Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετη κατοικία εκτος σχεδιου σε μη αρτιο αγροτεμαχιο με πληρωμενο προστιμο ανεγερσης κ διατηρησης '83


connieiossif

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Ο πελάτης μου έχει μια διώροφη εξοχική κατοικία 89τμ συν 50τμ αποθηκες και 107τμ εξώστες και pilotis σε μία άρτιο αγροτεμάχιο επιφανείας 340τμ.

Το κτίσμα χτίστηκε το 1989 και έχει ηλεκτροδοτηθεί αφού πλήρωσε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης με βάση τον Ν1337/83, αλλά δεν έχει κάποιο αποδεικτικό για εξαίρεση από κατεδάφιση.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1)Μπορεί να υπαχθεί στο Ν4014? Ή πρέπει ο ιδιοκτήτης να αγοράσει γειτονικά αγροτεμάχια για να αποκτήσει άρτιο οικόπεδο.

2) Σε περίπτωση που υπάγεται, πώς υπολογίζω την υπέρβαση ύψους?

3) Θα υπολογίσω το πρόστιμο με τα 89τμ ως κύριους χώρους, τα 50τμ ως βοηθητικούς και τα υπόλοιπα 107τμ (εξώστες και pilotis)????

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι σε περιοχές που δεν επιτρέπεται από το Νόμο με το άρθρο 23παρ3 , τότε μπορεί να τακτοποιηθεί με την επιφύλαξη της μελλοντικής αντιμετώπισης που λεει ο νόμος για τα μη άρτια.Διατήρησης μήπως πληρώνει ακόμα? Δεν μας λες τι ορόφους έχει και δεν καταλαβαίνω που έχει υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Όχι δεν είναι σε περιοχές που δεν επιτρεπεται από το Νόμο..

Η κατοικία εκτείνεται στον πρώτο όροφο, ομοίως οι εξώστες και στο ισόγειο ένα κομμάτι είναι pilotis και το υπόλοιπο κλειστο γκαραζ.

Και έχει κεραμοσκεπή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απάντησες που είναι η υπέρβαση ύψους, στην κεραμοσκεπη?Πρόστιμο διατήρησης πληρώνει ακόμα?Οι αποθήκες που είναι? Η κατοικία είναι δηλαδή μεζονέτα? (λες και σου κάνω ανάκριση! :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Οχι μην ανησυχείς! :smile:

Προστιμο διατήρησης πληρωσε μια φορά μαζι με το προστιμο ανεγερσης για να μπορέσει να συνδεθεί με τη ΔΕΗ.

Δεν εχει υπόγειο.

Στο ισογειο (pilotis) ενα κομματι της ειναι κλεισμενο και χρησιμοποιείται ως γκαραζ-αποθήκες και το υπόλοιπο ειναι ανοιχτο.

Στον πρώτο όροφο εκτείνεται όλο το σπίτι (κύριοι χώροι και εξώστες) και εδράζεται στην pilotis.

Κατά την άποψη μου δεν έχει υπέρβαση ύψους απλά δεν έχω ιδέα για το πώς μετριέται το νόμιμο ύψος στα εκτός σχεδίου.

Ευχαριστώ κ πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση. Από όσο ξέρω το ύψος το συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Δε γνωρίζω πιο πολλά αλλά απότι καταλαβαίνω το μαθαίνεις από την πολεοδομία και όλο αυτό έχει να κάνει με τη νομοθεσία περί εκτός σχεδίου δόμηση. Επίσης πρέπει να τηρεί κάποια απόσταση ασφαλείας (υψομετρικά) από την κορυφογραμμή (εάν υπάρχει κοντά).

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο συνάδελφος, μπαίνει στη ρύθμιση.

Το ύψος λοιπόν συγκρινόμενο με αυτά που σου είπα θα το υπολογίσεις σε ξεχωριστό φύλλο υπολογισμού από τις υπερβάσεις δόμησης οι οποίες μπαίνουν όλες στο ίδιο αθροιστικά.

Οι αποθήκες δεν είναι απαραίτητα βοηθητικές. Για να είναι, πρέπει να βρίσκονται σε υπόγειο ή δώμα κτλ. Αν βρίσκονται αλλού είναι υπέρβαση δόμησης.

Εξώστες, Pilotis, και γενικώς ότι δε συμπεριλαμβάνεται στις κατηγορίες του φύλλου υπολογισμού μπαίνει στις λοιπές παραβάσεις βάσει αναλυτικού προυπολογισμού. Γενικώς ισχύει για κάθε 5000 € αναλυτικού = 1 λοιπή παράβαση = 500 € πρόστιμα.

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Οπότε υπολογίζω στεγασμένο γκαραζ-αποθήκη και κατοικία ως κύριους χώρους και τα υπόλοιπα με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Επίσης να ρωτήσώ αν από το τελικό πρόστιμο αφαιρείται το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης που έχει πληρώσει ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, από αυτά που μπορώ να καταλάβω διαβάζοντας το ΦΕΚ αφαιρείται αλλά από το τέλος προς τα πίσω... δηλ από τις τελευταίες δόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το 27Β :

27)Πότε υπολογίζεται ο μειωτικός συντελεστής 0,5 ;

α) Όταν βοηθητικός χώρος με βάση οικοδομική άδεια έχει μετατραπεί σε κύριας χρήσης χώρο;

β) Όταν η αυθαίρετη κατασκευή είναι βοηθητικός χώρος ; Αντιμετωπίζεται διαφορετικά υπόγειος χώρος με βοηθητική χρήση και ισόγεια αποθήκη ή garage ;

 

Εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ. garage, αποθηκευτικός χώρος).

 

Το επιτρεπόμενο ύψος εκτός σχεδίου γενικά είναι 7,50μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.