Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλία μηχανολογίας για αρχάριους


chriskalas

Recommended Posts

Γείας ειμαι καινουργιος στο site. Ειμαι 16 χρονων και θα προσπαθω να ασχολουμαι τον ελευθερο χρονο μου με την μηχανολογια. Μηπως θα μπορουσατε να μου συστήσετε καποια σχετικα ευκολα βιβλια ή καποια βιντεο με τα οποια θα μπορουσα να αρχισω να μελεταω;;;; Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πιτσιρικα με τρελανες!!!

 

Η μηχανολογια εχει τους εξης βασικους κλαδους :

 

Μηχανουργια, μηχανες εσωτερικης καυσης, θερμανση - κλιματισμος - ψυξη.

 

Τι ψαχνεις?

Edited by miltos
Μετατροπή σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Γεια σας, ειμαι 15 χρονων και θελω να διαβασω βιβλια για τις μηχανες των αυτοκινητων εσωτερικης καυσης και γενικα οτι εχει να κανει με το κινητηρα και τα συστηματα που το κανουν να δουλεψει, ECU, Ignition, κλπ. Γενικοτερα ο,τι υπάρχει κατω απο το καπο του αυτοκινητου.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολύ γενικό το ερώτημα, εφόσον έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο ξεκίνα με τις λέξεις κλειδιά που ήδη ανέφερες την αναζήτηση και θα τα βρεις όλα. Μη ξεχάσεις να ψάξεις και στο you tube. Υπάρχουν αμέτρητα βίντεο για το πώς θα σχεδιάσεις, θα κατασκευάσεις ή θα προγραμματίσεις το κάθε τι.

Κι ότι δε καταλάβεις ρώτησέ το εδώ.

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, georgios_m said:

Επειδή είναι πολύ γενικό το ερώτημα, εφόσον έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο ξεκίνα με τις λέξεις κλειδιά που ήδη ανέφερες την αναζήτηση και θα τα βρεις όλα. Μη ξεχάσεις να ψάξεις και στο you tube. Υπάρχουν αμέτρητα βίντεο για το πώς θα σχεδιάσεις, θα κατασκευάσεις ή θα προγραμματίσεις το κάθε τι.

Κι ότι δε καταλάβεις ρώτησέ το εδώ.

 

Έχω δει ήδη πάρα πολλά βίντεο, απλα θέλω να διαβάσω και το κάτι παραπάνω. (Τα βίντεο που είδα είναι από το κανάλι Donut Media)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgios_m said:

Κάτι παραπάνω σε σχέση με τι;

Διευκρίνισέ μας επίσης και το σκοπό αυτής της αναζήτησης.

Ο σκοπός μου ειναι να διαβάζω στον ελεύθερο χρόνο μου ένα βιβλίο που να περιέχει πληροφορίες για τα αυτοκίνητα (Το πώς λειτουργεί το ECU, τα ignition, η τουρμπίνα, το διαφορικό, γενικά όλα τα συστήματα που αποτελούν το αμάξι)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια αυτοκινήτου;

Για το κάτι παραπάνω πρέπει να διαλέξεις σε τι θα επικεντρωθείς. Στο αυτοκίνητο ως σύστημα; σε κάποιο από τα επιμέρους υποσυστήματα; σε συγκεκριμένα εξαρτήματα; σε υλικά κατασκευής; Το κάθε τι είναι μια ολόκληρη επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2019 at 12:21 ΠΜ, georgios_m said:

Δηλαδή κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια αυτοκινήτου;

Για το κάτι παραπάνω πρέπει να διαλέξεις σε τι θα επικεντρωθείς. Στο αυτοκίνητο ως σύστημα; σε κάποιο από τα επιμέρους υποσυστήματα; σε συγκεκριμένα εξαρτήματα; σε υλικά κατασκευής; Το κάθε τι είναι μια ολόκληρη επιστήμη.

Ναι κάτι σαν εγκυκλοπαίδεια. Είμαι 15 και δεν γνωρίζω σε ποιο τομέα... Θα βοηθούσε αν έλεγα στο τομέα του κινητήρα, το πώς λειτουργεί, τα ηλεκτρικα συστήματα που έχει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.