Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη στην εφορία - ΚΑΔ έναρξης


jimevi13

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα.

 

Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και θέλω εκτός από παροχή υπηρεσιών να κάνω επέκταση δραστηριότητας ώστε να μπορώ να πουλάω και ηλεκτρολογικό-ηλεκτρονικό εξοπλισμό στους πελάτες μου για τα έργα που κάνω.

 

Μια πρώτη "έρευνα" που έκανα στην αρμόδια ΔΟΥ δεν έβγαλε τίποτα γιατί δεν ξέρανε τι παίζει στην περίπτωση μηχανικού και ειδικά ο επόπτης δεν μου τα έλεγε καλά.

Οι απορίες μου είναι οι εξής ,

α) πρέπει να έχω "αποθήκη"?

β)μπορεί η έδρα να είναι διαμέρισμα ακόμα και αν δεν είναι οικία?

γ)μπορεί η έδρα μου να είναι και το σπίτι μου? (ατομική επιχείρηση)

δ)υπάρχουν προδιαγραφές για τον χώρο?

 

 

Ο επόπτης μου έλεγε κανε εσύ και θα έρθουμε εμείς για έλεγχο και θα δούμε.....

τον ρώτησα αν υπάρχουν προδιαγραφές να μου πει να ξέρω και μου έλεγε απλά θα έρθουμε και θα δούμε.

Τώρα τι θα δει αν δεν ξέρει τι πρέπει να δει?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον εμπορεύεσαι δεν μπορείς να κάνεις έναρξη σε διαμέρισμα ορόφου εκτός και αν έχεις αποθήκη για την οποία θα ανοίξεις βιβλίο αποθήκης!

επιπλέον επειδή θα έχεις και εμπόριο θα χρειαστείς ταμειακή μηχανή ή φορολογικό μηχανισμό μέσω μηχανογραφημένων δελτίων!

προδιαγραφές δεν υπάρχουν για τον χώρο!

όσο για το σπίτι θα πρέπει να είναι στο όνομά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΔ σχεδιαστών μη πτυχιούχων???

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
το γενικό 74.20 νομίζω πως είναι για όλους τους μηχανικούς για μελέτες επιβλέψεις

Εννοεις οτι μπορω να βαλω 74.20 και να μπορω να κανω ολες τις μελετες (αυτες που μπορω απο τα επ. δικαιωματα μου);

Στη λιστα που κατεβασα απ το internet δε βλεπω πουθενα 74.20, βλεπω μονο 74.20.ΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το θέμα είναι παλαιό

σήμερα έχουν αλλάξει οι κωδικοί δραστηριότητας το σωστό θέμα είναι εδώ:

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4266

 

και η άποψή μου αυτή:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=111871#post111871

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πολιτικός μηχανικός. Θα ήθελα να ρωττήσω αν όταν κάνω την έναρξη επαγγελματος μπορώ να δηλώσω σαν ΚΑΔ πέραν του μηχανικού και κάποιους οι οποίοι να σχετίζονται με τεχνική υποστήριξη προγραμμάτων Η/Υ, πώληση προγραμμάτων Η/Υ, γυμναστής και γενικά πόσο μπορώ να ξεφύγω στο επίπεδο ΚΑΔ από τα άμεσα συσχετισμένα με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα. έχω την εξής απορία. 
Σκέφτομαι να δημιουργήσω την δική μου επιχείρηση αξιοποιώντας το Intergrated Master Μηχανικού της Επιστήμης των Υλικών. Σύμφωνα με πρόσφατη νομοθεσία έχουν αποδοθεί επαγγελματικά δικαιώματα ώς υποκατηγορία των Χημικών Μηχανικών.

Η απορία μου σχετίζεται με το πως μπορώ να μάθω ποιοι είναι οι ΚΑΔ που μπορώ να συμπεριλάβω με βάση την ειδικότητα μου, επιπρόσθετα απο τους πολύ γενικούς τύπου 71.12 Υπηρεσίες μηχανικών

Link to comment
Share on other sites

@orestis_evg94 Μπορείς να δηλώσεις τον 71120000 χωρίς να επιλέξεις άλλον. 
Εάν επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις και δευτερεύοντες, θα βάλεις κάποιον που περιγράφει τις δραστηριότητες που πρόκειται να έχεις. 
Φερ' ειπείν, 71121910 για υπηρεσίες μελετών χημικού μηχανικού γενικά, 71121101 για υπηρεσίες εκπόνησης μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων τεχνικών έργων.

Edited by Προφέσορας
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

@orestis_evg94 Όπως τα λέει ο Προφέσορας είναι.

Να προσθέσω μόνο κάτι-με κάθε επιφύλαξη. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μη δηλώσεις κάποιον καδ που θεωρείται εμπορικός, καθότι μετά θα χρειαστεί να εγγραφείς στο ΓΕΜΗ και δε ξέρω και με τι άλλο συνοδεύεται αυτό.. Τους εμπορικούς μπορείς να τους δεις εδώ:

96618 13-08-2022 ΚΑΔ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΔΡ.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.