! :shock: :shock: Για 100 αξίζει καθώς είναι περίπου 10.000€ ετησίως.

 

Αν δεν υπάρχει rotation μεταξύ των δηλωμένων εκτιμητών σε κάθε υπ/μα τότε δεν κάνεις τπτ.

 

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ ΑΘΑΝΑΤΗ !! Ακόμα και εκεί θέλει τυράκι ο υπάλληλος και πρέπει να γλύψεις κατουρημένες ποδιές.

 

Εγώ κυνηγάω να μπω Εθνική καθώς έμαθα ότι τηρείται rotation.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.