Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτιμητής ακινήτων


nk

Recommended Posts

Καλησπερα...

Τι χρειαζετε για να μπορεις να εργαστείς σαν εκτιμητης?

Ειμαι πτυχιουχος πολιτικων εργων υποδομης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμ στην Ελλαδα ειμαστε.....χωρις γνωριμιες...!!!!

Τελικα με το πτυχιο που διαθετω εχω δικαιομα για εκτιμητης...?

Χρειαζετε να παρακολουθησω καποιο σεμιναριο...?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμ στην Ελλαδα ειμαστε.....χωρις γνωριμιες...!!!!

Τελικα με το πτυχιο που διαθετω εχω δικαιομα για εκτιμητης...?

Χρειαζετε να παρακολουθησω καποιο σεμιναριο...?

Ευχαριστω

 

Στην ΑΤΕ για την οποία μπορώ να σου μιλήσω τουλάχιστον, όχι. Μόνο διπλωματούχους απο ΑΕΙ παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

4) ΑΤΕ από 75μιν έως 125 μαχ χωρίς ΦΠΑ

 

Αλλά και πάλι πρέπει να γνωρίζεις τον υπάλληλο για να σε καλεί συνέχεια να κάνεις εκτίμηση.

 

Εγώ μάλλον που δεν είμαι "καλός" μηχανικός παρότι έχω αγορασμένο το πρόγραμμα των αντικειμενικών αξιών από εταιρεία (400περίπου +ΦΠΑ) έκανα κοντά στις 12 σε ένα χρόνο και άλλος με μητρώο 115.χχχ έκανε 40 και άλλος με μητρώο 35.χχχ έκανε 100 !! :shock: :shock: Για 100 αξίζει καθώς είναι περίπου 10.000€ ετησίως.

 

Αν δεν υπάρχει rotation μεταξύ των δηλωμένων εκτιμητών σε κάθε υπ/μα τότε δεν κάνεις τπτ.

 

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΥ ΑΘΑΝΑΤΗ !! Ακόμα και εκεί θέλει τυράκι ο υπάλληλος και πρέπει να γλύψεις κατουρημένες ποδιές.

 

Εγώ κυνηγάω να μπω Εθνική καθώς έμαθα ότι τηρείται rotation.

 

75-120 για οριζόντιες, 75-180 για αυτοτελείς και 75 έως 150 για οικόπεδα (αν θυμάμαι καλά το τελευταίο) είναι συνάδελφε. Το μητρώο άστο στην άκρη γιατί δεν (πρέπει να) παίζει ρόλο. Μπορεί να έχει μητρώο 80 ή 100 κάποιος και να έχει θεωρητική και πρακτική κατάρτιση στο θέμα καθώς και να έχει παρακολουθήσει τις εξελίξεις πολύ περισσότερο από άλλον με 30... μητρώο. Έχω δει εκτιμητήρια από "παλιούς" συναδέλφους συνεργάτες της ΑΤΕ που έβαλα τα γέλια. Χειρόγραφα, στο πόδι γραμμένα, τα μισά πεδία ασυμπλήρωτα, χωρίς υπολογισμένη αντικειμενική (παρά την επιμονή της τράπεζας να αναγράφεται) και να "λυμαίνονται" τον τομέα που ανήκω κι εγώ. Άσε που ήμουν μάλλον ο πρώτος που ξεκίνησε να επισυνάπτει φωτογραφίες και χάλασα την "πιάτσα" αλλά τι να κάνουμε έτσι πρέπει! Το πρόβλημα της ΑΤΕ είναι ότι εκτιμήσεις κάνουν και οι υπάλληλοι των Τεχνικών Έργων και το ότι εκεί που ξεκινήσαμε 5-7 μηχανικοί στον τομέα το 2005-2006, σήμερα έχουν βάλει κάπου ...20. Ό,τι rotation και να κάνεις δε γίνεται δουλειά έτσι. Πρέπει αυτή τη στιγμή να είμαι από τους παλιότερους που έχουν απομείνει και έχω καταλήξει να τρώω όλη τη σαβούρα των προόδων (δικών μου και άλλων συνεργατών που τα παράτησαν εν τω μεταξύ) που αμοίβονται όπως ξέρεις με 30+ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

διάβαζα το θέμα και επειδή με ενδιαφέρει

ποια είναι η διαδικασία εκτίμησης ενός ακινήτου???

λέω να δοκιμάσω τη τύχη μου σε αυτή την αγορά έστω για κανενα χαρτζηλίκι...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση εκτίμησης στην ΕΤΕ, κόβετε και ΑΠΥ; Τι γίνεται με την παρακράτηση φόρου; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γεια σας!!!καλημέρα! Εγω τώρα θέλω να ασχολθώ αλλά δε ξέρω απο που να αρχίσω!!! ;) Πρέπει να βρώ οποσδήποτε σεμινάρια για να με κατατοπήσουν λίγο? γιατι δεν ξέρω να τα υπολογίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!!καλημέρα! Εγω τώρα θέλω να ασχολθώ αλλά δε ξέρω απο που να αρχίσω!!! ;)

...

...

Κατ αρχήν κάνεις αίτηση στην τράπεζα που σε ενδιαφέρει.

Περιμένεις αν θα γίνει δεκτή και αν ναι (όποτε γίνει αυτό) θα σε ενημερώσουν για τα σεμινάρια που θα κάνουν.

 

Μη περιμένεις άμεσο κάλεσμα, από όσο ξέρω υπάρχει μεγάλη πληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.