Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα αν η αυθαιρεσία (αποθηκούλα 1,5 τ.μ) τακτοποιηθεί δεν υπάρχει άρα πρόβλημα. ΑΠλά επειδή δεν φαίνεται καθόλου, δεν θα ζητηθεί συναίνεση από τους ιδιοκτήτες που βρίσκονται σε Αμερική κλπ. Ποιός ιδιοκτήτης θα ασχοληθεί με το 0,1 τ.μ. που του ανήκει?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ποιός μηχανικός θα ρυθμίσει "αποθηκούλα" σε κοινόχρηστο χώρο, χωρίς τη συναίνεση των συνιδιοκτητών του ακινήτου;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. ΑΠλά ήθελα να κατανοήσω που ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα για να το εξηγήσω σωστά. Ο ιδιοκτήτης θα κάνει άπειρες, άβολες ερωτήσεις.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω υποστει εσχατως αφορητες πιεσεις απο ιδιοκτητη και μεσιτρια να υπογραψω βεβαιωση για ενα -καθαρο κατα τα αλλα- διαμερισμα που ομως εχει παρακολουθημα αποθηκουλα στο υπογειο το οποιο και στα σχεδια φαινεται ολοκληρο, ενιαιος κοινοχρηστος χωρος....

 

Δεν τους αφησα ΠΟΤΕ περιθωριο να σκεφτουν κατι διαφορετικο απο το νομιμο.

Δε θα παιζουμε το κεφαλι μας, τις σπουδες μας, την υπογραφη μας και ολη μας τη ζωη εν γενει για μια κωλοβεβαιωση.

Θα χαλασει η πωληση, μου λενε...

Και τι να κανω εγω δηλαδη? Πληρωστε να μη χαλασει....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,

να ξαναδουμε λιγο το θεμα σου..

Κατ' αρχάς συμφωνώ με τις παρατηρησεις και επιφυλάξεις ολων των προηγουμενων...

Πλην, εχεις συμβολαιο του 1979...ποιος πουλαει...σε ποιον ή σε ποιους και τι περιγραφεται στην συσταση...[ειπες δεν υπαρχει εκει η αποθηκη]

Αφου λες οτι το 1995 εγινε παραιτηση απο επικαρπία...αυτο σημαινει οτι αγορασαν κατα ψιλη κυριοτητα ο ενας και κατα επικαρπία ο άλλος

και ενω το 1979 δεν περιεχονταν η αποθηκη, κατα την παραίτηση το 1995 περιέλαβαν και "κατι" που δεν είχαν...

 

Αλλά, το συμβολαιο παραιτησης του 1995 δεν μπορει να τροποποιησει τον αρχικο τιτλο...προσθετοντας μιαν αποθηκη η οποια δεν ειχε πουληθει

αρα και δεν ειχε "αποκτηθει" το 1979.

Αν ειναι ετσι...τότε μίλα με τον συμβ/φο...να σου πει πού βρηκε και προσθεσε την αποθηκη η οποια δεν υπηρχε στο αρχικο συμβολαιο...

Να βρεθει μια λυση.στο στυλ....."εκ παραδρομης περιεληφθη τμημα...αποθηκης"

και να δουμε πλεον αν μπορει να δοθει βεβαιωση μονο για το διαμερισμα

Ας μεινει η αποθηκη προφορικα...

Ετσι ή αλλοιώς νομιμο τιτλο δεν εχει ο πωλητης για αυτην...αφου το 1975 δεν ειχε γινει μεταβιβαση της αποθηκης...αρα δεν μπορει να πουληθει νομιμα ...ουτε και να τακτοποιηθει....

Αυτο που φαινεται να εγινε ειναι οτι το 1979 εγινε η μεταβιβαση...καποιαστιγμη "περισεψε" ο χωρος και τον μοιραστηκαν τα δυο διαμερισματα...

και εκαναν το λαθος να το αναγραψουν σε συμβολαιο...

Τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη,

να ξαναδουμε λιγο το θεμα σου..

Κατ' αρχάς συμφωνώ με τις παρατηρησεις και επιφυλάξεις ολων των προηγουμενων...

Πλην, εχεις συμβολαιο του 1979...ποιος πουλαει...σε ποιον ή σε ποιους και τι περιγραφεται στην συσταση...[ειπες δεν υπαρχει εκει η αποθηκη]

Αφου λες οτι το 1995 εγινε παραιτηση απο επικαρπία...αυτο σημαινει οτι αγορασαν κατα ψιλη κυριοτητα ο ενας και κατα επικαρπία ο άλλος

και ενω το 1979 δεν περιεχονταν η αποθηκη, κατα την παραίτηση το 1995 περιέλαβαν και "κατι" που δεν είχαν...

 

Αλλά, το συμβολαιο παραιτησης του 1995 δεν μπορει να τροποποιησει τον αρχικο τιτλο...προσθετοντας μιαν αποθηκη η οποια δεν ειχε πουληθει

αρα και δεν ειχε "αποκτηθει" το 1979.

Αν ειναι ετσι...τότε μίλα με τον συμβ/φο...να σου πει πού βρηκε και προσθεσε την αποθηκη η οποια δεν υπηρχε στο αρχικο συμβολαιο...

Να βρεθει μια λυση.στο στυλ....."εκ παραδρομης περιεληφθη τμημα...αποθηκης"

και να δουμε πλεον αν μπορει να δοθει βεβαιωση μονο για το διαμερισμα

Ας μεινει η αποθηκη προφορικα...

Ετσι ή αλλοιώς νομιμο τιτλο δεν εχει ο πωλητης για αυτην...αφου το 1975 δεν ειχε γινει μεταβιβαση της αποθηκης...αρα δεν μπορει να πουληθει νομιμα ...ουτε και να τακτοποιηθει....

Αυτο που φαινεται να εγινε ειναι οτι το 1979 εγινε η μεταβιβαση...καποιαστιγμη "περισεψε" ο χωρος και τον μοιραστηκαν τα δυο διαμερισματα...

και εκαναν το λαθος να το αναγραψουν σε συμβολαιο...

Τα λεμε

 

1979:Πουλάει η οικοπεδούχος, στον ι) κατασκευαστή, ιι) μητέρα της ιδιοκτήτριας και ιιι) ιδιοκτήτρια. Η ιδιοκτήτρια κρατάει 52/1000 (το διαμέρισμα δηλαδή) ψιλή κυριότητα και η μητέρα της την επικαρπία. Εκεί δεν περιγράφεται αποθήκη. 1995: Η μητέρα παραχωρεί στην κόρη την επικαρπία.

Προτείνεις η συμβολαιογράφος να φτιάξει καινούριο έγγραφο, ή εγώ απλά να αναγράψω στην τεχνική έκθεση "εκ παραδρομης περιεληφθη αποθηκη 1,5 τ.μ.". Υποσημείωση: Άντε βρες τη συμβολαιογράφο μετά από 15 και 30 χρόνια.

 

Αυτή η λύση μου αρέσει. Αλλιώς άλλοι μου πρότειναν ανώνυμα να ρυθμιστεί και η αποθήκη (1,5 τ.μ.,11 ευρώ στοιχίζει) και αν ποτέ προκύψει θέμα μαζεύω υπογραφές από τους γείτονες, (καθώς 30 χρόνια δεν έχει ασχοληθεί κανείς).

 

Εγώ βέβαια δεν έχω καμιά όρεξη να βάζω το κεφάλι μου στον ντορβά.

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

αρα

ο,τι δεν περιγραφεται στο αρχικο συμβόλαιο...κακως μπηκε μετα σαν"προσθηκη" :mrgreen:

Και ρωτα τον συμβ/φο να σου πει πώς "γεννηθηκε " το 1995 μια αποθηκη που δεν υπηρχε το 1979...

Για μενα μονον για το διαμερισμα εχεις τιτλο...

Δεν ειδες δεν ξερεις καμμια αποθηκη...[τωρα αν δεν ειναι ανεξαρτητη και εχει γινει μετατοπιση του τοιχου...δξ τι να πώ...]

Link to comment
Share on other sites

αρα

ο,τι δεν περιγραφεται στο αρχικο συμβόλαιο...κακως μπηκε μετα σαν"προσθηκη" :mrgreen:

Και ρωτα τον συμβ/φο να σου πει πώς "γεννηθηκε " το 1995 μια αποθηκη που δεν υπηρχε το 1979...

Για μενα μονον για το διαμερισμα εχεις τιτλο...

Δεν ειδες δεν ξερεις καμμια αποθηκη...[τωρα αν δεν ειναι ανεξαρτητη και εχει γινει μετατοπιση του τοιχου...δξ τι να πώ...]

 

Είναι τελείως ανεξάρτητη γιατί έχει δικιά της είσοδο. Άρα εννοείς ότι δεν γράφω ούτε καν παρατήρηση. Απλά δεν γράφω τίποτα και βασίζομαι στον τίτλο του 1979.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.