Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη στην εφορία - ΚΑΔ έναρξης


jimevi13

Recommended Posts

Παιδιά είναι το πρώτο μου post και ευελπιστώ σε πιο ενεργή συμμετοχή γιατί από ότι καταλάβατε τώρα θα κάνω έναρξη στην εφορία.

Λοιπόν γνωρίζει κανένας ποιους ΚΑΔ πρέπει να δηλώσω τόσο για εμπόριο όσο και για μελέτες? Για μηχανολόγο μηχανικό. Ακόμα στο γραφείο μου θα πρέπει λογικά να έχω και παροχή υπηρεσιών εξτρά από τις μελέτες στις εγκαταστάσεις της θέρμανσης. Επιπλέον για εναλλακτικές μορφές πρέπει να δηλωθούν άλλοι ΚΑΔ ή συμπεριλαμβάνονται με βάση την εγκατεστημένη ισχύ?

Σας ευχαριστώ.

Δημήτρης

 

sorry για τα κεφαλαία.δεν το ήξερα.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη επαγγέλματος

http://www.michanikos.gr/ftopic2389.html

 

Έναρξη επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού

http://www.michanikos.gr/ftopic3092.html

 

Μισθωτός μηχανικός, επιβλέπων σε τεχνικό έργο

http://www.michanikos.gr/ftopic2339.html

 

Νέος Μηχανικός και αμοιβές

http://www.michanikos.gr/ftopic710.html

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τα παραπάνω καλη μου φιλη myri απλά αυτο που ζητάω είναι για τους κωδικούς Αριθμού Δραστηριότητας(ΚΑΔ)τους οποίους δηλώνουμε στην εφορεία.

Link to comment
Share on other sites

Για μελέτες - επιβλέψεις το γενικό 74.20

http://www.michanikos.gr/ftopic2389-0-asc-0.html

Για τα υπόλοιπα εμπόριο και κατασκευή ρίξε μια ματιά στον κατάλογο γιατί δεν είμαι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

Στον ιστότοπο της ΓΓΠΣ υπάρχει μια πληθώρα πληροφοριών για φορολογικά θέματα.

Για τους ΚΑΔ πήγαινε στην ιστοσελίδα ΑΥΤΗ.

Στη συνέχεια κάνε κλικ είτε στο:

"Αρχείο Κ.Α.Δ. ταξινομημένο κατά Κ.Α.Δ. (συμπιεσμένο αρχείο Word)"

είτε στο:

"Αρχείο Κ.Α.Δ. ταξινομημένο βάσει του λεκτικού της δραστηριότητας (συμπιεσμένο αρχείο Word)"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς από τους παλιότερους συναδέλφους τι ΚΑΔ δήλωσε στο έντυπο Μ2 που συμπληρώνουμε για την εφορία; Έχω ψάξει στον κατάλογο και έχω μπερδευτεί λίγο...θα πρέπει να δηλώσω το 74.20.33.04 που έιναι υπηρεσίες εκπόνησης μηχανολογικών μελετών κτιρίων (θερμανσης, κλιματισμού, κλπ), ή κάτι πιο γενικό (αν υπάρχει);

 

 

 

Υ.Γ.: έψαξα σε άλλα θέματα (π.χ. εργασιακά - ασφαλιστικά) αλλά δεν κατόρθωσα να βρώ κάτι για μηχανολόγους μηχανικούς. Αν δεν έπρεπε να γράψω εδώ τη συγκεκριμένη δημοσίευση, παρακαλώ πολύ να τη μεταφέρετε εκεί που πρέπει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Μυρι για την απάντησή σου. Μάλλον αυτό θα βάλω.

 

Πάντως τι να πω; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική. Αν για παράδειγμα υπήρχε μόνο ένας κωδικός που να αφορά σε όλους τους μηχανικούς θα ήταν πρόβλημα; Δηλαδή άντε εμείς σπουδάσαμε, είδαμε και 10 πράγματα για το πως λειτουργεί γενικά το σύστημα, και ρωτώντας από δω και απο κεί και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κάνουμε τη δουλειά μας...Ένας άνθρωπος που δεν έχει πάει σχολείο και έχει έρθει από το χωριό του για να κάνει μια "ρημαδοέναρξη" για το ποιμνιοστάσιο του ή οτιδήποτε άλλο τι μπορεί να κάνει; Προφανώς να πάει σε ένα λογιστή, θα μου πείτε, να τα "σκάσει" και να κάνει τη δουλειά του. Αυτή είναι η χώρα μας που, όσο περνούν τα χρόνια, προσπαθεί να απλοποιήσει τα πράγματα, να περιορίσει τη γραφειοκρατία και να κάνει τη ζωή των πολιτών της πιο εύκολη.

 

Υ.Γ.: Ζητώ συγγνώμη για το off topic της δεύτερης παραγράφου...

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

πάντως εμένα μου το είχανε πει στην εφορία

 

κάποιο τμήμα από τον δικό μας κωδικό μπορεί να αφορά και άλλες ειδικότητες [μη-μηχανικούς] πχ σχεδιαστές

δε νομίζω πως θα θέλαμε να μπορούν να χρησιμοποιούν τον ίδιο με εμάς [ανοίγει η όρεξη]

Link to comment
Share on other sites

Έμένα πάντως μου έδωσαν το βιβλίο και μου είπαν βρες τι σε εκφράζει περισσότερο!!!!! Η κυρία στην οποία απευθύνθηκα είχε πολλή δουλειά οπότε το έριξε στη καλλιτεχνία!!!! Άκου τι με εκφράζει...Τα πουλάκια που κελαϊδούν στο δάσος με εκφράζουν!!!! Έλεος!!!!

 

Όσο για τον κωδικό αν ισχύει αυτό που λες έχεις δίκιο. Εγώ πίστευα απλά οτι έχει να κάνει απλά και μόνο με τις συναλλαγές μας με την εκάστοτε ΔΟΥ. Τέλος πάντων τι να πείς...!!! Όπως και να χει σ΄ ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.