Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας


Recommended Posts

σωστα...

δεν υπαρχει "επισημα" στο αρχικο συμβολαιο κτησης...

"κατασκευαστηκε" μετα....

Αν δεν ειχε περιληφθει στο συμβολαιο του 1979 θα παρέμεινε "ανωνυμη" και "ανυπαρκτη",,[,όπως εκατονταδες αλλες σκαλες στα ισογεια που χτισθηκαν και απεκτησε μια αποθηκούλα το παρακειμενο ισογειο..

Εκαναν λαθος το 1979

Να μην το συνεχισουν σημερα...σε βαρος σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστα...

δεν υπαρχει "επισημα" στο αρχικο συμβολαιο κτησης...

"κατασκευαστηκε" μετα....

Αν δεν ειχε περιληφθει στο συμβολαιο του 1979 θα παρέμεινε "ανωνυμη" και "ανυπαρκτη",,[,όπως εκατονταδες αλλες σκαλες στα ισογεια που χτισθηκαν και απεκτησε μια αποθηκούλα το παρακειμενο ισογειο..

Εκαναν λαθος το 1979

Να μην το συνεχισουν σημερα...σε βαρος σου...

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!

Link to comment
Share on other sites

βασιλη,

 

ειναι προφανες οτι

στο #111, οι σωστες χρονολογιες να ειναι "1995" και οχι "1979"..οπως απο παραδρομη εγραψα... :mrgreen:

 

[παντα καποιος δαιμων φταιει....]

 

κι αν αυτη η αποθηκουλα ειναι σε καποιο Ε9...καπως πρεπει να διαγραφει...

 

εσυ βλεπεις το διαμερισμα...ειναι οκ...δινεις την βεβαιωση για αυτο και μονον.....

καλυτερο δεν γινεται

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω υποστει εσχατως αφορητες πιεσεις απο ιδιοκτητη και μεσιτρια να υπογραψω βεβαιωση για ενα -καθαρο κατα τα αλλα- διαμερισμα που ομως εχει παρακολουθημα αποθηκουλα στο υπογειο το οποιο και στα σχεδια φαινεται ολοκληρο, ενιαιος κοινοχρηστος χωρος....

 

Δεν τους αφησα ΠΟΤΕ περιθωριο να σκεφτουν κατι διαφορετικο απο το νομιμο.

Δε θα παιζουμε το κεφαλι μας, τις σπουδες μας, την υπογραφη μας και ολη μας τη ζωη εν γενει για μια κωλοβεβαιωση.

Θα χαλασει η πωληση, μου λενε...

Και τι να κανω εγω δηλαδη? Πληρωστε να μη χαλασει....

 

Μια από τα ίδια Γιάννη... Βέβαια εμένα ΟΥΤΕ πλήρωσαν, αλλά ΟΥΤΕ και η πώληση χάλασα... ΑΠΛΑ βρέθηκε άλλος "συνάδερφος" που φοβόταν τα υπόγεια και δεν κατέβηκε να δει την αυθαιρεσία...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ανεβάζω μια απάντηση Πολεοδομίας σχετικά με αίτηση που έκανα για διαγραφή προστίμου για δύο αυθαίρετες απολήξεις καπνοδόχων δύο ξεχωριστών διαμερισμάτων εντός κοινόχρηστου δώματος. 

http://tinypic.com/view.php?pic=muzct4&s=5

 

Δηλαδή 

1) Μου λέει στο (1) πως δε λαμβάνει υπόψη του την εγκύκλιο 7/12 παρ.Β3 αναφέρει "ΡΗΤΩΣ" τι πρέπει να ελέγχουν οι ΥΔΟΜ.

Θυμίζω πως υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης πολυκατοικίας με 100% συναίνεση επί των παρόντων, 65% από το σύνολο των συνιδιοκτητών. Λύνεται με το νέο νόμο (αν δεν αλλάξει μέχρι την ψήφισή του).

2) Το (2) μου φαίνεται επιεικώς απαράδεκτο. Ποιος τους είπε πως η κατασκευή τζακιού σήμερα αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή; Ακόμα κι αν ήταν αυθαίρετη, ποιος με υποχρεώνει να το τακτοποιήσω; (οι δύο εκθέσεις αυτοψίας αυθαιρέτου που υπάρχουν αναφέρουν μόνο τις απολήξεις των καπνοδόχων στο δώμα κι αυτές εγώ τακτοποίησα σε μία αίτηση, αφού είναι σε κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής).

3) Έχω προθεσμία να τους πάω αυτά που μου ζητάνε; Θα υπάρξει και δεύτερη απάντηση άρνησης του αιτήματος αν δεν τους τα πάω; Θα υπάρξουν περαιτέρω κυρώσεις;

4) Έχω προθεσμία να υποβάλλω ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ;

 

Νομίζω πως πάω σούμπιτος για ΣΥΠΟΘΑ.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ Ποια είναι τα (4), (5), (9) και (10) σχετικά; Το Google αρνείται να μου τα εμφανίσει!

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Το (5) που λέει είναι αυτό που σου επισυνάπτω. Τα άλλα δεν ξέρω τι φρούτα είναι.

Πάντως, η απάντηση ΟΛΗ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!!

Ιδίως με την εγκύκλιο 17 λέει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΦΟΡΑ (νόμος+εγκύκλιο+ξανά εγκύκλιο) τι ΣΚ@Τ@ ΠΡΕΠΕΙ να ελέγχουν τα "μαγαζάκια"...

Εγκύκλιος 17_12.pdf

Εγκύκλιος 17_12 υποδείγματα.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατα λάθος το βαλα το (5). Τα άλλα δεν τα βρίσκω με τίποτα. Θα χει κανά λαβράκι που το κρύψανε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

για να βοηθησουμε  τον γιωργο

 

[ο οποιος δεν ειπε για ποια ΥΔΟΜ προκειται]

και για να εχει  πρόσθετα επιχειρηματα...

 

θα προτεινα   να γινει εδω μια αναφορά  απο όποιον γνωρίζει ,

 

για το πώς αντιμετωπιζουν οι "αλλες" ΥΔΟΜ το ιδιο θεμα.

 

υγ

ειναι "περιεργη" η εμμονη  σε αυτη την ΥΔΟΜ να ζηταει εγγραφα

περισσότερα απο όσα το ιδιο το υπουργειο  καθωρισε...

 

[να ξεραμε για ποιά ΥΔΟΜ  προκειται...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.