Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Παντως δεν θυμαμαι να ανακοινωνεται κατι στην υπουργειαρα μας και να μην ψηφιζεται μετα...αλλα τωρα εχουν αλλες ασχολιες φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ομολογώ πως τα έχω μπερδέψει λίγο. Κάνω μια σύνοψη και όποιος έχει την καλοσύνη σχολιάζει:

1) Μέχρι 31-1-2013 είναι η προθεσμία για να έχει πληρωθεί το παράβολο και να έχει πατήσει ο μηχανικός το κουμπάκι για να πάμε σε προσωρινή υπαγωγή.

2) Το πολύ ένα μήνα αργότερα από τη στιγμή που μπήκαμε στην προσωρινή υπαγωγή πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση ή όλο το ποσό εφάπαξ. Μόνο αυτή η υποχρέωση υπάρχει και καμμία άλλη. (βέβαια απ’ ότι κατάλαβα και αργότερα να πληρώσεις το σύστημα μια χαρά την δέχεται την πληρωμή, σωστά?)

3) Για οριστική υπαγωγή απαιτούνται μόνο

α) Η πληρωμή όλου του ποσού

β) Ο Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών.

γ) Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών.

δ) Η Ημερομηνία αυτοψίας

4) Μέχρι 30-6-2013 πρέπει να έχουμε υποβάλει όλα τα απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται

5) Η οριστική υπαγωγή πρέπει να έχει γίνει το αργότερο μέχρι 30-6-2013 ή αρκεί να έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία και μόνον αυτό.

 

Εννοείται πως θέλουμε να είμαστε τυπικοί για να κοιμόμαστε ήσυχοι και να αφήσουμε κατά μέρους την λογική ότι θα δοθούν παρατάσεις και ότι το ηλεκτρονικό σύστημα όλα τα αλέθει, παρόλο που έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

...Εννοείται πως θέλουμε να είμαστε τυπικοί για να κοιμόμαστε ήσυχοι και να αφήσουμε κατά μέρους την λογική ότι θα δοθούν παρατάσεις και ότι το ηλεκτρονικό σύστημα όλα τα αλέθει, παρόλο που έτσι είναι.

Συμφωνώ!

 

1)Ναι, 2)Ναι, 3)Ναι, 4)Ναι, όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο 5) Πιστεύω πως καταθέτοντας όλα τα δικαιολογητικά προχωράς σε οριστική πριν τις 30/6 προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

5)Οριστική κάνεις όταν θες να μεταβιβάσεις.Αν είσαι 100% σίγουρος για τα μετρήματά σου κάνεις οριστική όποτε νομίζεις (είσαι όμως?) Βέβαια οριστική σε περίπτωση που υπάρχουν δόσεις γίνεται μετά την πληρωμή και της τελευταίας.

Link to comment
Share on other sites

Η' όταν επιτέλους θέλεις να πληρωθείς και να μην φοβάται ο πελάτης σου ότι απλά του έχεις πάρει τα χρήματα και λουφάζεις...

Ακόμα μια ερώτηση:

Αν με αίτηση μου το σύστημα γυρίσει από ολοκληρωμένη σε προσωρινή υπαγωγή, μένει σε αυτή την κατάσταση μέχρι να το προχωρήσεις εσύ ο ίδιος ή μετά το πέρας κάποιου χρόνου προχωρά σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν με αίτηση μου το σύστημα γυρίσει από ολοκληρωμένη σε προσωρινή υπαγωγή, μένει σε αυτή την κατάσταση μέχρι να το προχωρήσεις εσύ ο ίδιος ή μετά το πέρας κάποιου χρόνου προχωρά σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αυτόματα;

 

Από μόνο του ΔΕΝ γίνεται τίποτα!!! Πρέπει ο μηχανικός να βάλει το ..."χέρι" του και να κάνει ό,τι θελήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα! να ρωτησω κ εγω κατι που προεκυψε σημερα κ εχει συζητηθει κ σε προηγουμενες σελιδες ...απλα ρωταω μηπως αλλαξε κατι κ δεν το εχω παρει ειδηση.

 

ημερομηνια εισαγωγης: 25/7/2012

ημερομηνια ληξης πληρωμης (του παραβολου δηλαδη): 04/08/2012

 

σημερα με ειδοποιησε πως δεν πληρωσε το παραβολο και ρωταω να το πληρωσει αυτο που εχω εκδοσει ηδη απο την ημερομηνια εισαγωγης ? ή θα εχω κανενα προβλημα κ πρεπει να κανω τη δηλωση απο την αρχη κ να τυπωσω νεο παραβολο ? υποθετω πως κ αυτο που εχει εκδοθει εδω κ κατι μηνες να πλερωσει δε θα εχει κανενα προβλημα. το πληρωνει κ μολις βγει στο συστημα το κανω προσωρινη υπαγωγη κ παιρνει το δρομο της μετα η δηλωση .....

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάει στην τράπεζα για να το πληρώσει, εκεί θα δει αν μπορεί να το "πάρει" το σύστημα και να εξοφληθεί. Αν ναι, τότε όλα ΟΚ (το πιθανότερο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.